Jana Vintrová - Síť očních klinik Lexum
Jana Vintrová
Se zrakem jsem začala mít problém už někdy ve druhé třídě na základní škole. Špatně jsem viděla na tabuli a […]

8. února 2024

Se zrakem jsem začala mít problém už někdy ve druhé třídě na základní škole. Špatně jsem viděla na tabuli a ani postupné přesazování do přednějších lavic nepomáhalo. A tak jsem dostala první brýle. Tehdy jsem začínala na -0.5 dioptriích. S postupem času má oční vada pomalu ale jistě (no spíš rychle a nejistě) rostla a dostala jsem se až na hodnotu nad -5 dioptrií kombinovanou s astigmatismem. Což už je vada, se kterou se ráno nepoznáte v zrcadle (i když musím uznat, že jsou rána, kdy to spíš uvítám).
Jsem velmi aktivní člověk, který hodně sportuje a nošení brýlí mi nikdy nevyhovovalo. Řadu let jsem se například věnovala thajskému a klasickému boxu na profesionální úrovni a brýle jsou v ringu dost nepraktická záležitost. V posledních letech se mým velkým koníčkem stalo běhání a CrossFit. Vadu jsem tedy korigovala pomocí kontaktních čoček, nosila jsem je prakticky permanentně. Což je z dlouhodobého hlediska velmi náročné nejen finančně, ale také pro oči.
Nad operací jsem uvažovala delší dobu, ale vždy mi chyběl ten správný impuls se konečně rozhodnout a jít do toho. Zhruba před 6 měsíci jsem začala kontaktní čočky velice špatně snášet a začala jsem být odkázaná primárně na brýle. A také jsem se shodou okolností v té stejné době seznámila s optometristkou, která pracuje na klinice Lexum. A její argumenty mě nejen uklidnily, že je operace naprosto bezbolestná, ale přesvědčily i o tom, že je bezpečná a že mi pomůže se oční vady nadobro zbavit. Předoperační vyšetření a důslednost, s jakou tým kliniky Lexum posuzoval můj zdravotní stav, mě přesvědčil o tom, že jsem v rukou profesionálů a nemusím mít strach se do operace pustit.
Samotný zákrok byl velmi rychlý a bezbolestný, tým lékařů a sestřiček se o mě velmi dobře postaral. Nejvíce mě překvapilo, jak kvalitní bylo vidění už pár sekund poté, co jsem vstala z operačního stolu a poprvé otevřela oči. 
V současné době jsem 4 měsíce po operaci a vidím naprosto bez problémů. Zrakový vjem je nesrovnatelně kvalitnější, než při nošení kontaktních čoček. Operace mi dala pocit svobody a výrazně zvýšila kvalitu života.