Cena operace očí, zkušenosti nebo obavy z komplikací?

Cena operace očí, zkušenosti anebo strach z komplikací? Jak se rozhodujeme a dává to smysl?

Schováváme své obavy z operace očí za příliš vysokou cenu? Proč je snazší říct „je to drahé“ než „já se bojím“. Zkušenosti těch, kteří prošli celým rozhodovacím procesem až do operace, jsou výmluvné.

Obsah článku:

  • Realita emocí strachu vs. cena
  • Co ovlivňuje náš rozhodovací proces
  • Ekonomické aspekty anebo čísla hovoří jasně
  • Zkušenosti lidí po operaci
  • Jak překonat strach
  • Výběr zdrojů informací, kterým lze důvěřovat

Schopnost a potřeba lidské mysli věcem rozumět, dávat je do souvislostí (mnohdy pochybných), vysvětlit a přesvědčit se skoro o čemkoliv, je nezměrná. Někdy nám to pomůže překlenout či vyřešit složitou situaci a uklidnit se. Jindy nás to může vést někam, kam jsme možná vůbec nechtěli, ale obvykle si to zase nějak dobře vysvětlíme 😇

Jedním z takových příkladů, jak si s námi naše mysl pohrává, je uvažování o operaci očí, když nechceme nosit brýle. Nejedná se tedy o operaci, na kterou musíme, z důvodu ohrožení našeho zdraví nebo života. Při takovém uvažování jde mnoho aspektů, které by nás snad mohly brzdit, obvykle stranou.

OPERACE JE DRAHÁ! A V AUTĚ JE TO BEZPEČNĚJŠÍ NEŽ V LETADLE…

Vlastní dlouholetá praxe i výsledky průzkumů mezi „brýlatými“ ukazují, že je pro nás často snadnější říct, že je to drahé, než že se prostě bojíme. Což je úplně přirozené, protože komplikace takové plastiky břicha nás neděsí tolik jako komplikace při operaci očí. I když možná, pokud bychom se podívali na statistiku a závažnost, tak bychom mohli změnit názor. Ale stejně se většina lidí bojí v letadle více než v autě 😊. A oči jsou oči, to je jasné… (A úplně stejně mylně se domníváme, že nošení čoček ohrožuje náš zrak méně než operace, protože to máme pod kontrolou, jak jsme psali v článku Kontaktní čočky nebo laserová operace? Cítíte se bezpečněji v autě auto nebo letadle?)

Při detailní analýze se ukazuje, že cena, ať jakkoliv deklarovaná jako bariéra, totiž není skutečně to, co nám brání o operaci vážně přemýšlet. Ano, 30 tisíc nebo 50 tisíc je pro mnohé z nás hodně peněz, když je máme dát najednou. Dovolená, nová lednice, televize nebo počítač – pořád je na co šetřit.

Při rozhovorech s lidmi, kteří již mají celý rozhodovací proces za sebou, se ukazuje, jakou roli cena ve skutečnosti hraje a že je mnohdy snazší na operaci nemít, než muset překonávat strach.

I když je představa, že uvidíme dobře a bez brýlí 24 hodin denně 365 dní v roce, zajímavá, tak dokud na to nemáme peníze, tak o tom opravdu do detailu nepřemýšlíme. Stejně jako když nemáme na to jet na drahou dovolenou do Thajska. A když už o tom náhodou „nezávazně“ fantazírujeme, tak si to buďto idealizujeme anebo naopak – hledáme jen to negativní, čímž si naše mysl obratně vysvětluje, proč je vlastně „lepší“ to či ono raději nemít. Obojí – idealizace i „démonizace“ je primárně postavena na našich emocích a ne na faktech. A je to přirozené, nemáme dostatečné informace, protože se po nich nesháníme, protože není důvod. Stav našeho účtu nám říká, co si můžeme dovolit a co ne, a tedy o čem má smysl přemýšlet.

JE MOŽNÉ OPERACÍ OČÍ UŠETŘIT A KOMU SE TO (NE)VYPLATÍ?

