modal

Všechny aktuality

Světový rekordman v paraglidingu už nepotřebuje brýle díky klinice Lexum!

Na konci loňského roku se se svými očními problémy obrátil na lékaře oční kliniky Lexum světový rekordman v paraglidingu Ondřej Procházka. Brýle a kontaktní čočky ho dlouhodobě omezovaly nejenom v osobním životě, ale zejména ve vzduchu, kde Ondřej při létání předvádí doslova dechberoucí akrobatické kousky. Nejúspěšnější český akrobatický paraglidista současnosti se prosadil ve světových akrobatických žebříčcích již do první desítky a sám říká: "Příběh mého života je především o skromnosti a vytrvalosti plnit si sny." Ondřeje jsme se v našem rozhovoru kromě jiného zeptali, proč podstoupil laserový zákrok právě na klinice Lexum a jak si nyní užívá létání bez jakéhokoliv omezení.

Jak Vám při paraglidingu vadila Vaše krátkozrakost? Předpokládám, že brýle jste při různých akrobatických prvcích používat vůbec nemohl. Jaký byl tedy hlavní důvod, proč jste se rozhodl brýlí „zbavit“? 
Při létání je zrak pochopitelně strašně důležitý. Nejenom při akrobacii, ale i při běžném létání, je to hlavní element bezpečnosti. Například během přistávacího manévru navigovat mezi dráty elektrického vedení by bez ostrého vidění bylo životu nebezpečné. Používat brýle při volném létání pochopitelně jde, ale pořádné sluneční brýle to nenahradí. Tím, že trávím na sluníčku většinu dne, byly pro mě kontaktní čočky jediným řešením. Bohužel nošení kontaktních čoček má řadu úskalí a to i při každodenním používání, kdy člověk nemůže nechat oči pár dní odpočinout.

Používal jste tedy i kontaktní čočky. Měl jste s nimi při létání nebo i v běžném životě někdy nějaký problém?
Kontaktní čočky jsem vlastně nosil každý den od rána do večera, neboť většinu času trávím v terénu. Kromě sníženého komfortu k večeru a při práci na počítači byl největší problém s vypadnutím čočky během letu. Problémy jsem řešil hodně uzavřenými slunečními brýlemi. To fungovalo dobře až do chvíle, kdy jsem začal létat nové akrobatické prvky, které se létají pozadu. Takto mi proudící vzduch během manévru „vyloupnul“ čočku z oka a následně jsem musel použít záchranný záložní systém, abych se z této situace dostal. Byla to pro mě taková ta pověstná poslední kapka a rozhodl jsem se pro operaci.

V čem je paragliding náročný sport? A proč jste se tomuto sportu vlastně začal aktivně věnovat?
Paragliding je paradoxně hodně jednoduchý sport, který se ovládá víceméně jen pohyby rukou. Náročnější bývá pochopení meteorologických jevů a rychlé rozhodování v případě nečekané nestandardní situace. Volné létání by se dalo přirovnat k řízení automobilu, kde také nastávají nečekané události a kde se člověk postupně zdokonaluje naježděnými kilometry. Díky dlouhému procesu získávání zkušeností řídíme každý rok bezpečněji. Důležitá je především pokora a nechat si poradit od zkušenějších. Pocit volnosti, který získáváme odměnou, je nepopsatelný a je to jeden z hlavních důvodů, proč mi tento sport tak učaroval. Klíčový je pro mě také bezprostřední kontakt s přírodou a možnost objevovat nové země z ptačí perspektivy. Pokud porovnám rizikovost v poměru s intenzitou zážitku, vyhrává paragliding se značným odstupem první místo.

Proč jste se rozhodl řešit Vaše oční problémy laserovým zákrokem a co Vás přivedlo právě na oční kliniku Lexum?
O laserových operacích se mluví již léta a metoda se mi zdála spolehlivá a ověřená. Jinak kontakt na kliniku Lexum jsem dostal díky kamarádovi MUDr. Matuškovi, který na oční klinice Lexum pracuje, a proto mi ji doporučil.

