Často kladené dotazy - Síť očních klinik Lexum
Často kladené dotazy

Prosím, vyberte si druh poskytované péče.

Péče v síti očních klinik Lexum


Pro koho je zákrok na klinice Lexum vhodný?
Pro každého, kdo chce vidět lépe. Můžete se na našich očních klinikách LEXUM zcela zbavit brýlí – krátkozrakosti, dalekozrakosti, vetchozrakosti i astigmatismu. Poskytujeme různé druhy operačních zákroků. Věkové rozpětí je široké, klient by měl být ale plnoletý. Pro laserové operace jsou pacienti vhodní od 18 do 40 let. Dnes již běžně operujeme pacienty např. se šedým zákalem a jinými očními potížemi starší 60 a více let.

Jak zákrok probíhá?
Zákrok obvykle trvá asi 15 minut. Ihned po zákroku vidíte mnohem lépe a můžete odejít domů. Oko je při zákroku dokonale znecitlivěno anestetickými kapkami, a tak se nemusíte obávat bolestivých pocitů. Stejně tak obavy z mrknutí jsou zcela zbytečné, protože po celou dobu zákroku je mezi víčky malý držáček, který vám mrknout nedovolí.
Při laserovém zákroku sleduje pohyby vašich očí tracker a vždy nasměruje laserový paprsek přesně na místo, kam má dopadnout. Pokud by se vaše oko dostalo mimo dosah radaru, laser se automaticky zastaví a poté, co operatér upraví polohu hlavy a oka, laser zase plynule naváže a dokončí zákrok.

Mohu zákrok podstoupit, pokud jsem těhotná, případně kojím?
Bohužel ne. Žádná těhotná či kojící žena by se neměla vystavovat jakémukoli druhu laserového záření, proto se tyto zákroky ženám v tomto období nedoporučují.

Můžu se k vám objednat na preventivní vyšetření?
V Lexum se specializujeme zejména na korekci očních vad, léčbu onemocnění a běžné prohlídky neděláme. Ty provádí spádový oční lékař, který k nám pacienty v případě potřeby doporučuje. Bývá to zpravidla, pokud má pacient šedý zákal, glaukom (zelený zákal) nebo věkem podmíněnou makulární degeneraci (VPMD). Je možné objednat se k nám na celkové předoperační vyšetření, když se například rozhodnete pro laserovou korekci zraku.

Jak dlouho trvá vstupní vyšetření?
Trvá přibližně tři hodiny. Na cestu zpět z kliniky je dobré domluvit si odvoz či doprovod. Vzhledem k rozkapání očí, nebudete moct řídit či vidět jasně na čísla autobusu či tramvaje.

Jsem nechodící pacient. Můžu k vám na vyšetření?
Ano, samozřejmě je možné přijet sanitkou. Sanitku k nám “předepisuje” pacientovi praktický nebo oční lékař a sanitku od nás – vypíšeme my v Lexum.
Naše kliniky mají bezbariérový přístup.

Je oční zákrok bolestivý?
Zákrok je zcela nebolestivý. Na znecitlivění očí postačují anestetické kapky, jejichž účinek přetrvává ještě 2-3 hodiny po zákroku.

Za jak dlouho budu moci jít do práce?
Většina našich pacientů má již druhý den po zákroku 100% zrakovou ostrost a může se vrátit prakticky ke všem svým obvyklým činnostem. Pokud nepracujete v prašném či znečištěném prostředí, můžete se vrátit do zaměstnání hned následující den. Asi 1 týden po zákroku se nedoporučuje líčení. Návštěvy bazénu a solária asi 2 týdny po zákroku. Provozování bojových sportů se doporučuje až po 3 měsících.

Jaká je pooperační péče?
Týden po zákroku si aplikujete kapky s obsahem antibiotik, 2-3 měsíce pak umělé slzy. Kontrola probíhá 1. den po zákroku, po 2 měsících a po roce. Kdykoliv v budoucnu jsme vám k dispozici pro radu či konzultaci.

