Laserová operace očí (refrakce) - Síť očních klinik Lexum
Laserová operace očí (refrakce)

Jen pár vteřin stačí na to, abyste viděli jasně a bez brýlí. Díky laserové korekci zraku se můžete zbavit dioptrických brýlí i kontaktních čoček. Na očních klinikách Lexum máme s laserovými operacemi zkušenost již 30 let.

Laserové operace očí jsou vhodné zpravidla pro klienty od 18 let. Horní věková hranice nehraje důležitou roli. Podstatné jsou vhodné parametry rohovky, čirá nitrooční čočka a splnění dalších podmínek pro bezpečnou indikaci k laserové operaci. Klientům nad 40 let nabízíme unikátní laserovou metodu Presbyond. Nejvhodnější metodu na míru vašim potřebám vybereme společně s vámi na základě velmi pečlivého vyšetření.

Chci se objednat Otestujte se

Laserová operace na očních klinikách LEXUM

Bezbolestná laserová operace zraku řeší i složité oční vady. V Lexum máme s laserovými korekcemi zraku zkušenost již 30 let. Za tu dobu jsme provedli více než 650 000 úspěšných zákroků. Můžeme pomoci i vám.

Laserová operace očí, která vás zbaví dioptrických brýlí i kontaktních čoček, trvá pouhých pár vteřin a je zcela bezbolestná. Laserové korekce zraku provádíme metodami Femto LASIK, ReLEx Smile a PRK. Zákrok probíhá po znecitlivění oka kapkami na obou očích zároveň.
Uvedené laserové metody jsou vhodné zpravidla pro klienty ve věku 18-40 let. U klientů nad 40 let je vhodnější laserová metoda Presbyond nebo nitrooční výměna čočky.

Na očních klinikách Lexum vždy operaci předchází důkladné vstupní vyšetření. Během něj zjistíme, zda je pro vás laserová korekce zraku vhodná. Určíme, která metoda korekce je pro vás ta nejlepší. Řešíme všechny druhy dioptrických vad. Laserové zákroky provádíme obvykle u refrakční vady s hodnotami od -8,0 dioptrií až do +3,0 dioptrií. Řešíme také astigmatismus do 6,0 cylindrických dioptrií. Ve výjimečných případech je možné odstranit vady i mimo uvedené rozpětí.

Bezpečnost zákroku je na prvním místě. Proto pokud při vstupním vyšetření zjistíme, že máte příliš vysokou vadu, tenkou nebo nepravidelně zakřivenou rohovku, laserovou korekci vám nemusíme doporučit. V těchto případech je vhodnější a bezpečnější metodou použití nitrooční fakické čočky.

Dokážeme najít řešení pro více než 90 % našich klientů. Pokud přesto váháte, jestli by mohla laserová korekce pomoci i vám, podívejte se na 10 nejčastějších důvodů, kdy laserové operace není vhodná.

Podívejte se na krátká videa, jak to u nás vypadá a jak probíhá laserová operace očí. Naší klinikou vás provede primářka a vedoucí lékařka Centra laserové a refrakční chirurgie MUDr. Silvie Zapletalová. A o zkušenost s laserovou operací na klinice Lexum se s vámi podělí herečka Kristýna Hrušínská.

Proč si zvolit pro laserovou operaci oční kliniku LEXUM?

 • Máme již 30 let zkušeností.
 • Provedli jsme více než 650 000 úspěšných zákroků.
 • Zakládáme si na individuálním přístupu.
 • Máme stabilní tým špičkových lékařů a specialistů.
 • Nabízíme nejmodernější technologické zázemí.
 • Zákroky jsou finančně dostupné.

Vstupní vyšetření

Vstupní vyšetření u nás trvá přibližně 3 hodiny a provádí se po rozšíření zornice (rozkapání očí). Vidění po rozkapání očí je nejasné, a proto doporučujeme zajistit si po vyšetření doprovod, protože například nebudete moci řídit auto. Pokud nosíte kontaktní čočky, minimálně 1 týden před vyšetřením je nahraďte brýlemi. Vstupní vyšetření je platné 2 měsíce, do té doby je třeba operaci podstoupit. Poplatek za vyšetření je 3 500 Kč.

Každý jsme jedinečný. Stejně tak jsou jedinečné naše oči.
Každý máme jinou oční vadu, životní styl, záliby a tedy i jiné nároky na vidění. Víme, že nejlepších výsledků dosáhneme pouze individuálním přístupem a řešením, které respektuje všechny vaše potřeby. Proto před každým zákrokem provádíme velmi podrobné bezbolestné vstupní vyšetření. Pomocí nejmodernějších přístrojů a série komplexních testů odhalíme každou nedokonalost vašeho oka.
Vyšetřujeme:

 • zrakovou ostrost,
 • tloušťku a zakřivení rohovky,
 • stav sítnice,
 • množství slz,
 • a složení slzného filmu.

