Je astigmatismus komplikací pro laserovou operaci?

Seriál „Fakta a mýty o laserových operacích“ 3. díl

Je astigmatismus komplikací pro laserovou operaci očí?

Stále mě překvapuje, kolik lidí si myslí, že astigmatismus je určitou komplikací pro laserovou operaci. Ale vlastně se není čemu divit, protože když začnete hledat informace o astigmatismu na internetu, začnou na vás vyskakovat i docela strašidelné věci.

Obsah video článku:

  • Mýty o astigmatismu
  • Astigmatismus v kostce
  • Kde jsou hranice laserových možností
  • Kdy astigmatismus komplikuje situaci a může být nebezpečný

ASTIGMATISUMS JE PŘIROZENÝ

Teď se omlouvám všem, kteří si až doposud mysleli, že mají něco mimořádného. Ale astigmatismus je úplně normální dioptrická vada, jen dioptrie, které se ke korekci používají, mají trochu jiný fyzikálně optický princip, nazývají se cylindry a mají nějakou osu. A také, když vám je dají do brýlí poprvé, tak může chvíli trvat, než si na ně zvyknete. Ale jinak opravdu nejde o nic mimořádného, natož závažného. Navíc negativní dopad na kvalitu a ostrost vidění je podstatně menší než u klasických dioptrických vad.

Astigmatismus totiž způsobuje spíše určitou deformaci obrazu, jeho roztažení do šířky nebo výšky nejčastěji než typické rozmazání, jako je tomu třeba u krátkozrakosti nebo vetchozrakosti.

Dokonce astigmatismus zhruba do 0,5 cylindrické dioptrie je možné považovat za určitou přirozenou nedokonalost oka, kterou není třeba korigovat.

PŘÍČINY A ZÁVAŽNOST ASTIGMATISMU

Nejčastější příčinou je, že rohovka, což je ta průhledná část na povrchu oka, skrz kterou se díváme ven, není dokonale kulatá, ale spíše oválná. Méně často se astigmatismus může také vyskytnout na nitrooční čočce.

A pokud byste k tomu neměli krátkozrakost nebo jinou klasickou dioptrickou vadu, vůbec byste nevěděli, že nějaký astigmatismus máte.

Další pomyslnou výhodu astigmatismu je, že nejčastěji není větší než 1 až 1,5 cylindrické dioptrie, jen málokdy přesahuje 2 a zcela výjimečně 3 dioptrie. A pokud není znakem jiných, poměrně vzácných onemocnění oka nebo úrazu, tak je v zásadě od mládí stabilní a nezvětšuje se. Na rozdíl od jiných dioptrických vad.

CO (NE)DOKÁŽE LASER

Takže moderní laserové technologie s přítomností astigmatismu počítají a zcela automaticky ho samozřejmě odstraňují, a to až do výše okolo 6 cylindrických dioptrií. V případě metody SMILE je to 5 dioptrií.

I když v takto extrémních případech bývá potřeba provést doplňující zákrok, aby se hodnoty snížily k nule, ale možné to je.

Odborné studie na téma dioptrické stability po laserovém zákroku potvrzují, že až do výše okolo 3,5 dioptrie astigmatismu je výsledek po operaci stabilní a trvalý.

U vyšších hodnot astigmatismu, které jak jsme si říkali na začátku, jsou poměrně vzácné, může vlivem určité tvarové paměti rohovky docházet v čase k mírnému návratu malé části astigmatismu. Nicméně pokud je to rušivé, tak není problém laserový zákrok zopakovat.

KDY JE ASTIGMATISMUS NEBEZPEČNÝ

Existuje ale poměrně vzácný stav, kdy astigmatismus problémem být skutečně může. Ale v tomto případě se nejedná o prostý astigmatismus, ale je projevem onemocnění oka, kterému se říká keratokonus, a to je určitě zásadní kontraindikací klasické laserové operace, protože ta by onemocnění mohla zhoršit.

Ale nemusíte mít obavy, na tento typ astigmatismu, kterému se říká také nepravidelný, se přijde při podrobném vstupním vyšetření. Na speciálních přístrojích je totiž snadno odlišitelný od toho zdravého, pravidelného.

Takže pokud víte, že máte astigmatismus, tak to určitě není něco, co by vám mělo bránit v uvažování o laserové operaci.

Zásadní je kvalitní předoperační vyšetření, které ukáže, zda by váš astigmatismus měl být překážkou.

Poradna je tu pro vás jako zdroj nezávislých, ověřených informací, které čerpají z odborných studií a světově uznávaných dat. Je běžné, že názory a zkušenosti odborníků se mohou lišit. Proto uvedené informace nemohou být závazné pro stanovení diagnózy nebo postupu léčby. O něm vždy rozhoduje ošetřující lékař společně s vámi na základě důkladného vyšetření, zkušeností a rozhovoru.
Ilustrace: Unsplash, Shutterstock, Carl Zeiss

Automatické vytěžování textů a dat z této internetové stránky ve smyslu čl. 4 směrnice 2019/790/EU je bez souhlasu majitele autorských práv zakázáno.
Tento článek je z kategorie:Laserová operace

MGR. REGINA CHLUMSKÁ

Zakladatelka a hlavní odborný konzultant MY EYE s více než 20letou profesionální zkušenosti s lidmi, kteří procházejí rozhodovacím procesem, jak vyřešit své problémy se zrakem. Průkopnice optometrie v ČR v oblasti precizní diagnostiky a možností konzervativní i chirurgické léčby zrakových vad v rámci klinického oboru laserové a nitrooční refrakční chirurgie a chirurgie šedého zákalu. Zastánce medicíny založené na datech více než na dojmech a současně celoživotní student psychologie a východní filosofie. Zastává názor, že celostní, empatický a respektu plný přístup k člověku jsou pro dobrý výsledek stejně důležité jako odborné know-how.

Další články

Může být laserová operace očí komplikace budoucí operace šedého zákalu? Pravda a mýty.

Jaký vliv má laserová operace očí na výsledek operace šedého zákalu (katarakty)? Jsou opodstatněná tvrzení, že to komplikuje situaci a ve vyšším věku je tak lepší se laseru vyhnout?

Laserová operace ve středním věku? Presbyond nebo výměna nitrooční čočky? 3 zásadní rozdíly, které byste měli vědět.

Do Česka dorazila nová laserová metoda Presbyond, která je stejně jako výměna nitrooční čočky určená zájemcům po čtyřicátém roce. Co byste o obou měli vědět, než se rozhodnete?

Laserová operace očí po padesátce? Jste vhodný kandidát na laserovou korekci metodou PRESBYOND?

Laserová operace očí po padesátce, natož po čtyřicítce, opravdu není žádné tabu a nebylo ani dříve. Proč se říká něco jiného a kde je pravda?