Femto Lasik vs Smile laserová operace-výhody,rizika - Síť očních klinik Lexum

ReLEX SMILE versus femto LASIK

Je laserová metoda SMILE lepší než femto LASIK?

Obsah video článku:

  • Srovnání bezpečnosti, účinnosti a přesnosti
  • Dlouhodobé výsledky vidění
  • Riziko komplikací
  • Specifika a odlišnosti metod
  • Volba mezi SMILE a LASIK

Refrakční chirurgie představuje revoluční pole v oftalmologii, poskytující pacientům možnost zbavit se brýlí či kontaktních čoček. Mezi nejpopulárnější a technologicky nejvyspělejší metody patří ReLEx SMILE a (femto) LASIK. Tyto metody jsou podrobně analyzovány a srovnávány v mnoha studiích, ale volba mezi nimi zůstává složitou otázkou, která závisí na mnoha faktorech, které detailně rozkrýváme v tomto video článku.

BEZPEČNOST, ÚČINNOST A PŘESNOST

Obě techniky jsou hodnoceny jako bezpečné a účinné, s vysokou mírou přesnosti a předvídatelnosti výsledků. Dlouhodobé srovnávací studie neprokázaly jednoznačnou nadřazenost jedné metody nad druhou z hlediska dosažené ostrosti vidění, pooperačního dioptrického výsledku nebo změny počtu přečtených řádků.

DLOUHODOBÉ VÝSLEDKY VIDĚNÍ

Ostrost vidění po 5 letech:

  • SMILE: 86–98 % pacientů dosáhlo 100% nebo lepší zrakové ostrosti
  • LASIK: 91–95 % pacientů dosáhlo 100% nebo lepší zrakové ostrosti

Každá metoda přináší specifické, avšak extrémně nízké riziko komplikací. U LASIK se mohou objevit komplikace spojené s tvorbou a manipulací rohovkové lamely (tzv. flapu = ochranné „čepičky“) , zatímco u SMILE může docházet k obtížím během tvorby a vytahování (extrakci) laserem vytvořené „čočky“ (lenticule). Přes extrémně nízkou míru výskytu komplikací jsou tyto v případě vzniku dobře řešitelné, zejména u zkušených operatérů.

SPECIFIKA A ODLIŠNOSTI METOD

Vzhledem k tomu, že každá metoda zasahuje do jiné části rohovky a použitá laserové technologie se také odlišuje, jsou mezi nimi určité rozdíly: v rehabilitaci a kolísání vidění po operaci, přechodné suchosti a citlivosti rohovky a v biomechanické stabilitě.

KDO BY SVÝM OČÍM NEDOPŘÁL TO NEJLEPŠÍ…

Když jde o oči, tak si většina lidí chce dopřát to nejlepší a nejbezpečnější. Kliniky se předhánějí v nabízení technologií a všechny říkají, že mají tu nejlepší a nejmodernější. A výrobci laserové technologie přicházejí s novinkami  a vylepšeními.

Při rozhodování mezi SMILE a LASIK je důležité vzít v úvahu nejen klinický stav a zdraví očí, ale i individuální potřeby klienta, jeho životní styl a specifické očekávání od operace. Oba postupy nabízejí vynikající výsledky a mají své specifické výhody, stejně jako potenciální omezení. Pro více detailů si pusťte krátké video v úvodu článku.

Poradna je tu pro vás jako zdroj nezávislých, ověřených informací, které čerpají z odborných studií a světově uznávaných dat. Je běžné, že názory a zkušenosti odborníků se mohou lišit. Proto uvedené informace nemohou být závazné pro stanovení diagnózy nebo postupu léčby. O něm vždy rozhoduje ošetřující lékař společně s vámi na základě důkladného vyšetření, zkušeností a rozhovoru.
Reference:
Five-year outcomes of small-incision lenticule extraction vs femtosecond laser–assisted laser in situ keratomileusis: a contralateral eye study. Aygün Beril Tülü MD et al., Journal of Cataract and Refractive SurgeryJournal of Cataract and Refractive Surgery. 46:p 403-409, March 2020
Five-year results of small incision lenticule extraction (SMILE) and femtosecond laser LASIK (FS-LASIK) for myopia. Meiyan Li et al., Acta Ophthalmologica  2019 May;97(3):e373-e380
Comparing Patient-Reported Outcomes of Laser In Situ Keratomileusis and Small-Incision Lenticule Extraction: A Review. Nathalie P.Y. Chiam et al., Asia Pacific Journal of Ophthalmology 2019;8:377–384
Corneal biomechanical properties after SMILE versus FLEX, LASIK, LASEK, or PRK: a systematic review and meta-analysis. Hui Guo et al., BMC Ophthalmology (2019) 19:167
Corneal re-innervation following refractive surgery treatments. Francisco Bandeira et al., Neural Regeneration Research, 2019 Apr;14(4):557-565
Topography-Guided LASIK versus Small Incision Lenticule Extraction: Long-term Refractive and Quality of Vision Outcomes. Presented in part at: the 2017 annual American Academy of Ophthal- mology meeting, November 11e14, New Orleans, Louisiana
Zdroj obrázků: Carl Zeiss, Shutterstock
Tento článek je z kategorie:Laserová operace

MGR. REGINA CHLUMSKÁ

Zakladatelka a hlavní odborný konzultant MY EYE s více než 20letou profesionální zkušenosti s lidmi, kteří procházejí rozhodovacím procesem, jak vyřešit své problémy se zrakem. Průkopnice optometrie v ČR v oblasti precizní diagnostiky a možností konzervativní i chirurgické léčby zrakových vad v rámci klinického oboru laserové a nitrooční refrakční chirurgie a chirurgie šedého zákalu. Zastánce medicíny založené na datech více než na dojmech a současně celoživotní student psychologie a východní filosofie. Zastává názor, že celostní, empatický a respektu plný přístup k člověku jsou pro dobrý výsledek stejně důležité jako odborné know-how.

Další články

Monovision metoda korekce očí. Vše co potřebujete vědět od A do Z

Jak funguje korekce očí metodou monovision, dokáže vyřešit několik párů brýlí a potíže s viděním na blízko? A čím se liší od metody Presbyond?

Seriál „Fakta a mýty o laserových operacích“ 5. díl

Mám málo dioptrií. Laserová operace očí je riziko a zbytečný zásah do oka! Existuje nějaká hranice, kdy už má smysl přemýšlet o operaci?

Seriál „Fakta a mýty o laserových operacích“ 4. díl

Je lepší počkat s laserovou operací až budete mít děti? Dochází vlivem těhotenství a porodu ke zhoršování dioptrií?