Všechny aktuality

Alergiky mohou na jaře trápit nepříjemné oční problémy

Během prvních jarních měsíců řada z nás trpí nejenom známou „jarní únavou“, ale stěžuje si i na zarudlé a podrážděné oči. V tomto případě nemusí být příčinou infekční onemocnění, anebo celodenní sledování monitoru, ale začínající alergie.
V České republice se nejvíce vyskytují alergie na pyl, roztoče nebo prach, ale také například na srst zvířat. V současnosti trápí více než 30 % Čechů nějaká forma alergie, přičemž téměř polovina alergiků se potýká i s oční alergií. Ta, pokud se správně neléčí, může trvale poškodit zrak.
Právě na jaře se problémy alergiků objevují v největší míře. „Mezi hlavní projevy očních alergií patří zánět spojivek, který se nejčastěji objevuje se sennou rýmou a nemusíte se s ním potýkat pouze na jaře. V tomto období má však nejzávažnější projevy, jež způsobují rostlinné pyly,“ říká primářka oční kliniky Lexum v Brně MUDr. Věra Kalandrová.

A jak se vlastně oční alergie projevují? Výrazné svědění, zvýšené slzení, oteklé oči, pocit cizího tělíska v oku, pálení, řezání a zarudnutí očí. „Nejdůležitější je zamezit kontaktu očí s alergenem. Například při alergii na pyl mohou pomoci sluneční brýle, případně pomůže podrážděné oči vypláchnout studenou čistou vodou. Akutní příznaky pomohou zmírnit oční kapky s obsahem antihistaminik a látek, které zmírňuji zarudnutí a otok. Pokud kapky nestačí, přidají se antihistaminika v tabletách,“ vysvětluje Věra Kalandrová, primářka oční kliniky Lexum. Řada alergiků ovšem svou alergii vůbec neléčí. „Doporučujeme proto všem pacientům, kteří mají během pylové sezóny potíže se zrakem, začít navštěvovat očního lékaře pravidelně před příchodem pylové sezóny. Mají tak větší šanci, že bude onemocnění podchyceno dříve, než se skutečné subjektivní potíže více projeví,“ uzavírá Věra Kalandrová, primářka oční kliniky Lexum.

KDE NÁS NAJDETE

Brno

České Budějovice

Ostrava

Praha

Tábor