Řešení dioptrií ve středním věku

Nosíte brýle na čtení? Možná i pro vás máme řešení. Moderní prémiové nitrooční čočky dokáží zlepšit vidění na všechny vzdálenosti.
Je vám přes čtyřicet a začínáte hůř vidět na blízko? Je to normální fyziologický jev, kterému se říká presbyopie (vetchozrakost). Pokud vám však vadí si neustále nandávat a sundávat brýle na čtení, můžeme vám pomoci se jich zbavit díky refrakční výměně nitroočních čoček* nebo pomocí laseru. Umíme si poradit i s brýlemi na dálku.

Chci se objednat

Řešení dioptrií ve středním věku na očních klinikách LEXUM

S vetchozrakostí (presbyopií) si umíme poradit sofistikovaným laserovým programem nebo implantací umělých nitroočních čoček neboli refrakční výměnou nitroočních čoček. Prémiové nitrooční čočky zlepší vidění na blízko, na střední vzdálenosti i do dálky. Na očních klinikách Lexum pracujeme pouze s moderními prémiovými nitroočními čočkami předních světových výrobců (Carl Zeiss, Alcon, Bausch & Lomb, Johnson & Johnson). Tyto nitrooční čočky jsou vyrobeny z prvotřídních materiálů. Dokáží zkorigovat několik očních vad: krátkozrakost, dalekozrakost nebo vetchozrakost. Chrání váš zrak také před škodlivým slunečním zářením, protože obsahují UV filtry a některé také filtry modrého světla. Na našich klinikách provádíme implantaci asférických, torických i nejmodernějších multifokálních nitroočních čoček. Výběr nitrooční čočky záleží na vašich preferencích vidění. A to po důkladném vyšetření a konzultaci s lékařem na naší oční klinice.
Refrakční výměna (implantace) nitroočních čoček je vhodná zejména pro klienty po 40. roce života.     

Proč si zvolit pro implantaci nitroočních čoček oční kliniku LEXUM?

  • Máme za sebou již 30 let zkušeností.
  • Provedli jsme více než 650 000 úspěšných zákroků.
  • Máme stabilní tým špičkových lékařů a specialistů.
  • Trvale poskytujeme nadstandardní péči a osobní přístup.
  • Disponujeme nejnovějším technologickým zázemím.
  • Pracujeme pouze s prémiovými nitroočními čočkami předních světových výrobců.

Co je presbyopie (vetchozrakost)?

S přibývajícím věkem dochází ke změnám ve struktuře oční čočky. Naše čočka postupně ztrácí pružnost a schopnost přirozeného zaostřování (akomodace). Tento jev se nazývá vetchozrakost neboli presbyopie. Projevuje se nejčastěji neschopností/nemožností zaostřit na běžnou čtecí vzdálenost. Zpravidla nejprve stačí text při čtení oddálit a držet jej ve vzdálenosti délky paže (mluvíme o tzv. syndromu krátkých rukou). S narůstajícím věkem se potíže stupňují a přidávají se i problémy s viděním na počítač či na delší vzdálenosti, typicky při řízení auta. Presbyopie není nemoc. Je to přirozená součást stárnutí. 


Řešení presbyopie (vetchozrakosti)

Presbyopie se můžete zbavit pomocí laseru nebo implantací umělých nitroočních čoček. Zda jste vhodný pacient na laser nebo na implantaci nitroočních čoček, určí náš lékař na základě velmi pečlivého vyšetření.
 

Řešení odstranění dioptrií laserem
Samotný zákrok pomocí laseru je rychlý, trvá zhruba 15 minut. Pro pacienta je bezbolestný, neboť probíhá po znecitlivění očí kapkami. Obě oči laserujeme během jednoho zákroku. Více o této metodě naleznete v sekci Laserové operace.

Refrakční výměna (implantace) nitroočních čoček
Implantace nitroočních čoček je rychlý a bezbolestný zákrok, který umí efektivně vyřešit nejen vetchozrakost. Lékař vám při tomto zákroku nahradí původní čočku za novou umělou čočku. Kromě klasické operace metodou fakoemulzifikace (použití ultrazvuku) můžete podstoupit také nadstandardní laserem asistovanou operaci. Tato metoda se provádí pomocí femtosekundového laseru LenSx®. Implantace probíhá na každém oku zvlášť, zpravidla týden po sobě. Zákrok na každém oku trvá přibližně 15 minut. Někdy se můžete setkat s anglickým názvem RLE (Refractive Lens Exchange), nebo CLE (Clear Lens Extraction) a nebo PRELEX (Presbyopic Lens Exchange). Všechno jsou to názvy pro stejný zákrok.


