Zhoršení zraku v těhotenství a po porodu - Síť očních klinik Lexum

Zhoršení zraku v těhotenství a po porodu? Má smysl odkládat operaci?

Přemýšlíte o laserové operaci očí, ale narážíte z více zdrojů na možná i protichůdné informace o vlivu těhotenství a porodu na zhoršení zraku?

Možná si i říkáte, jestli se vůbec operace můžete dočkat. Nejprve čekáte, až se vám tzv. ustálí vada, potom až budete mít na operaci prostředky a když už překonáte i obavy z operace, tak se dozvíte, že je lepší počkat až po těhotenství a porodu, protože ty mohou způsobit zhoršení dioptrií.

A s tím, jak se zvyšuje věk, kdy páry zakládají rodinu, tak začíná pomalu hrozit, že vám pak zase někdo řekne, že už jste na operaci moc staří 😩

Obsah článku:

  • Vliv těhotenství na změnu v dioptrií
  • Vliv samotného porodu na růst dioptrií
  • Doporučení pro ženy s vysokou krátkozrakostí
  • Vliv více těhotenství a porodů na krátkozrakost
  • Pozitivní vliv trávení času venku na vývoj oční vady
  • Otázka stability vady před operací

CO ŘÍKAJÍ DATA O VLIVU TĚHOTENSTVÍ A PORODU NA RŮST DIOPTRIÍ

Toto tvrzení je hluboce zakořeněné a setkávám se s ním u většiny mladých žen, které zvažují operaci očí. Když jsem se jím zabývala před více než 10 lety, neexistovaly téměř žádné věrohodné studie, které by vnášely světlo a odpovědi na tuto palčivou otázku. Takže jediné, co jsem měla k dispozici, byly osobní zkušenosti z vlastní praxe, kdy jsem měla možnost sledovat v průběhu několika let pár desítek žen před i po porodu. Takže osobní názor jsem si udělala, nicméně nebylo o co ho opřít.

Je skvělé, že se situace změnila a za posledních zhruba 7 let vyšlo několik zajímavých studií. Některé z nich byly provedeny ve spolupráci porodníků a oftalmologů, což je jistě přidaná hodnota podívat se na věc z obou stran.

I. Zhoršují se dioptrie během těhotenství?

Ano, ale je tu jedno zásadní ALE –  všechny odborné práce se shodují, že v průběhu druhého a nejvíce třetího trimestru dochází vlivem hormonálních změn k zadržování tekutin, což se nevyhýbá ani vlivu na oko, a to konkrétně rohovku (ano, tam se provádí laserová operace) a nitrooční čočku.

V praxi to znamená, že rohovka je trochu „oteklá“, což je měřitelné jako její ztluštění a větší zakřivení (je více strmá). To způsobuje změnu dioptrií a zhoršení vidění do dálky. Dle dostupných dat v průměru okolo 0,75 dioptrie.

Současně se mění i metabolismus vody v nitrooční čočce, což je druhá, nejvíce lomivá plocha v oku, což může mít opět vliv na zrakovou ostrost, v menší míře i na blízko.

Bylo změřeno, že až 70 % žen má v průběhu druhého a třetího trimestru horší vidění do dálky.

A teď se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu – všechny práce se shodují na tom, že PÁR TÝDNŮ PO PORODU se hodnoty dostávají zpět na stav PŘED těhotenstvím.

II. Jak je to s vlivem samotného porodu?

Odpověď je jasná z předcházejícího tvrzení – po porodu se vše vrací zpátky do původního stavu. Což ukazuje na to, že ani vlastní porod nemá negativní vliv na růst dioptrií.

Je tu jedna věc, kterou je třeba na tomto místě zmínit – ženy, které mají vysokou krátkozrakost nad minus 6 dioptrií mohou mít degenerativní změny na sítnici (tenké vrstvičce v zadní části oka, kde jsou receptory přenášející naše „vidění“ do mozku), neboť jejich oko je delší, než by mělo být.

Proto je všem ženám s vysokou krátkozrakostí doporučeno zcela neinvazivní vyšetření sítnice před porodem. Pokud se při něm zjistí nějaké mikrotrhlinky, je lepší je před porodem ošetřit nenáročným a pro matku i dítě zcela bezpečným laserovým zákrokem, aby nemohlo dojít k odchlípení sítnice. Což může být zrak ohrožující stav. Pokud by pro stav sítnice znamenal přirozený porod zásadní rizika, je doporučen císařský řez.

Nicméně toto nikterak nesouvisí s rozvojem či „nerozvojem“ krátkozrakosti.