Racionálně nahlédnuto a lidé, kteří jsou už po operaci a překonali všechna „ALE….“, tak souhlasí, že operací ve výsledku ušetřili. A skutečně, při hrubém propočtu nemůžete dojít k jinému závěru. I když hodně záleží na tom, jak spořiví jste při utrácení za brýle, jestli nosíte kontaktní čočky a jaké.

1. „Šetřílek“ – i čočky jsou drahé… Vyplatí se mu investice do operace?

I když půjdete tou nejvíce nízkonákladovou cestou a budete si kupovat každých 5 let brýle s průměrnou cenou 5.000 Kč (protože levnější vám pravděpodobně tak dlouho nevydrží), tak mezi 20. a 40. rokem si je koupíte 5x = 25 tisíc korun. (To je velmi skromný přístup – ti, kteří jsou odkázaní na nošení brýlí od rána do večera potvrzují, že si je kupují průměrně každý druhý rok.) A to nepočítám dioptrické brýle sluneční, které jsou pro většinu aktivních lidí a řidičů nepostradatelné. To může být klidně dalších 15.000 Kč, když by to nebylo každých 5 let. Takže jsme v součtu minimálně na 40.000 Kč jen ve 40 letech, což už je i více než cena některých typů operací na vybraných „low cost“ klinikách. Navíc po 40. roce začnou potíže s viděním na blízko, takže je postupně třeba více párů brýlí nebo multifokální. Ty vycházejí jedny na minimálně 15.000 Kč. Takže i při úsporném přístupu k nošení brýlí by se operace měla vrátit za 20 let.

2. Nositelé kontaktních čoček, kteří nechtějí utrácet

Pokud někdo nosí kontaktní čočky a vydává se také co „nejnízkonákladovější“ cestou, tak si kupuje měsíční čočky na internetu.

Ty vycházejí podle materiálu a dioptrií na průměrných 7,50 Kč na 1 den, což je zhruba 2.800 Kč/ rok + náklady na roztok. Ten při správné péči vydrží maximálně 5 až 6 týdnů, tzn. je třeba připočítat 8 balení velkých roztoků, což u těch nejlevnějších vychází na cca 1.800 Kč/rok. Sečteno podtrženo, náklad 4.600 Kč/rok naroste při 5letém používání na 23.000 Kč.A to nepočítáme rezervní brýle, které má většina uživatelů čoček, i když je třeba nemění tak často. Do 10 let se tak operace vrátí.

3. Nositelé čoček, pro které je zdraví a pohodlí na prvním místě

Nošení jednodenních čoček je nejen nejpohodlnější (neřešíte roztoky, pouzdra a péči), ale i nejbezpečnější způsob z pohledu vzniku nebezpečných infekčních komplikací i alergických reakcí. Při dobrém nákupu na internetu vychází tento způsob nošení na cca 31 Kč/den, tj. zhruba 11.300 Kč za rok. Za 5 let tak máte „našetřeno“ na operaci.

Ať to tedy budeme počítat s jakýmikoliv reálnými náklady, tak operace vyjde vždycky levněji. Jen je otázkou, jestli se nám vrátí za 20 let nebo za 5 let. A to samozřejmě nebereme v úvahu pohodlí, svobodu a zjednodušení života, když nám odpadne starost o zrak.

KDYŽ PENÍZE ZA OPERACI OČÍ NEJSOU PROBLÉM, MÁTE VĚTŠÍ PROBLÉM

Skutečné dilema nastává v okamžiku, kdy už nemůžeme říct, že je pro nás něco drahé a začneme o tom vážně uvažovat. V tom okamžik už to nelze odbýt tím, že „na to nemám“ a většina lidí přiznává, že v ten moment se objeví strach a obavy. Z bolesti, komplikací, že se něco „nepovede“, že se vrátí dioptrie, neuvidí dobře, budou muset na dlouho z práce atd. A to jsou bariéry, které mnozí překonávají i několik let. Pokud by vás to zajímalo, tak takhle jsem to (ne)zvládala třeba já: Osobní zkušenost z laserové operace očí a jak jsem se (ne)bála…. A shánění informací na internetu bohužel mnohdy cestu neusnadňuje, spíše naopak.

