Laserová metoda Presbyond - Síť očních klinik Lexum
Laserová metoda Presbyond

Jen pár vteřin stačí na to, abyste viděli jasně a bez brýlí. I pokud je vám více než 40 let, dioptrických brýlí i kontaktních čoček vás můžeme zbavit pomocí unikátní laserové metody Presbyond, která je v České republice dostupná pouze u nás v Lexum.

Horní věková hranice nehraje důležitou roli. Podstatné jsou vhodné parametry rohovky, čirá nitrooční čočka a splnění dalších podmínek pro bezpečnou indikaci k laserové operaci.

Na očních klinikách Lexum máme s laserovými operacemi zkušenost již 30 let. Na základě důkladného vyšetření vám nabídneme řešení přímo pro vaše oči.

Chci se objednat Otestujte se

Laserová metoda Presbyond na očních klinikách LEXUM

Laserová metoda PRESBYOND® Laser Blended Vision od společnosti ZEISS je vhodná pro všechny, kterým je 40 let a více a jsou nuceni nosit brýle na blízko, na dálku nebo na obojí. Horní věková hranice nehraje důležitou roli. Podstatné jsou vhodné parametry rohovky, čirá nitrooční čočka a splnění dalších podmínek pro bezpečnou indikaci k laserové operaci.

Podstatou laserové korekce Presbyond je extrémně šetrná, přesná a desítkami let prověřená technologie Femto Lasik, nově doplněná o unikátní laserový profil. Presbyond přirozeně zvětší hloubku ostrosti obou očí a současně každé oko zaostří na trochu jinou vzdálenost, na míru každému klientovi.

 • dominantní (vedoucí) oko na dálku a částečně střední vzdálenost
 • nedominantní oko pro ještě ostřejší vidění na střední vzdálenost a hlavně na blízko

Díky tomu uvidíte velmi přirozeně, plynule a ostře na všechny vzdálenosti – na dálku, na počítač i na čtení. Navíc bez jakýchkoliv vedlejších světelných fenoménů, což ocení zejména lidé s vysokými nároky na kvalitu obrazu.

S metodou Presbyond jsou celosvětově více než 10leté zkušenosti a výsledky splňují i naše standardy, které chceme poskytovat našim klientům. 92 % až 100 % klientů v závislosti na životním stylu a nárocích na vidění se obejde zcela bez brýlí při všech svých činnostech.

Další výhodou laserové korekce metodou Presbyond je její flexibilita a reverzibilita – přizpůsobíme jí vašim představám a nárokům na vidění na dálku i na blízko.

Proč důvěřovat oční klinice LEXUM při řešení presbyopie?

 • jedině u nás lze řešit presbyopii laserovou metodou Presbyond (od společnosti Zeiss)
 • máme za sebou již 30 let zkušeností
 • specializujeme se na léčbu i těch nejsložitějších očních vad
 • bezpečnost a účinnost operace je u nás na prvním místě
 • poskytujeme osobní přístup, každému nasloucháme, respektujeme jeho potřeby a vše pečlivě vysvětlíme
 • garantujeme výsledky a následnou péči
 • máme stabilní tým špičkových lékařů a specialistů
 • provedli jsme více než 650 000 úspěšných zákroků
 • používáme pouze prémiové nitrooční čočky předních světových výrobců a nejnovější technologie

Vstupní vyšetření

Vstupní vyšetření u nás trvá přibližně 3 hodiny a provádí se po rozšíření zornice (rozkapání očí). Vidění po rozkapání očí je nejasné, a proto doporučujeme zajistit si po vyšetření doprovod, protože například nebudete moci řídit auto. Pokud nosíte kontaktní čočky, minimálně 1 týden před vyšetřením je nahraďte brýlemi. Vstupní vyšetření je platné 2 měsíce, do té doby je třeba operaci podstoupit. Cena za vstupní vyšetření je 3 500 Kč.

Víme, že nejlepších výsledků dosáhneme pouze individuálním přístupem a řešením, které respektuje všechny vaše potřeby. Proto před každým zákrokem provádíme velmi podrobné vstupní vyšetření. Pomocí nejmodernějších přístrojů a série komplexních testů odhalíme každou nedokonalost vašeho oka.

Vyšetřujeme:

 • zrakovou ostrost,
 • tloušťku a zakřivení rohovky,
 • stav sítnice,
 • množství slz,
 • a složení slzného filmu.