III. A více těhotenství a porodů?

Jedna zajímavá australská studie (SUN project – víceúčelová, prospektivní a dynamická studie sledující přes 10.000 vysokoškolských absolventů po dobu 14 let) došla na základě zajímavých statistických dat a výpočtů k závěru, že těhotenství snižuje výskyt a progresi krátkozrakosti. A to o úctyhodných 40 % oproti skupině mladých žen, které těhotenstvím zatím neprošly. A s každým dalším těhotenstvím se navíc statisticky riziko vývoje krátkozrakosti dále snižovalo.

Jejich interpretace výsledků podporuje poměrně nová zjištění o pozitivním vlivu UV záření na zpomalení progrese (vývoje) krátkozrakosti. Neboť ženy s dětmi trávily zásadně více času venku než bezdětné ženy.

Samozřejmě, že má-li se vaše vada nějak vyvíjet, těžko to jakkoliv ovlivnit. Ale v dospělém věku bývají změny v čase již poměrně malé a navíc laserová operace se dá bez větších problémů obvykle zopakovat. Navíc tzv. „pojedete od 0“, tak je vůbec otázkou, zdali byste měli potřebu řešit třeba 0,75 dioptrie.

Takže na závěr musím říci, že mám velkou radost, že mé subjektivní dojmy založené na sledování pár desítek žen, jsou konečně potvrzeny i solidními daty! Pokud vážně zvažujete odstranění dioptrií pomocí laseru, tak dejte na to, co říkají data a čísla. Zásadní tedy je, aby vaše vada byla stabilní, oči byly jinak zdravé a pokud máte i finance, není na co čekat 😉.

Poradna je tu pro vás jako zdroj nezávislých, ověřených informací, které čerpají z odborných studií a světově uznávaných dat. Je běžné, že názory a zkušenosti odborníků se mohou lišit. Proto uvedené informace nemohou být závazné pro stanovení diagnózy nebo postupu léčby. O něm vždy rozhoduje ošetřující lékař společně s vámi na základě důkladného vyšetření, zkušeností a rozhovoru.
Reference:
Effect of pregnancy in myopia progression: the SUN cohort, A Fernández-Montero et al., Nature/ Eye (2017) 31, 1085–1092
Refractive status during pregnancy in the United States: results from NHANES 2005-2008, Frances Wu, Julie M Schallhorn, Eugene A Lowry, Arch Clin Exp Ophthalmol  2020 Mar;258(3):663-667.
Refractive changes in pregnancy, Louis D Pizzarello, Arch Clin Exp Ophthalmol, 2003 Jun;241(6):484-8
A Narrative Review of the Complex Relationship between Pregnancy and Eye Changes, Nicoleta Anton et al., Diagnostics 2021, 11, 1329
Ocular Changes During Pregnancy, By Albert Cheung and Ingrid U. Scott, MD, MPH Edited by Sharon Fekrat, MD, American Academy of Ophtalmology/Eye Net Magazine October 2021
Visual Acuity Changes during Pregnancy and Postpartum: A Cross-Sectional Study in Iran, Khashayar Mehdizadehkashi et al., Journal of Pregnancy Volume 2014, Article ID 675792
Zdroj obrázků: Unsplash

Automatické vytěžování textů a dat z této internetové stránky ve smyslu čl. 4 směrnice 2019/790/EU je bez souhlasu majitele autorských práv zakázáno.
Tento článek je z kategorie:Laserová operace Oční vady Další zajímavosti

MGR. REGINA CHLUMSKÁ

Zakladatelka a hlavní odborný konzultant MY EYE s více než 20letou profesionální zkušenosti s lidmi, kteří procházejí rozhodovacím procesem, jak vyřešit své problémy se zrakem. Průkopnice optometrie v ČR v oblasti precizní diagnostiky a možností konzervativní i chirurgické léčby zrakových vad v rámci klinického oboru laserové a nitrooční refrakční chirurgie a chirurgie šedého zákalu. Zastánce medicíny založené na datech více než na dojmech a současně celoživotní student psychologie a východní filosofie. Zastává názor, že celostní, empatický a respektu plný přístup k člověku jsou pro dobrý výsledek stejně důležité jako odborné know-how.

Další články

Laserová operace ve středním věku? Presbyond nebo výměna nitrooční čočky? 3 zásadní rozdíly, které byste měli vědět.

Do Česka dorazila nová laserová metoda Presbyond, která je stejně jako výměna nitrooční čočky určená zájemcům po čtyřicátém roce. Co byste o obou měli vědět, než se rozhodnete?

Laserová operace očí po padesátce? Jste vhodný kandidát na laserovou korekci metodou PRESBYOND?

Laserová operace očí po padesátce, natož po čtyřicítce, opravdu není žádné tabu a nebylo ani dříve. Proč se říká něco jiného a kde je pravda?

Monovision metoda korekce očí. Vše co potřebujete vědět od A do Z

Jak funguje korekce očí metodou monovision, dokáže vyřešit několik párů brýlí a potíže s viděním na blízko? A čím se liší od metody Presbyond?