Můžete nám prozradit, jak jste se cítil před samotným zákrokem? Měl jste nějaké obavy?
Cítil jsem se uvolněně a dokonce jsem odmítl nabízenou pilulku na uklidnění. Obavy jsem neměl a myšlenkové pochody jsem zaměřoval spíše na plánování nadcházející závodní sezony.

Jaké byly Vaše pocity bezprostředně po zákroku? A druhý den, když jste šel na kontrolu?
Celý zákrok proběhl hodně rychle a překvapivě bezbolestivě, ale cítil jsem se unavený a těšil jsem se domů do postele. Možná se na tom podepsal ještě trochu „jetleg“ po mém příletu z Ameriky. Zbylou část prvního dne jsem přes odpoledne a večer ještě pospával. Druhý den po kontrole jsem se už musel hlídat, abych dostatečně odpočíval, neboť jsem nepociťoval bolesti a nicnedělání mě nebavilo.

Na oční klinice Lexum si pacienti velmi cení profesionálního a zároveň lidského přístupu lékařů i sester. Jak jste byl spokojen na klinice Vy?
Určitě! Přístup byl na jedničku a samozřejmě to pomáhá cítit se uvolněně během prohlídek a před operací.

Jak byste popsal svůj život nyní - bez omezujících brýlí a kontaktních čoček?
Jde o novou epochu a každý den si víc a víc zvykám na tu jednoduchost života se zdravým zrakem. Je to něco, co si člověk těžko dokáže představit, a hlavně mi to moji sportovní kariéru udělalo bezpečnější. Navíc mi to otevírá dveře k novým projektům a expedicím, které nebyly předtím možné – a to především z hygienického hlediska při péči o oči a kontaktní čočky.

Jaký zajímavý přelet plánujete příští rok? Prý bude v roce 2017 konečně i v České republice „Mistrovství republiky v paraglidingu“…
Asi nejzajímavější bude dokončení přeletu Alp, který jsem začal vloni na jaře. Projekt jsem pojmenoval „CouchAlps“ a jde vlastně o 2000 km dlouhé dobrodružství pěšky a vzduchem z Rakouska přes Švýcarsko, Itálii, Francii a zpět přes Slovinsko zase do Rakouska. Bohužel mi naposled nepřálo počasí na létání a velkou část jsem musel ujít. Zastavil jsem se víceméně v půlce a rád bych v roce 2017 tento unikátní přelet dokončil. Celé dobrodružství je možné sledovat živě na www.couchalps.com. Mistrovství republiky v akrobacii je na programu v květnu 2017, tak držím palce, aby se nám konečně podařil uspořádat první ročník - určitě to bude úžasná podívaná pro publikum.

Věnujete se ještě něčemu podobně dobrodružnému, jako je paragliding, ve svém volném čase? Nebo raději odpočíváte v klidu a relaxujete třeba u televize?
Trénink, akrobatické přehlídky, závody a další aktivity spojené s paraglidingem mi často zabírají většinu času. Zároveň se do toho snažím zakomponovat plavání, posilovnu, a pokud nepřeje počasí na volné létání, tak třeba horolezení. Na televizi čas nemám a většinu volna po večerech trávím prací na počítači, planováním nových projektů nebo filmovou tvorbou. Film je pro mě zároveň i výzva k sebezdokonalovaní a učení se nových věcí.
 
Ve Vašem sportu často překonáváte hranice, a to jak mezi státy, tak i ty fyzické. Věříte, že Vám „nový zrak“ pomůže překonat třeba i Váš stávající rekord?
Oba světové rekordy asi znovu překonávat nebudu, samozřejmě pokud by je někdo mezitím nepřekonal. Tím bych určitě získal novou motivaci je zkusit zase překonat. Na podzim 2017 bych se rád podruhé podíval do Brazílie - překonat můj osobní distanční rekord, který je momentálně na 332 kilometrech. Tam si myslím, že by mi moje „nové oči“ mohly pomoci! :)

KDE NÁS NAJDETE

Brno

České Budějovice

Ostrava

Praha

Tábor