Presbyopie - řešení dioptrií ve středním věku - Síť očních klinik Lexum
Presbyopie – řešení dioptrií ve středním věku

Je vám více než 40 let, délka ruky vám přestává stačit, bez brýlí nevidíte na telefon, na počítač a dokonce ani na palubní desku auta? Jedná se o přirozený projev stárnutí oka, kterému se říká presbyopie (vetchozrakost). Vadí vám si neustále nandávat a sundávat brýle na čtení? Máme řešení i pro vás.

Jedině na očních klinikách Lexum si můžete vybrat ze širokého spektra nejmodernějších a bezpečných metod. Ostré vidění na všechny vzdálenosti bez brýlí dokážeme navrátit prémiovými nitroočními čočkami nebo unikátní laserovou operací Presbyond.

Chci se objednat Otestujte se

Co je presbyopie (vetchozrakost)?

S přibývajícím věkem dochází ke změnám ve struktuře oční čočky. Naše čočka postupně ztrácí pružnost a schopnost přirozeného zaostřování (akomodace). Tento jev se nazývá presbyopie neboli vetchozrakost. Presbyopie není nemoc. Je to přirozený projev stárnutí.

Projevuje se nejčastěji ztrátou schopnosti plynule zaostřovat na blízké předměty podobně jako objektiv fotoaparátu. Projevy presbyopie začínají obvykle po 40. roce života. Při čtení nejprve stačí zpravidla text oddálit a držet jej ve vzdálenosti délky paže (mluvíme o tzv. syndromu krátkých rukou). S narůstajícím věkem se potíže stupňují a přidávají se i problémy s viděním na počítač či palubní desku auta.

Podle toho, jaký je dioptrický stav očí na dálku a kolik je vám let, mohou se lišit obtíže s viděním na blízko a způsob jejich korekce. Čím jste mladší, tím méně potíží budete mít, ale s věkem budou nevyhnutelně přibývat a bez několika párů brýlí se obvykle neobejdete.

Proč důvěřovat oční klinice LEXUM při řešení presbyopie?

  • jedině u nás lze řešit presbyopii laserovou metodou Presbyond (od společnosti Zeiss)
  • máme za sebou již 30 let zkušeností
  • specializujeme se na léčbu i těch nejsložitějších očních vad
  • bezpečnost a účinnost operace je u nás na prvním místě
  • poskytujeme osobní přístup, každému nasloucháme, respektujeme jeho potřeby a vše pečlivě vysvětlíme
  • garantujeme výsledky a následnou péči
  • máme stabilní tým špičkových lékařů a specialistů
  • provedli jsme více než 650 000 úspěšných zákroků
  • používáme pouze prémiové nitrooční čočky předních světových výrobců a nejnovější technologie

Řešení presbyopie na očních klinikách LEXUM

Každý jsme jiný a máme jiné nároky na vidění a jiný životní styl. Proto vám v Lexum nabízíme všechny dostupné metody řešení presbyopie, které jsou bezpečné, účinné a prověřené.

Presbyopie se můžete zbavit pomocí unikátní laserové metody Presbyond nebo implantací umělých nitroočních čoček. Jejich portfolio je široké, výběr čočky závisí na vašich preferencích vidění. Nejvhodnější metodu na míru vašim potřebám vybereme společně s vámi na základě velmi pečlivého vyšetření.

Pokud po vstupním vyšetření dojdeme společně k názoru, že žádná z metod nevyřeší vaše potíže ke spokojenosti, operaci vám nedoporučíme. I střídání brýlí nebo multifokální brýle mohou být pro vás lepším řešením než operace. Za tím si stojíme.


Metody řešení presbyopie

Odstranění dioptrií laserovou metodou Presbyond

Pokud je vám více než 40 let, brýlí na dálku i na blízko vás dokážeme zbavit pomocí unikátní laserové metody Presbyond. Samotný zákrok pomocí laseru je rychlý, trvá řádově desítky vteřin. Na sále strávíte přibližně 15 minut. Pro klienta je zákrok bezbolestný, neboť probíhá po znecitlivění očí kapkami. Obě oči laserujeme během jednoho zákroku.

Více o této metodě naleznete zde.

Refrakční výměna (implantace) nitroočních čoček

Implantace umělých nitroočních čoček je rychlý a bezbolestný zákrok, který umí efektivně vyřešit nejen presbyopii. Lékař vám při tomto zákroku nahradí původní čočku za novou umělou čočku. Její výběr na základě důkladného vyšetření a konzultace s lékařem je důležitý pro vaši spokojenost a komfort vidění.

Implantace probíhá na každém oku zvlášť, zpravidla týden po sobě. Zákrok na každém oku trvá přibližně 15 minut.

Více o výměně nitroočních čoček naleznete zde.

Váháte, jestli by byl jakýkoliv zákrok vůbec pro vás a dokázal splnit vaše představy a nároky? Pak navštivte naši PORADNU, kde odpovídáme na vše, co se vám honí hlavou, když přemýšlíte o korekci zraku.

Vaše nejčastější dotazy

Dosud nebylo možné řešit presbyopii laserem a najednou to jde?