Tyto nejjemnější nedokonalosti oka, které nelze korigovat brýlemi ani čočkami, jsou přitom zodpovědné až za 15 % zrakové vady. Korekce těchto vad je velmi důležitá pro kvalitu vidění, zejména za šera a v noci. Celý náš tým je připraven vám zodpovědět všechny vaše otázky. Věnujeme vám tolik času, kolik bude potřeba.

Teprve na základě poznání i těch nejmenších detailů vašich očí, vašeho životního stylu a potřeb můžeme společně s vámi vybrat zákrok, který bude nejvhodnější právě pro vás. Proto se vám také pečlivě věnujeme až 3 hodiny. Může se však stát, že pro laserovou operaci nebudete ze zdravotních důvodů vhodným kandidátem. V tom případě vám navrhneme jiné, pro vás vhodnější, řešení.

Pokud nosíte kontaktní čočky, je nezbytné je 1 týden před vyšetřením vysadit. U speciálních tvrdých/RGP kontaktních čoček jsou to 3 týdny.


V den zákroku

Na klinice strávíte zhruba 3 hodiny. Samotný zákrok je rychlý. Trvá jen pár vteřin.
Zákrok je bezbolestný, protože probíhá po znecitlivění oka kapkami.
Klient během něj leží. Do rukou mu dáme plyšového pejska (Lexíka) pro pocit klidu a bezpečí.
Obě oči odlaserujeme během jednoho zákroku.
Přibližně po 15 minutách odejdete sami ze zákrokového sálu.
Doporučujeme, abyste si přinesli sluneční brýle, protože po laseru budete 2-3 hodiny světloplaší. Oko je totiž bezprostředně po operaci citlivé na světlo.
Doporučujeme také, abyste si zajistili doprovod na zpáteční cestu. Nebudete moci řídit.
Můžete mít problém se zaostřováním na blízko, raději si tedy po zbytek dne neplánujte důležité pracovní činnosti.
Budete se cítit unavení, je dobré si jít domů lehnout a trošku se prospat.
Kontrola po zákroku následuje den po operaci, další obvykle po dvou měsících a po jednom roce.

Jaká jsou omezení po zákroku

Týden po zákroku si budete kapat oční kapky s obsahem antibiotik. Do práce se budete moci vrátit zpravidla za 1-2 dny dle vaší profese. Na kontrolu přijdete druhý den po zákroku, kde se také můžete poradit s lékařem o vhodnosti návratu do práce, sportování atp. Bazén, saunu a další případná infekční prostředí budete muset zhruba na měsíc oželet.

Z důvodu možného zanesení infekce také nedoporučujeme mnout si oči. Ke sportu se budete moci vrátit zhruba za týden až měsíc (podle druhu sportu).


Vaše nejčastější dotazy

Dosud nebylo možné řešit presbyopii laserem a najednou to jde?

Síť očních klinik, ambulancí a optik Lexum je jedinou klinikou v České republice, která nabízí řešení presbyopie pomocí laseru. Metoda odstranění presbyopie laserem je v zahraničí dlouhodobě užívaná (od roku 2009). Díky vzdělávání našich lékařů v zahraničí získáváme neustále nové poznatky o nejmodernějších technologiích a medicínských pokrocích. Jelikož je metoda v zahraničí velmi úspěšná, rozhodli jsme se ji zavést i u nás.

Jaké výhody má laserová metoda Presbyond oproti trifokální/multifokální nitrooční čočce?

Jedná o laserovou metodu, která je prováděna na povrchu oka. Jejími jednoznačnými výhodami jsou tak velká šetrnost a preciznost, nižší riziko ve srovnání s nitrooční operací, možnost provést zákrok na obou očích současně a velmi rychlá rekonvalescence. Současně tím, že vám v oku zůstává vaše přirozená čočka, nepřicházíte o její schopnost akomodace, i když s věkem stále ubývá. To je zvlášť důležité, pokud jste před nebo krátce po 50. roku věku.

Je výsledek operace metodou Presbyond trvalý nebo budu v budoucnu potřebovat nějaké brýle?

Ano, výsledek laserového ošetření rohovky pomocí individualizovaného programu Presbyond je trvalý, k návratu dioptrií nedochází. Nicméně žádná laserová operace nedokáže zastavit vývoj vaší presbyopie. Ta se přirozeně zastavuje okolo 60. roku věku. Pokud tedy operaci podstoupíte např. v 50 letech, je možné, že v závislosti na vašem životním stylu a nárocích na vidění budete na některé činnosti s drobnými detaily potřebovat slabé brýle.

