Omezení a rekonvalescence po laserové operaci očí

Omezení po laserové operaci očí. Jak dlouho trvá rekonvalescence a na co se připravit?

Jaká omezení vás čekají po laserové operaci očí? Kdy se můžete vrátit do práce, ke sportu, řídit auto anebo skotačit s dětmi?

Přestože se to zdá ze stránek očních klinik jasné – „vůbec to nebolí a druhý den můžete skoro všechno„, evidentně to vůbec jasné není. Zkušenost je taková, že lidé se bojí délky rekonvalescence, omezení v práci, životě a v péči o rodinu a děti. A to navzdory tomu, co se píše.

Což je pochopitelné, protože když vám někdo chce něco prodat, tak může trochu přehánět anebo neříkat úplně všechno, takže naše ostražitost je na místě. A pokud jde o zdraví očí, tak dvojnásob.

Obsah článku:

  • Jaké to bude v den operace – kdy uvidíte a co (ne)smíte dělat
  • Kdy se můžete vrátit do práce
  • Jak rychle se budete moci postarat o domácnost, rodinu a děti
  • Od kdy je bezpečné pracovat na PC a dívat se na televizi
  • Jak brzy se vrátíte za volant
  • Kdy můžete začít sportovat a věnovat se svým koníčkům
  • Jak je to s líčením, sprchováním a mytím vlasů
  • Kdy můžete k moři nebo na lyže

Takže se podíváme na to, jaká jsou doporučení evropských a amerických odborných institucí a autorit v oblasti laserových operací očí. Proč se to může lišit a jak k tomu přistupují u nás.

JAKÁ OMEZENÍ PO OPERACI JSOU NUTNÁ A PROČ?

Obecně existují 3 hlavní důvody pro omezení některých aktivit po laserové operaci očí.

1. Kompletní zahojení povrchu oka

Obnova povrchového epitelu, který brání vstupu infekce. Během laserové operace dochází k jeho narušení. V případě metody ReLEx SMILE jen v oblasti pár milimetrů. Při LASIKu v obvodu zhruba 10 milimetrů. Epitel má obrovskou regenerační schopnost, takže do 24 hodin naroste nový a povrch je tak zahojený. Proto jsou obě metody minimálně bolestivé a rehabilitace vidění tak rychlá (na rozdíl od metody PRK, kde se epitel odstraňuje ve velké ploše a trvá mu to zhruba 3-4 dny, než se celý obnoví.)

2. Lehký otok rohovky po operaci

Jedná se o přirozenou reakci každé tkáně v těle, když je podrážděná nebo narušená. Otok je u každého jinak velký a s jinou rychlostí se vstřebává. Znáte to, každý jsme jiný a různě rychle se hojíme. Proto vidění první 2-3 týdny kolísá, i když je současně ostré prakticky od druhého dne.

3. Zajištění biomechanické stability rohovky

To je důležité především u metody LASIK, kdy došlo k vytvoření a odklopení ultra tenké ochranné „čepičky“ (flapu). Zvláště v prvních dnech se proto doporučuje spát v ochranných brýlích, abyste si ve spánku nepromnuli oči nebo vás neuhodil váš spolunocležník.

Když ustoupí otok rohovky, je flap opět pevně spojen se svou „základnou“. Nicméně při jakémkoliv větším úrazu oka, i po mnoha letech, může dojít k tomu, že se flap poškodí. Ale to jsou úrazy, které poškodí i jinak „normální“ oko a je obecně dobré jim předcházet. Dostat větví do oka zkrátka není dobré nikdy, bez ohledu na operaci. A pokud je někdo profesionální boxer nebo hráč amerického fotbalu, pak je s výhodou udělat metodu SMILE nebo i staré dobré PRK.

CO JE NEJDŮLEŽITĚJŠÍ?

Povrch oka je po metodě LASIK a SMILE do 24 až 48 hodin zcela zahojený a riziko infekce po této době je naprosto mizivé.

Pro maximální jistotu a celkovou podporu hojení rohovky kapete kapky s obsahem antibiotik a dalších podpůrných látek po dobu 1 týdne. Pak už jen umělé slzy na zvlhčení očí, které jsou přechodně sušší.

Druhý den po operaci se většina lidí může vrátit do práce a po týdnu ke svému životu bez větších omezení. Jen oči chraňte před mnutím a úrazem, a to i bez ohledu na operaci.

Protože větší úraz, šťouchnutí do oka větví nebo nehtem dítěte, jsou nebezpečné i pro oko, které po operaci není.

JAK SE CHOVAT PO LASEROVÉ OPERACI OČÍ

Uvedená doporučení vycházejí z průřezu evropských a amerických odborných institucí, standardů a „guidelines“ špičkových klinik s rozsáhlými zkušenostmi. Pokud vám někdo bude říkat něco jiného, je to možné, protože pravidla nejsou přesně zakotvená.