Jak se změní mé vidění až budu starší?
Po 45. roce života začíná slábnout přirozená zaostřovací schopnost nitrooční čočky, kterou postupně začínají nahrazovat brýle na čtení. V současné době již existují velmi spolehlivé metody, které tento problém dokáží řešit a zbavit vás i brýlí na blízko.

Co je pravdy na tom, že je oko hladký sval, tudíž nejde cvičit. Tedy, když mám třeba 1 dioptrii a lékař mi doporučí nenosit brýle, abych oko trénovala. Je takové doporučení správné?
Akomodační sval (musculus ciliaris) je hladký sval, který ovládá ostření oka na různé vzdálenosti. Sval se trénuje během dne přirozeně běžnými zrakovými aktivitami. Minusové dioptrie nelze nijak akomodovat, plusové dioptrie lze akomodací kompenzovat, v mladším věku i vyšší hodnoty, čím je člověk starší, tím je akomodační šíře menší a v pozdějším věku už je třeba brýle nosit.

Jaké používáte v LEXUM technické vybavení?
Náš profesionální tým využívá nejnovější femtosekundový laser Visumax od společnosti Carl Zeiss, díky kterému dokážeme provést laserové ošetření s maximální přesností a takřka bez dotyku. Jsme vybaveni také špičkovým laserem Leonardo da Vinci 6 od švýcarské společnosti Ziemer, jež je určený pro náročné operace (například transplantace rohovky), a nejrychlejším excimerovým laserem Mel 80, který dokáže během několika desítek vteřin odstranit i ty nejjemnější optické nedokonalosti vašeho oka. Disponujeme vysoce sofistikovanými přístroji, aberometry, optickými tomografy schopnými odhalit nepatrné nedokonalosti, které nedokáží korigovat ani sebedokonalejší brýle či kontaktní čočky.

Je u vás možnost financování od Edenred poukázkami?
Od Edenred bereme pouze platbu kartou (platební) nebo e-ticketem.

Laserová operace očí (refrakce)


Rád bych se zeptal, zda děláte i laserový zákrok u osob, které mají více jak 3 dioptrie? Pokud ano, jaká je přibližně cena?
Určitě děláme, ovšem záleží na tom jaký zákrok, či léčbu vám doporučí lékař při vstupním vyšetření na klinice Lexum. Ceny všech zákroků najdete zde.

Provádíte laserovou operaci i u tenké rohovky?
Toto je velmi individuální a nemůžeme to takto říci na dálku. Ideální řešení je objednat se k nám na vyšetření a lékař rozhodne, zda je tento způsob operace pro vás vhodný či nikoliv.

Je možné podstoupit laserovou operaci vícekrát za život?
Ano, další dokorekce laserovým zákrokem je zpravidla možná. Závisí to např. na tloušťce vaší rohovky. To vše odhalí přesně komplexní vstupní vyšetření před zákrokem.

Jaké komplikace se mohou vyskytnout v souvislosti s laserovým zákrokem?
Laserové zákroky jsou při volbě špičkové kliniky bezpečné. Provádí se ve všech vyspělých zemích na celém světě a pomohly již více než 30 milionům lidí. Dnes máme již 30letou zkušenost s touto léčbou.

Potřebuji jen pár informací. Je nějaká pracovní neschopnost po laserové operaci? U mě je problém koukání nablízko, mám problém od dětství, není to věkem (zatím +3, ale asi to bude malinko víc) 47 let. 
Po laserové operaci je možné jít do práce již druhý den. Záleží na doporučení vašeho ošetřujícího lékaře a na kontrole druhý den po zákroku.

Je výsledek laserové operace trvalý?
Vaše oči se mohou v průběhu života měnit a tomu nedokáže zabránit žádná operace ani nošení či nenošení brýlové korekce. Proto provádíme zákrok v okamžiku, kdy je vada již prakticky stabilní a změny jsou jen minimální. Výsledky našich posledních studií ukazují, že přes 98 % našich pacientů je s výsledkem spokojeno i po deseti a více letech.