Síť očních klinik, ambulancí a optik Lexum je jedinou klinikou v České republice, která nabízí řešení presbyopie pomocí laseru. Metoda odstranění presbyopie laserem je v zahraničí dlouhodobě užívaná (od roku 2009). Díky vzdělávání našich lékařů v zahraničí získáváme neustále nové poznatky o nejmodernějších technologiích a medicínských pokrocích. Jelikož je metoda v zahraničí velmi úspěšná, rozhodli jsme se ji zavést i u nás.

Jaké výhody má laserová metoda Presbyond oproti trifokální/multifokální nitrooční čočce?

Jedná o laserovou metodu, která je prováděna na povrchu oka. Jejími jednoznačnými výhodami jsou tak velká šetrnost a preciznost, nižší riziko ve srovnání s nitrooční operací, možnost provést zákrok na obou očích současně a velmi rychlá rekonvalescence. Současně tím, že vám v oku zůstává vaše přirozená čočka, nepřicházíte o její schopnost akomodace, i když s věkem stále ubývá. To je zvlášť důležité, pokud jste před nebo krátce po 50. roku věku.

Je výsledek operace metodou Presbyond trvalý nebo budu v budoucnu potřebovat nějaké brýle?

Ano, výsledek laserového ošetření rohovky pomocí individualizovaného programu Presbyond je trvalý, k návratu dioptrií nedochází. Nicméně žádná laserová operace nedokáže zastavit vývoj vaší presbyopie. Ta se přirozeně zastavuje okolo 60. roku věku. Pokud tedy operaci podstoupíte např. v 50 letech, je možné, že v závislosti na vašem životním stylu a nárocích na vidění budete na některé činnosti s drobnými detaily potřebovat slabé brýle.

Pokud budu mít v budoucnu šedý zákal, bude předchozí laserová operace něčemu vadit?

Ne, laserová operace není určitě žádnou komplikací. Při operaci šedého zákalu jsou naše přístroje schopny zohlednit předchozí laserovou operaci a počítají s tím při výběru nové umělé nitrooční čočky. Navíc vám zůstávají výhody získané předchozí laserovou operací metodou Presbyond.

Jaká je věková hranice pro použití metody Presbyond?

Pokud je zdravá rohovka, na které se provádí laserová korekce a přirozená nitrooční čočka není zakalena, pak lze říci, že horní věková hranice pro vlastní laserový zákrok v podstatě neexistuje. Laserové operace se provádějí například i po operaci šedého zákalu, a to i po 70. roce věku.

Nemám dobrou zkušenost s laserovou metodou monovision. Bude pro mě operace metodou Presbyond vhodná?

Laserová metoda monovision se oproti metodě Presbyond zásadně liší. Rozdíl v korekci mezi oběma očima je u metody Presbyond výrazně menší. Díky speciálnímu laserovému profilu, který pozitivně ovlivňuje hloubku ostrosti vidění, dochází k plynulému propojení obou očí bez rozmazávání a ztráty prostorového vidění. Tím je zaručeno pohodlné vidění na všechny vzdálenosti. Proto je úspěšnost metody Presbyond 97 % oproti dlouhodobě uváděným 59 % až 67 % u metody monovision.

Co když nebudu s viděním po operaci spokojen/a? Dá se s tím něco dělat?

Podle celosvětových dat a studií je 95 % klientů s výsledkem operace spokojeno. Až 97 % klientů se plně adaptuje na nové vidění nejpozději do 1 roku od operace a více než 92 % klientů je nezávislých na brýlích na blízko. V případě, že nebudete spokojeni s viděním na dálku, na počítač nebo na blízko, a přáli byste si vidění na určitou vzdálenost vylepšit, můžeme doplňujícím laserovým zákrokem výsledek upravit. V tom spočívá velká výhoda laserových operací. Pokud byste si další zákrok nepřáli, můžete na činnosti, při kterých není vidění 100%, používat slabé brýle, které dokáží veškeré nedokonalosti obrazu snadno korigovat.

Uvidím po operaci metodou Presbyond každým okem jinak? Nebude to divné?

Metoda Presbyond využívá toho, že aniž bychom o tom věděli, mozek si vždy přirozeně vybírá obraz, který je nejostřejší. A to i při pohledu oběma očima. Unikátní laserový profil zaostřuje každé oko na trochu jinou vzdálenost a současně je díky zvětšené hloubce ostrosti propojuje. Díky tomu mozek snadno „přepíná“ mezi obrazy pravého a levého oka, které jsou jinak ostré. Takže ano, pokud si budete zakrývat jedno oko, zjistíte, že každé vidí ostře na trochu něco jiného. Důležitý je ale pohled oběma očima.

Zkušenosti klientů

Chci velice poděkovat pracovníkům ostravské oční kliniky Lexum za vstřícný a velice profesionální přístup během mé operace v srpnu 2017. […]

Zobrazit více

Dagmar Bayerlová

Dagmar Bayerlová

Důchodkyně

Nosila jsem brýle od svých deseti let. Na brněnské klinice EOK Lexum, kam jsem nastoupila v roce 2011 jako recepční, ...

Zobrazit více

Dana Žáková

Dana Žáková

Recepční

Jsem šestý den po operaci krátkozrakosti na klinice Lexum, kde mi odstranili 8 dioptrií na obou očích a musím rovnou […]

Zobrazit více

Daniela Perlíková

Daniela Perlíková

Účetní

Kliniky pro vaši léčbu