Všechny aktuality

Světový den zraku jako připomínka péče o vaše oči!

Oční vady patří dlouhodobě k nejrozšířenějším, bohužel ale také nejvíce podceňovaným, zdravotním problémům na světě. Také proto je důležitost péče o oči a prevence hlavním mottem Světového dne zraku. Ten se slaví pod patronací Světové zdravotnické organizace (World Health Organization) vždy druhý říjnový čtvrtek a letos tak připadá na 12. října.

Světový den zraku si připomíná také síť očních klinik Lexum, která již téměř 25 let léčí u svých pacientů prakticky všechny oční vady, a to řadou metod - od laserových zákroků po implantaci umělých čoček.

Podle letošních statistik většina klientů oční kliniky Lexum ocenila osvobození od nutnosti nosit brýle či kontaktní čočky: více než polovina dotázaných při sportu, třetina pak při řízení automobilu. Ovšem všichni klienti se shodují na tom, že mají díky laserovému zákroku v životě o starost méně.

Světový den zraku je vyhlašován každoročně na podzim. Toto období je přitom typické kratšími dny, úbytkem slunečního svitu a přirozeného denního světla a často sníženou viditelností, což naše oči velmi unavuje. „V šeru nebo ve tmě se zhoršuje vidění i u zdravého oka. V horších světelných podmínkách se navíc projevují více i oční vady, jako jsou například krátkozrakost nebo astigmatismus,“ říká primářka Věra Kalandrová z brněnské oční kliniky Lexum.

A jak se vlastně máme starat o zrak? "V prvé řadě je nutné korigovat refrakční vady. Dále je nutné používat umělé slzy, pokud má člověk suché oči. To má dnes většina lidí. Například z dlouhodobého koukání do počítače nebo sledování televize, kdy člověk méně mrká. A také je nutné dodržovat určité zásady. Jak dlouho se díváme do blízka, tak dlouho bychom se měli dívat do dálky. Ideální je zelená barva, například v přírodě v dálce, na obzoru. Jinak jsou oči trvale zaměřené do blízka a může se zhoršovat krátkozrakost jako adaptace na neustálé dívání se do blízka,“ doplňuje primářka Věra Kalandrová.

KDE NÁS NAJDETE

Brno

České Budějovice

Ostrava

Praha

Tábor