Celý náš tým je připraven vám zodpovědět všechny vaše otázky. Věnujeme vám tolik času, kolik bude potřeba.
Teprve na základě poznání i těch nejmenších detailů a nedokonalostí vašich očí, vašeho životního stylu a potřeb můžeme společně s vámi vybrat zákrok, který bude právě pro vás nejvhodnější. Proto se vám také pečlivě věnujeme až 3 hodiny. Může se však stát, že pro laserovou operaci nebudete ze zdravotních důvodů vhodným kandidátem. V tom případě vám navrhneme jiné, pro vás vhodnější, řešení.

Týden před vstupním vyšetřením a zákrokem, prosím, nenoste měkké kontaktní čočky.

Váháte, jestli vaše investice do vstupního vyšetření nebude zbytečná? Pak si přečtěte 10 důvodů, kdy laserová operace očí není vhodná. Jaké jsou kontraindikace a rizikové faktory?


V den zákroku

Na klinice strávíte zhruba 3 hodiny. Samotný zákrok je rychlý. Trvá jen pár vteřin.
Zákrok je bezbolestný, protože probíhá po znecitlivění oka kapkami.
Klient během něj leží. Do rukou mu dáme plyšového pejska (Lexíka) pro pocit klidu a bezpečí.
Obě oči odlaserujeme během jednoho zákroku.
Přibližně po 15 minutách odejdete sami ze zákrokového sálu.
Doporučujeme, abyste si přinesli sluneční brýle, protože po laseru budete 2-3 hodiny světloplaší. Oko je totiž bezprostředně po operaci citlivé na světlo.
Doporučujeme také, abyste si zajistili doprovod na zpáteční cestu. Nebudete moci řídit motorové vozidlo.
Budete se cítit unavení, je dobré si jít domů lehnout a trošku se prospat.
Kontrola po zákroku následuje den po operaci, další obvykle po dvou měsících a po jednom roce.

Jaká jsou omezení po zákroku?

Týden po zákroku si budete kapat oční kapky s obsahem antibiotik. Do práce se budete moci vrátit zpravidla za 1-2 dny dle vaší profese. Na kontrolu přijdete druhý den po zákroku a tam se také můžete poradit s lékařem o vhodnosti návratu do práce, sportování atp. Bazén, saunu a další případná infekční prostředí budete muset zhruba na měsíc oželet.
Z důvodu možného zanesení infekce také nedoporučujeme mnout si oči. Ke sportu se budete moci vrátit zhruba za týden až měsíc (podle druhu sportu).


Lékaři odpovídají


Vaše nejčastější dotazy

Je zákrok bolestivý? 
Není. Na znecitlivění očí postačují anestetické kapky, jejichž účinek přetrvá ještě 2-3 hodiny po zákroku.

Poskytujete doživotní záruku a co to znamená?
Ano, poskytujeme. Konkrétní podmínky záruky se dozvíte u nás na klinice.

Za jak dlouho budu moci jít do práce?
Většina našich pacientů má již druhý den po zákroku 100% zrakovou ostrost. Může se tak vrátit prakticky ke všem svým obvyklým činnostem. Pokud nepracujete v prašném či znečištěném prostředí, můžete se vrátit do zaměstnání hned následující den.

Jaká je pooperační péče? 
Týden po zákroku si aplikujete kapky s obsahem antibiotik, 2-3 měsíce pak umělé slzy. Kontrola probíhá 1. den po zákroku, po 2 měsících a po roce. Kdykoliv v budoucnu jsme vám k dispozici pro radu a konzultaci.

Je výsledek laserové operace trvalý? 
Ano, efekt laserového zákroku na oku je trvalý. Vaše oči se mohou v průběhu života měnit. Tomu nedokáže zabránit žádná operace ani nošení či nenošení brýlí. Proto provádíme zákrok v okamžiku, kdy je vada již prakticky stabilní a změny jsou jen minimální.
Výsledky našich posledních studií ukazují, že přes 98 % našich pacientů je s výsledkem spokojeno i po deseti a více letech.

Kdy se můžu začít líčit?
Nalíčit se můžete asi 1 týden po zákroku.

