Všechny aktuality

Primářka Věra Kalandrová v Lidových novinách: I lehce krátkozrací řidiči by měli za horších světelných podmínek nosit brýle!

Na očních klinikách Lexum se bohužel velmi často setkáváme s tím, že v rámci podrobných vstupních vyšetření přicházejí lidé, kteří buď vůbec nenosí brýle, přestože špatně vidí, anebo sice nosí brýle, ovšem měli by mít přitom zcela jiné dioptrie (někdy dokonce i slabší než mají).

Lidé často nechodí na oční prohlídky, kdy se posuzuje zraková ostrost, barvocit, orientační vyšetření zorného pole a samozřejmě i přítomnost nějaké dioptrické vady, proto je velmi pravděpodobné, že velká část obyvatel České republiky prostě špatně vidí. Tento problém nakonec vystupuje v té nejdramatičtější podobě na českých silnicích - je otázkou, zda řada havárií není způsobena hlavně špatným zrakem řidičů a řidiček. Bohužel povinné oční prohlídky musí řidiči absolvovat až v 65 letech.

Minulý týden připomněla primářka oční kliniky Lexum v Brně Věra Kalandrová v rámci rozhovoru pro Lidové noviny, že i lehce krátkozrací řidiči by měli za horších světelných podmínek nosit brýle! „Vnější podmínky v zimě zhoršují vidění u všech lidí, ale výrazně více u lidí s refrakční vadou. V šeru a mlze klesá kontrastní citlivost, tím ostrost vidění a pohotovost reagovat. Také velmi špatně vidíme tmavé barvy, takže snadno přehlédneme chodce nebo překážku na silnici. Řidiči se šedým zákalem také špatně vnímají oslnění reflektory protijedoucích aut, takže určitou dobu po oslnění nic nevidí. Krátkozrací řidiči by v šeru a za tmy měli nosit silnější brýle, protože se uplatňuje tzv. noční myopie,“ upozornila primářka Věra Kalandrová.


Na otázku Lidových novin „Podle průzkumů většina řidičů vůbec neví, že má nějakou oční vadu. Jaké indicie by měly člověka vést k tomu, aby navštívil očního lékaře?“ paní primářka pak odpověděla: „To je dost velký problém. Řidič je vyšetřen v době, kdy získává řidičský průkaz a potom až do 60 let je to vlastně jen na něm, zda na oční vyšetření jde. Lékaři se často diví, jací řidiči s velmi špatným viděním nám po silnicích jezdí. Vždy, když řidič zaznamená horší vidění na dálku, nebo opakovaně přehlédne chodce nebo cyklistu, měl by okamžitě na vyšetření jít. Nemusí se jednat jen o refrakční vadu, ale i další oční onemocnění, která zhoršují vidění, např. zelený zákal, postižení sítnice nebo neurologická onemocnění.“

KDE NÁS NAJDETE

Brno

České Budějovice

Ostrava

Praha

Tábor