Astigmatismus - vidění, test, léčba

Astigmatismus – pravda, mýty a fakta

Vytvořeno: 30. listopadu 2021

Co přesně je astigmatismus? Je to problém a komplikace, která Vám stojí v cestě k dobrému vidění?

Vždycky mi dokázalo (a nic se na tom za ta léta nezměnilo) vykouzlit na tváři úsměv to drobné zděšení klientů, když mi sdělují, že mají ale ten větší oční problém. Protože mají „ty cylindry“ nebo „to špatné zakřivení oka“, „nějaké ty stupně“, případně ten obtížně vyslovitelný ASTIGMATISMUS 😱

Obsah článku:

  • Rozšířené mýty o astigmatismu
  • Co je astigmatismus
  • Jak se astigmatismus projevuje
  • Kdy může být astigmatismus nebezpečný
  • Jak a proč řešit astigmatismus

A není se čemu divit, protože obvykle Vám lékař k tomu mnoho neřekne a Vy tak odcházíte s tím, že máte něco divného a navíc, co není normální a pak když si sednete k internetu a začnete „googlovat“, tak na Vás vyskakují třeba i takovéto věci:

„…..pokud je postižení oka závažné je nutné problémy řešit pomocí torických čoček nebo prostřednictvím operace

Tyto komplikace navíc velmi často doprovázejí jiné oční vady…..“

Případně zcela nesrozumitelný fyzikálně optický výklad na wikiskriptech. Takže se není čemu divit, že mnoho lidí propadne lehké panice, že mají nějakou složitou a komplikovanou oční vadu a prostě PROBLÉM, který asi není snadné řešit.

JSTE ÚPLNĚ NORMÁLNÍ

Za prvé bych ráda všechny uklidnila, že v drtivé většině případů (ano, existují výjimky, o nich za chvíli) nemáte žádné „postižení oka“ ani „komplikaci“ (omlouvám se všem, kteří teď ztratili iluzi, že mají něco zajímavého a neobvyklého 😉) Je to asi jako když byste někomu chtěli tvrdit, že jeho vlnité a ne rovné vlasy nejsou v pořádku a normální….

Ano, přesně tak to je, astigmatismus do 0,5 cylindrické dioptrie je téměř fyziologickou (přirozenou) součástí našeho oka a do cca 1 cylindrické dioptrie (a v zásadě příliš nezáleží na nějakých stupních) je v podstatě běžný. A pokud není doprovázený jinou dioptrickou vadou (nejčastěji krátkozrakostí), tak o něm většina lidí vůbec neví, ani nemá pocit, že vidí hůř. Je tomu tak i z toho důvodu, že i taková 1 cylindrická dioptrie nemá srovnatelně negativní účinek na vidění jako 1 dioptrie krátkozrakosti.

CO TEDY JE ASTIGMATISMUS

Teoreticky by měly být 2 nejdůležitější lomivé plochy v oku, které nám zprostředkovávají ostrý obraz, dokonale kulaté (sférické). Tou první je rohovka na samém povrchu oka a druhou pak čočka uvnitř oka. Ale při vší úžasné dokonalosti našeho těla současně víme, že úplně dokonale symetrické toho na něm mnoho není. (Jen si vzpomeňte, když si v optice nasadíte brýle – na stole jsou úplně rovné, ale na Vašem obličeji sedí docela nakřivo a optik Vám je musí pěkně „narovnat“ podle Vašich proporcí ).

Proto už se i v moderním pojetí o rohovce oka spíše mluví jako o rotačním elipsoidu než o kulové ploše. V praxi si to můžete představit jako rozdíl mezi míčem na fotbal a na ragby (i když tedy mít rohovku šišatou jako míč na ragby už opravdu zas tak úplně normální není…)

Astigmatismus na rohovce oka, simulace vidění

JAK SE PROJEVUJE

Astigmatismus, pokud je zaznamenáníhodný, spíše než že by obraz typicky rozmazával (tedy činil v podstatě nečitelným, jako u krátkozrakosti), tak ho lehce deformuje, natahuje v jednom směru. A to nejčastěji do šířky či výšky, a to jak na dálku, tak i na blízko. (Tím se liší třeba od krátkozrakosti, kdy je rozmazané vidění na dálku, ale na blízko je vidět naopak velmi dobře).