Doporučení jednotlivých pracovišť v Čechách se může od těchto standardů více či méně lišit. U nás nejsou žádné oficiální pokyny a pravidla a vše tak záleží na zkušenosti a znalosti odborníků, kteří péči poskytují. Stejně tak se liší například i názory v tom, jak dlouho je nutné vysadit kontaktní čočky před vyšetřením a operací. Někteří jsou extrémně opatrní, i když pro to není evidence, někteří zase naopak.

Nicméně jak se dozvíte níže, evropské standardy se od amerických odlišují také a ne vždy více je nutně lépe ….

Omezení po operaci první 3 dny

Omezení po operaci od prvního týdne do 3 měsíců

EVROPA NENÍ AMERIKA – proč se liší doporučení?

Z publikovaných údajů vyplývá, že evropský přístup je o poznání benevolentnější než americký. Je to dáno i tím, že americká FDA, která schvaluje veškeré léky, medicínské technologie a procedury, má extrémně přísná pravidla, proces schvalování je zdlouhavý, nákladný a často trvá klidně i 5 či 10 let. Proto ne vždy odpovídají jeho standardy rychlosti vývoje technologií, které se běžně používají v jiných zemích, a ne vždy reflektují aktuální „best practice“.

Můžete se tak dozvědět, že byste měli spát 1 měsíc v ochranných brýlích, na větší sportování můžete zapomenout také celý měsíc a na koupání dokonce 2 měsíce. Tato doporučení nemusí totiž odrážet pokrok v metodě LASIK, kdy mechanický mikro skalpel (mikrokeratom), nahradil extrémně přesný a šetrný femtosekundový laser. Což posunulo LASIK zase o další úroveň bezpečnosti výš.

Navíc nezohledňují nejnovější metodu SMILE, při které se nevytváří žádná ochranná rohovková „čepička“ (lamela, flap), která by se mohla nevhodným zásahem do oka posunout… Takže pokud se v USA některé kliniky striktně drží FDA doporučení, můžete se oficiálně setkat i s více omezujícími doporučeními. A pokud byste cítili, že jsou Vám bližší a chcete se cítit super ultra bezpečně, klidně se řiďte jimi.

Na druhou stranu oční centrum při prestižní Standfordské univerzitě má velmi striktní pravidla a „guidelines“, která ovšem reflektují současný vývoj medicíny a metod, které provádějí. Takže jejich doporučení jsou v souladu s těmi nejlepšími evropskými a neomezují klienty více, než je z pohledu medicíny nutné a při tom maximálně bezpečné.

Poradna je tu pro vás jako zdroj nezávislých, ověřených informací, které čerpají z odborných studií a světově uznávaných dat. Je běžné, že názory a zkušenosti odborníků se mohou lišit. Proto uvedené informace nemohou být závazné pro stanovení diagnózy nebo postupu léčby. O něm vždy rozhoduje ošetřující lékař společně s vámi na základě důkladného vyšetření, zkušeností a rozhovoru.
Reference:
FDA - What should I expect during and after surgery
RSC (Refractvie surgery council) - What to expect with lasik recovery
Stanford Health Care - Byers eye institute
London Vision Clinic
Oční klinika Lexum
Ilustrace: Carl Zeiss

Automatické vytěžování textů a dat z této internetové stránky ve smyslu čl. 4 směrnice 2019/790/EU je bez souhlasu majitele autorských práv zakázáno.
Tento článek je z kategorie:Laserová operace Presbyond

MGR. REGINA CHLUMSKÁ

Zakladatelka a hlavní odborný konzultant MY EYE s více než 20letou profesionální zkušenosti s lidmi, kteří procházejí rozhodovacím procesem, jak vyřešit své problémy se zrakem. Průkopnice optometrie v ČR v oblasti precizní diagnostiky a možností konzervativní i chirurgické léčby zrakových vad v rámci klinického oboru laserové a nitrooční refrakční chirurgie a chirurgie šedého zákalu. Zastánce medicíny založené na datech více než na dojmech a současně celoživotní student psychologie a východní filosofie. Zastává názor, že celostní, empatický a respektu plný přístup k člověku jsou pro dobrý výsledek stejně důležité jako odborné know-how.

Další články

Laserová operace ve středním věku? Presbyond nebo výměna nitrooční čočky? 3 zásadní rozdíly, které byste měli vědět.

Do Česka dorazila nová laserová metoda Presbyond, která je stejně jako výměna nitrooční čočky určená zájemcům po čtyřicátém roce. Co byste o obou měli vědět, než se rozhodnete?

Laserová operace očí po padesátce? Jste vhodný kandidát na laserovou korekci metodou PRESBYOND?

Laserová operace očí po padesátce, natož po čtyřicítce, opravdu není žádné tabu a nebylo ani dříve. Proč se říká něco jiného a kde je pravda?

Monovision metoda korekce očí. Vše co potřebujete vědět od A do Z

Jak funguje korekce očí metodou monovision, dokáže vyřešit několik párů brýlí a potíže s viděním na blízko? A čím se liší od metody Presbyond?