Pokud budu mít v budoucnu šedý zákal, bude předchozí laserová operace něčemu vadit?

Ne, laserová operace není určitě žádnou komplikací. Při operaci šedého zákalu jsou naše přístroje schopny zohlednit předchozí laserovou operaci a počítají s tím při výběru nové umělé nitrooční čočky. Navíc vám zůstávají výhody získané předchozí laserovou operací metodou Presbyond.

Jaká je věková hranice pro použití metody Presbyond?

Pokud je zdravá rohovka, na které se provádí laserová korekce a přirozená nitrooční čočka není zakalena, pak lze říci, že horní věková hranice pro vlastní laserový zákrok v podstatě neexistuje. Laserové operace se provádějí například i po operaci šedého zákalu, a to i po 70. roce věku.

Nemám dobrou zkušenost s laserovou metodou monovision. Bude pro mě operace metodou Presbyond vhodná?

Laserová metoda monovision se oproti metodě Presbyond zásadně liší. Rozdíl v korekci mezi oběma očima je u metody Presbyond výrazně menší. Díky speciálnímu laserovému profilu, který pozitivně ovlivňuje hloubku ostrosti vidění, dochází k plynulému propojení obou očí bez rozmazávání a ztráty prostorového vidění. Tím je zaručeno pohodlné vidění na všechny vzdálenosti. Proto je úspěšnost metody Presbyond 97 % oproti dlouhodobě uváděným 59 % až 67 % u metody monovision.

Co když nebudu s viděním po operaci spokojen/a? Dá se s tím něco dělat?

Podle celosvětových dat a studií je 95 % klientů s výsledkem operace spokojeno. Až 97 % klientů se plně adaptuje na nové vidění nejpozději do 1 roku od operace a více než 92 % klientů je nezávislých na brýlích na blízko. V případě, že nebudete spokojeni s viděním na dálku, na počítač nebo na blízko, a přáli byste si vidění na určitou vzdálenost vylepšit, můžeme doplňujícím laserovým zákrokem výsledek upravit. V tom spočívá velká výhoda laserových operací. Pokud byste si další zákrok nepřáli, můžete na činnosti, při kterých není vidění 100%, používat slabé brýle, které dokáží veškeré nedokonalosti obrazu snadno korigovat.

Uvidím po operaci metodou Presbyond každým okem jinak? Nebude to divné?

Metoda Presbyond využívá toho, že aniž bychom o tom věděli, mozek si vždy přirozeně vybírá obraz, který je nejostřejší. A to i při pohledu oběma očima. Unikátní laserový profil zaostřuje každé oko na trochu jinou vzdálenost a současně je díky zvětšené hloubce ostrosti propojuje. Díky tomu mozek snadno „přepíná“ mezi obrazy pravého a levého oka, které jsou jinak ostré. Takže ano, pokud si budete zakrývat jedno oko, zjistíte, že každé vidí ostře na trochu něco jiného. Důležitý je ale pohled oběma očima.


Brožura Presbyond

Chcete-li se dozvědět o odstranění brýlí laserem po 40. roce věku ještě více, přečtěte si naší brožuru Presbyond.

Brožura Presbyond ke stažení zde.

Cena

PREMIUM LASER PRESBYOND

Tato metoda umožňuje odstranění brýlí laserem po 40. roce věku. Spojuje preciznost a dokonalost metody Femto LASIK s unikátním laserovým profilem, který je postaven na míru každém klientovi. Zákrok je velmi šetrný, přesný a pro klienta velmi bezpečný.

Cena zahrnuje pooperační péči po dobu 1 roku.

29 900 Kč/oko

Ceník ke stažení v pdf


Zkušenosti klientů

Z operace jsem měla velký strach. Ale zbytečně. Všichni byli moc milí. Je to úžasný pocit, když nemusím pořád vyměňovat brýle […]

Zobrazit více

Marie Koudelová

Marie Koudelová

Chtěl bych moc poděkovat celému týmu oční kliniky Lexum. Vedu poměrně aktivní život i v pokročilém věku, proto jsem hledal řešení, […]

Zobrazit více

Miloš Mrkvička

Miloš Mrkvička

Teď už díky odborníkům z kliniky Lexum vidím na obě oči do dálky jako za mlada! Ať se vám stále […]

Zobrazit více

Pavel Štěpán

Pavel Štěpán

Důchodce

Kliniky pro vaši léčbu