Všechny aktuality

Noční myopie: Málo se o ní ví, přesto existuje

I během jarního počasí s ostrým slunečním svitem, ale i plískanicemi a častými ranními mlhami, namáháme naše oči více než jindy. A právě tehdy se může projevit výrazněji nějaká dosud skrytá oční vada.

Tzv. noční myopií (noční krátkozrakostí) může trpět řada lidí, kteří o tomto problému ani nemusí mít tušení, i když nějakých potíží si již určitě někdy všimli,“ říká primářka Věra Kalandrová z brněnské oční kliniky Lexum.

Noční myopie vzniká za šera a v noci. Způsobuje rozmazané a neostré vidění do dálky právě ve zhoršených světelných podmínkách. Člověk s noční krátkozrakostí má problémy například při řízení automobilu, hlavně v noci. U noční krátkozrakosti se mění dioptrie od 0,5 DP až do 3 DP.

Co je důvodem noční krátkozrakosti bohužel nevíme - jednou z příčin, která vznik ovlivňuje, je roztažená zornice za šera - paprsky světla dopadající na její okrajovou část se lomí před sítnicí a způsobují neostré vidění. Důvodem noční myopie je často snaha více zaostřovat než během dne,“ doplňuje primářka Věra Kalandrová.

Na vznik krátkozrakosti jako takové zase existuje řada teorií, ale žádná ji nevysvětluje úplně. „Velkou roli hraje dědičnost. Pořád ale nevíme, proč se taková vada rozvine potom, co oko už růst přestane. Předpokládá se, že je to dlouhodobá adaptace na práci na blízko. Člověk by se měl stejnou dobu dívat jak do blízka, tak i do dálky, což je v našich podmínkách těžko splnitelné,“ shrnuje primářka Věra Kalandrová.

KDE NÁS NAJDETE

Brno

České Budějovice

Ostrava

Praha

Tábor