Můžu podstoupit laserovou operaci, když jsem těhotná nebo kojím?
V těhotenství a kojícím matkám laserové operace nedoporučujeme. Zákrok je vhodné podstoupit po ukončení šestinedělí nebo období kojení. Současně poslední studie prokázaly, že těhotenství a porod nemají vliv na zhoršení vady, proto určitě není třeba operaci odkládat na dobu, až budete mít děti.

Kdy můžu začít sportovat?
Obvykle je možné se k běžnému způsobu života, včetně sportovních aktivit, vrátit již několik dnů po operaci. To platí pro běh, bruslení, posilovnu atp. Obecně návštěvu bazénu, sauny, solária a dalších „infekčních prostředí“ doporučujeme nejdříve 3-4 týdny po zákroku. Při provozování bojových sportů je potřeba předem zkonzultovat s lékařem vhodnou metodu laserové operace. Podle ní se pak odvíjí doba možného návratu k Vašemu pravidelnému tréninku. Během pooperační kontroly se můžete s Vaším ošetřujícím lékařem poradit individuálně.

Kdy se po laserové operaci můžu potápět (hloubkové potápění)?
U hloubkového potápění je potřeba předem zkonzultovat s lékařem vhodnou metodu laserové operace. Koupání a plavání všeobecně doporučujeme až po třech týdnech po operaci, neboť je zde možné riziko infekce.

Kolik dní po laserové operaci můžu letět letadlem?
Je možné cestovat letadlem hned druhý den po zákroku. Vzhledem k případné další pooperační kontrole však doporučujeme neplánovat si zákrok těsně před odletem na dovolenou anebo na delší cestu.

Cena

Metoda Femto LASIK

Tato metoda je nejčastěji používanou metodou na našich klinikách. Spojuje preciznost a dokonalost dvou laserů použitých současně. Femtosekundový laser vytvoří ochrannou rohovkovou lamelu a excimerový laser dokáže kromě dioptrií řešit současně i jemnější optické vady (aberace) oka. Tento zákrok je velmi šetrný, přesný a pro klienta velmi bezpečný.

Tato metoda je součástí Programu PREMIUM LASER PLUS.

Cena zahrnuje pooperační péči po dobu 1 roku.

20 900 Kč/oko

Metoda ReLEx Smile

Tato metoda umožňuje provádět zákrok s mimořádnou šetrností ke tkáním oka a řešit i vysoký počet dioptrií. Zákrok probíhá za asistence jediného femtosekundového laseru bez nutnosti vytvářet a odklápět povrchovou ochrannou lamelu rohovky. Operace i následná rekonvalescence je rychlá a bezbolestná.

Tato metoda je součástí Programu PREMIUM LASER - ReLEx Smile.

Cena zahrnuje pooperační péči po dobu 1 roku.

24 900 Kč/oko

Povrchová laserová metoda

- PRK

Metoda PRK je určena pro klienty, kteří nejsou vhodní pro podstoupení zákroku metodou Femto LASIK a ReLEx Smile. Doba rekonvalescence je delší. 11 900 Kč/oko

- PRK Plus

Na závěr laserové operace se na povrch rohovky aplikuje speciální látka, která zabraňuje zašednutí rohovky. Po  zahojení je tak rohovka krásně čirá a zajišťuje kvalitní vidění.

Tyto metody jsou součástí Programu PREMIUM LASER.
Cena zahrnuje pooperační péči po dobu 1 roku.

14 900 Kč/oko

Doživotní záruka

Záruka zahrnuje doživotní garanci laserové chirurgické péče.

Cena je jednotná pro zákrok provedený na 1 nebo na 2 očích.

  4 900 Kč

Ceny jsou platné od 1. 1. 2023 na očních klinikách Lexum v Praze, Brně, Ostravě, Českých Budějovicích, Mladé Boleslavi a v Táboře.

Ceník ke stažení v pdf


Zkušenosti klientů

Byl jsem si jistý, že někdy v budoucnu operaci určitě podstoupím. Moje sestra a několik známých má operaci již za ...

Zobrazit více

Adam Ondra

Adam Ondra

Mistr světa v boulderingu

Brýle jsem začala nosit v 7. třídě základní školy - pouze při vyučování. Během let se z 0,5 D stalo 6 D a brýle jsem ...

Zobrazit více

Adéla Latislavová

Adéla Latislavová

Praktická lékařka

Po operaci jsem dva měsíce a vidím krásně. Po Femtolasik jsem hned druhý den šla do práce a mohla jsem […]

Zobrazit více

Adéla Marková

Adéla Marková

Zdravotní sestra

Kliniky pro vaši léčbu