Nejčastěji narazíte na různá diskuzní fóra, recenze a neověřené informace, u nichž není možné posoudit, jak jsou věrohodné a co je na nich pravda.

Navíc česká povaha je taková, že si raději stěžujeme, než abychom něco pochválili, zvláště pokud za to platíme. Dobrý výsledek považujeme za samozřejmost. A tak nikdy nevíte, jestli člověk, který není spokojen s výsledkem operace, měl dioptrie dvě nebo osm, když řeší, že má po operaci 0,5 dioptrie, a tím pádem se to „nepovedlo“. A jestli měl stabilní vadu, když si stěžuje, že má po 5 letech 1 dioptrii, jestli měl už před operací potíže se suchýma očima nebo viděním za šera a za tmy. A takhle by se dalo pokračovat dále.

Navíc netušíte, jestli na jednoho „stěžovatele“ připadá 100 nebo 1 000 spokojených….

Pokud to tedy myslíme vážně a chceme vědět, jak rizikové operace očí jsou, jaké jsou šance na trvalý výsledek, jaká je míra a závažnost komplikací, musíme si dobře vybírat zdroje, ze kterých čerpáme informace. „Jedna paní povídala…“ nám v rozhodování dobrou službu neudělá. Stejně jako nekritické a občas lehce zavádějící sdělení od těch, kteří operace očí nabízejí.

Poradna je tu pro vás jako zdroj nezávislých, ověřených informací, které čerpají z odborných studií a světově uznávaných dat. Je běžné, že názory a zkušenosti odborníků se mohou lišit. Proto uvedené informace nemohou být závazné pro stanovení diagnózy nebo postupu léčby. O něm vždy rozhoduje ošetřující lékař společně s vámi na základě důkladného vyšetření, zkušeností a rozhovoru.
Zdroj obrázků: Shutterstock

Automatické vytěžování textů a dat z této internetové stránky ve smyslu čl. 4 směrnice 2019/790/EU je bez souhlasu majitele autorských práv zakázáno.
Tento článek je z kategorie:Laserová operace Další zajímavosti

MGR. REGINA CHLUMSKÁ

Zakladatelka a hlavní odborný konzultant MY EYE s více než 20letou profesionální zkušenosti s lidmi, kteří procházejí rozhodovacím procesem, jak vyřešit své problémy se zrakem. Průkopnice optometrie v ČR v oblasti precizní diagnostiky a možností konzervativní i chirurgické léčby zrakových vad v rámci klinického oboru laserové a nitrooční refrakční chirurgie a chirurgie šedého zákalu. Zastánce medicíny založené na datech více než na dojmech a současně celoživotní student psychologie a východní filosofie. Zastává názor, že celostní, empatický a respektu plný přístup k člověku jsou pro dobrý výsledek stejně důležité jako odborné know-how.

Další články

Laserová operace ve středním věku? Presbyond nebo výměna nitrooční čočky? 3 zásadní rozdíly, které byste měli vědět.

Do Česka dorazila nová laserová metoda Presbyond, která je stejně jako výměna nitrooční čočky určená zájemcům po čtyřicátém roce. Co byste o obou měli vědět, než se rozhodnete?

Laserová operace očí po padesátce? Jste vhodný kandidát na laserovou korekci metodou PRESBYOND?

Laserová operace očí po padesátce, natož po čtyřicítce, opravdu není žádné tabu a nebylo ani dříve. Proč se říká něco jiného a kde je pravda?

Monovision metoda korekce očí. Vše co potřebujete vědět od A do Z

Jak funguje korekce očí metodou monovision, dokáže vyřešit několik párů brýlí a potíže s viděním na blízko? A čím se liší od metody Presbyond?