Další „výhodou“ astigmatismu je, že jen málokdy přesahuje 2 a  zcela výjimečně 3 cylindrické dioptrie a pokud není znakem jiných, poměrně vzácných onemocnění oka nebo úrazu, tak je v zásadě od raného mládí stabilní a nezvětšuje se (na rozdíl od jiných dioptrických vad).

V souvislosti s astigmatismem se často uvádí jako příklad i slavný malíř El Greco, jehož postavy jsou na mnoha obrazech až příliš protáhlé do výšky. Mozek je však do určité míry schopen toto zkreslení kompenzovat (i když ne zcela dokonale a je to závislé na více faktorech, včetně toho, zda astigmatismus korigujete v brýlích nebo ne), takže ne všechna El Grecova díla jsou „zdeformovaná“ (pokud to samozřejmě nebyl umělcův záměr, o čemž se také spekuluje).

El Greco a jeho tenké, protáhlé figury

UDĚLEJTE SI TEST

Existují velmi jednoduché orientační testy, které poměrně spolehlivě napoví, jestli byste mohli mít astigmatismus nebo ne.

Jeden z nich je třeba tento.

KDY MŮŽE BÝT ASTIGMATISMUS PROBLÉM

Na pozoru je třeba se mít, pokud se astigmatismus:

  • objeví v období puberty, adolescence a rané dospělosti
  • současně se zhoršuje, zvyšují se jeho hodnoty a mění se hodnoty osy (stupňů) astigmatismu
  • postupně není možné ho dobře vykorigovat a ani přes brýlovou korekci není možné dosáhnout 100% ostrosti vidění

A pokud jde navíc ruku v ruce s těmito příznaky:

  • historie podobných potíží v rodině
  • atopický ekzém, astma
  • časté mnutí očí, nošení kontaktních čoček

je třeba co nejdříve navštívit pracoviště se specializovaným přístrojovým vybavením – tzv. rohovkovým topografem či tomografem. Díky němu je  možné změřit zakřivení (tvar) rohovky v celé ploše a vznikne tak mapa, podobná té, kterou znáte. Někde je rovina, někde kopec. A ten „kopec“ může právě způsobovat postupně více a více nepravidelné zakřivování a současně klenutí rohovky do výšky, což vede k jejímu ztenčování. Tomuto stavu se říká keratokonus.

Naštěstí je toto onemocnění dnes již poměrně dobře léčitelné a jeho vývoj lze zcela zastavit poměrně jednoduchým, ambulantním zákrokem. Jen je třeba si nenechat na rohovce narůst Tatry, přes které je pak špatně vidět. Současně se rohovka může ztenčit natolik, že se na ní budou tvořit mikro trhlinky, které se mohou jizvit až bude třeba přistoupit k transplantaci rohovky. (Takto bohužel ještě před 20 lety končilo mnoho lidí s keratokonem).

JE TŘEBA SE OBÁVAT?

Četnost výskytu tohoto onemocnění je dle celosvětových dat mezi 1 případem na 2.000 až 1 na 400 lidí a závažnost a rychlost průběhu se velmi liší.

Pro úplnost by bylo ještě na místě zmínit, že existují i další příčiny tzv. patologického astigmatismu, ale ty jsou extrémně vzácné a jsou spíše spojeny s degenerativním onemocněním rohovky ve vyšším věku, specifickými očními záněty či úrazy.

JAK A PROČ ASTIGMATISMUS ŘEŠIT

Asi Vás napadá, jestli tedy je třeba astigmatismus vůbec řešit a proč. Jak jsme si řekli, mozek si tuto vadu dokáže do určité míry kompenzovat sám, zvykne si na ní a ze zkušenosti ví, že dům je rovný (pokud tedy nejste zrovna na návštěvě Pisy) a podlaha se nezvedá. Nicméně pokud máte vysoké nároky na vidění, pracujete hodně s detaily, nejen na počítači, řídíte v noci, jste náruživý sportovec, může Vám astigmatismus opravdu trochu překážet.

