Všechny aktuality

Klimatizace v létě pomáhá, ale může způsobit i syndrom suchého oka!

Léto není pouze o koupání, opalování a sportování, ale také o práci v klimatizovaných prostorách! Navíc řada z nás musí v těchto podmínkách pracovat na počítači i více než osm hodin, což rozhodně našemu zraku neprospívá. Klimatizace sice patří mezi neodmyslitelné výdobytky naší doby, má však i svá úskalí. A nejde pouze o běžné nastydnutí z prudkých změn teplot v místnosti a venku. „Při dlouhodobé práci na počítači v klimatizovaných prostorách trpí také naše oči, jež se příliš vysušují, a to může způsobit poškození povrchu rohovky a velkou únavu očí,” připomíná primářka Věra Kalandrová z oční kliniky Lexum v Brně.
 
Dlouhodobé podceňování vysychání očí se nevyplácí, protože si můžete přivodit i velmi závažné zdravotní komplikace. „Syndrom suchého oka může způsobovat kromě již zmíněné klimatizace i koukání na obrazovku, ať již počítače nebo mobilu, ale také kouř, suchý vzduch v místnosti nebo smog venku,“ doplňuje primářka Věra Kalandrová.

A jak se syndrom suchého oka, jež patří k nejčastějším příčinám návštěv pacientů u oftalmologa, vlastně projevuje? Na počátku zejména pálením a řezáním očí. Jestliže se tyto příznaky dlouhodobě neléčí, dochází k osychání rohovky. A následně vede ke zhoršení zraku a nestability slzného filmu s postupným poškozením povrchových tkání oka.

Důležité je tedy, zejména při dlouhodobé práci v klimatizovaných prostorách, přerušit na několik minut činnost, odejít z místnosti ven a nechat oči zaostřit na delší vzdálenost, či upřít pohled například někam do zeleně, což má uklidňující a relaxační účinky.

KDE NÁS NAJDETE

Brno

České Budějovice

Ostrava

Praha

Tábor