V den zákroku (obě metody)

Na klinice strávíte zhruba 3 hodiny.
Samotný zákrok je v obou případech rychlý, trvá asi 15 minut.
Je bezbolestný, protože probíhá po znecitlivění oka kapkami.
Pacient během zákroku pohodlně leží. U laserového zákroku se obě oči laserují během jednoho zákroku.
Pacientovi dáme do rukou plyšového pejska (Lexíka) pro pocit klidu a bezpečí.
V případě implantace nitroočních čoček provedeme zákrok nejprve na jednom oku a zpravidla po týdnu na druhém oku. Po zákroku budete mít oko do druhého dne zalepené krycí náplastí a doma si budete kapat doporučené kapky.
Doporučujeme, abyste si přinesli tmavé brýle, protože po laseru budete 2-3 hodiny světloplaší. Oko je totiž bezprostředně po operaci citlivé na světlo.
Doporučujeme také, abyste si zajistili doprovod na zpáteční cestu. Nebudete moci řídit. 
Budete se cítit unavení, je dobré si jít domů lehnout a trošku se prospat…

Zákroku předchází precizní vstupní vyšetření, které trvá přibližně 3 hodiny. Provádíme ho pomocí nejmodernějších přístrojů a série komplexních testů. Výsledky vyšetření zkonzultujete s lékařem, který Vám doporučí nejvhodnější řešení pro Vaše oči a Váš životní styl.

Týden před vstupním vyšetřením a zákrokem nenoste měkké kontaktní čočky. 


Jaká jsou omezení po zákroku?

Týden po zákroku si budete kapat oční kapky s obsahem antibiotik. Do práce se budete moci vrátit zpravidla za 1-2 dny dle vaší profese. Na kontrolu přijdete druhý den po zákroku a tam se také můžete poradit s lékařem o vhodnosti návratu do práce, sportování atp. Bazén a saunu a další případná infekční prostředí budete muset zhruba na měsíc oželet. 
Z důvodu možného zanesení infekce také nedoporučujeme mnout si oči. Ke sportu se budete moci vrátit zhruba za týden až měsíc podle druhu sportu. 
 

Jak se jí změnil život po zákroku na pražské klinice LEXUM, si můžete přečíst v rozhovoru zde.


Cena

   

PREMIUM LENS

Základní program pro řešení refrakčních vad výměnou čočky (základní prémiové nitrooční čočky v kategorii asférická, torická, bifokální).24 900 Kč/oko

PREMIUM LENS PLUS

Program pro komplexní řešení refrakčních vad výměnou čočky (prémiové nitrooční čočky v kategorii multifokální a trifokální).36 900 Kč/oko

PREMIUM LENS PLUS TORIC

Program pro komplexní řešení refrakčních vad výměnou čočky (prémiové nitrooční čočky v kategorii multifokální a trifokální torické řešící současně i astigmatismus).44 900 Kč/oko

Laserem asistovaná refrakční výměna čočky*

Femtosekundový laser LenSx® představuje špičkovou technologii pro operační techniku refrakční výměny čočky. Při laserem asistované operaci se nepoužívá skalpel. Ten je nahrazen laserovým paprskem řízeným počítačem. Tento výkon není hrazen ze zdravotního pojištění.

* dostupné pouze na klinice Praha Budějovická 

15 000 Kč/oko
 V případě potřeby jsme vám schopni zajistit i nestandardní čočku, jejíž cena vám bude sdělena na klinice. 

Ceny jsou platné od 1. 1. 2023 na očních klinikách Lexum v Praze, Brně, Ostravě, Českých Budějovicích, Mladé Boleslavi a v Táboře.

Ceník ke stažení v pdf


Zkušenosti pacientů

Zdravím všechny na klinice Lexum, chtěla bych mít třetí oko, abych mohla ještě chvíli poslouchat pana primáře Martina ...

Zobrazit více

Eva Miláčková

Eva Miláčková

Herečka a dabérka

Zákrok zcela změnil můj život, a jednoduše řečeno, jsem prostě nyní nadšen. Nemusím mít v pohotovosti dvoje brýle, ...

Zobrazit více

Jan Šteger

Jan Šteger

Poradce v oblasti výživy

Někdy před padesátkou jsem začala nosit brýle denně, ale už předtím jsem je měla na čtení. Hlavně pro dabing, abych ...

Zobrazit více

Jitka Smutná

Jitka Smutná

Herečka

Kliniky pro vaši léčbu