Jaké jsou možnosti

  • brýle s tzv. cylindrickými skly (je třeba si na ně zvyknout a vyšší dioptrie nemusíte dobře snášet)
  • torické kontaktní čočky (existují i jednodenní a nabízejí slušné dioptrické pokrytí, při vyšších hodnotách může být nestabilní ostrost vidění díky pohybu čočky v oku)
  • laserové operace (řeší astigmatismus zcela automaticky, a to i když je velmi vysoký, při extrémních hodnotách nad 4 cylindrické dioptrie může zůstat malý dioptrický zbytek, který je pak možné doplňujícím zákrokem odstranit)
  • torické nitrooční umělé čočky pokud je Vám nad 45 let nebo máte šedý zákal či další dioptrické vady (mohou být i multifokální torické, pokud se chcete zbavit brýlí na čtení)

K očním operacím (ať laserovým či nitroočním výměnám čočky) je potřeba dodat ještě jednu věc – pokud by se odstranila pouze základní vada (krátkozrakost, dalekozrakost, vetchozrakost, šedý zákal) a astigmatismus by se ponechal, pak může po operaci být rušivý a nebyli byste s výsledkem spokojeni. Proto pokud se při vyšetření zjistí i drobnější astigmatismus, vždy je třeba ho řešit.

JAKÝ JE ZÁVĚR

1. Astigmatismus je do jisté míry zcela přirozenou nedokonalostí optického systému oka

2. Vyšší hodnoty astigmatismu bývají od dětství stabilní a v průběhu života se téměř nemění

3. Astigmatismus (pokud není patologického původu), není žádnou překážkou ani jakoukoliv komplikací laserové či jiné operace očí a naopak je vždy žádoucí ho odstranit, aby byl výsledek operace skutečně dokonalý

4. Pokud se v období puberty či rané dospělosti náhle objeví astigmatismus, není stabilní, zvětšuje se a zhoršuje významně vidění i v brýlích, je třeba navštívit specializované pracoviště vybavené přístroji, které potvrdí či vyvrátí přítomnost tzv. keratokonu

5. Pokud máte keratokonus, nezoufejte a řešte ho, a to NE v první fázi brýlemi nebo čočkami, ty ho nezastaví! Čím dříve začnete, tím je větší šance na velmi dobré vidění po zbytek života.

A smiřte se s tím, že nemáte nic zajímavého a divného na svém těle 😉

Zdroj obrázků: Shutterstock

MGR. REGINA CHLUMSKÁ

Zakladatelka a hlavní odborný konzultant MY EYE s více než 20 letou profesionální zkušenosti s lidmi, kteří procházejí rozhodovacím procesem, jak vyřešit své problémy se zrakem. Průkopnice optometrie v ČR v oblasti precizní diagnostiky a možností konzervativní i chirurgické léčby zrakových vad v rámci klinického oboru laserové a nitrooční refrakční chirurgie a chirurgie šedého zákalu. Zastánce medicíny založené na datech více než na dojmech a současně celoživotní student psychologie a východní filosofie. Zastává názor, že celostní, empatický a respektu plný přístup k člověku jsou pro dobrý výsledek stejně důležité, jako odborné know how.

Další články

Monovision metoda korekce očí. Vše co potřebujete vědět od A do Z

Jak funguje korekce očí metodou monovision, dokáže vyřešit několik párů brýlí a potíže s viděním na blízko? A čím se liší od metody Presbyond?

Seriál „Fakta a mýty o laserových operacích“ 5. díl

Mám málo dioptrií. Laserová operace očí je riziko a zbytečný zásah do oka! Existuje nějaká hranice, kdy už má smysl přemýšlet o operaci?

Seriál „Fakta a mýty o laserových operacích“ 4. díl

Je lepší počkat s laserovou operací až budete mít děti? Dochází vlivem těhotenství a porodu ke zhoršování dioptrií?