Chtěla bych se zeptat, zdali operujete obě oči současně, případně je možné na vyžádání operovat oči postupně v jiný den.  
Laserové operace očí probíhají současně v jeden den, je ale možné probrat individuální léčebný postup s naším ošetřujícím lékařem během vstupního vyšetření na některé z našich klinik LEXUM.

Kdysi jsem u vás podstoupila laserovou operaci očí (cca před 20 lety). Momentálně vidím hodně špatně na jedno oko a zajímalo by mě, zda by bylo možné ho znovu operovat. Zároveň se chci zeptat, jestli takto dlouho archivujete výsledky vyšetření a operací a pokud ano, jestli byste mi je mohli zaslat na e-mail?
Můžete se, prosím, objednat na vyšetření na naší lince 800 22 66 55? Informace o vaší zdravotní kartě vám poskytnou také na tomto čísle.

Už 8 let nosím kontaktní čočky. Je nutné je před vyšetřením u vás vysadit? Omezit jejich nošení? Znemožňuje dlouhodobé nošení čoček laserovou operaci?
Před vyšetřením je třeba kontaktní čočky vysadit minimálně na týden, u dlouhodobého nošení i více. Stav rohovky se zjistí při vyšetření, dlouhodobé nošení čoček automaticky nemusí znamenat odložení operace.

Jak probíhá vstupní vyšetření před laserovou operací?
Ke vstupnímu vyšetření nic speciálního nepotřebujete – jen si domluvit termín a musíte mít s sebou občanský průkaz. Pokud nosíte kontaktní čočky, tak týden před vyšetřením je doporučujeme vysadit. Budeme vám rozkapávat oči, změní se vám vidění, tak v případě, že pojedete autem, na cestu zpět si domluvte odvoz. Detaily si domluvíte už na místě s lékařem.

Operujete i dětské pacienty?
Operujeme pacienty až od 18 let. Dítě můžeme objednat na naší kliniku do Prahy do dětské ambulance, kde by se stav očí zkonzultoval s lékařem (který by ho eventuálně mohl odeslat k zákroku do jiného zařízení, pokud by to bylo nutné).

Jaká je cena zákroku?
Pokud máte dioptrickou vadu, je nutné podstoupit podrobné vstupní vyšetření, které stojí 3 500 Kč. Poté záleží na indikaci lékaře, která metoda laserové operace by byla nejvhodnější. Laserové metody se cenově pohybují od 11 900 Kč/oko – 20 900Kč/oko, v Praze provádíme i nemodernější metodu ReLExSmile za 24 900 Kč/oko.
Pokud by to bylo vhodné spíše na výměnu nitroočních čoček, ceny jsou od 24 900 Kč/oko – 36 900 Kč/oko.

Řešení dioptrií ve středním věku


Zhruba před 8 lety jsem podstoupil Femto LASIK operaci na vaší klinice. Zrak se mi zhoršil po dvou letech. Byl jsem na vyšetření a bylo mi řečeno, že laserem už se moje oči nedají dokorigovat. Byly mi doporučené nitrooční multifokální čočky. Rád bych se dozvěděl více o této operaci, době trvání operace a rekonvalescence na obě oči.
Implantace nitroočních čoček začíná podrobným vstupním vyšetřením, které byste si hradil (3 500 Kč) a na kterém by proběhla samotná indikace k zákroku. Většinou se čočky vyrábí přesně na míru – nejprve je nutné proto uhradit zálohu, poté se čočky zadají do výroby. Záleží na druhu doporučených čoček, výroba a dodání totiž mohou trvat až dva měsíce. Každé oko se operuje zvlášť, v rozmezí minimálně jednoho týdne. Druhý den po zákroku je vždy pooperační kontrola, poté po týdnu, po měsíci a dále dle určení lékaře a dle hojení. Cenově se tyto zákroky pohybují od 24 900 Kč/oko – 36 900 Kč/oko.
Po tomto výkonu se zpravidla měsíc nesmí létat, ale záleží na stavu hojení a doporučení lékaře. Asi jeden měsíc pacient nesmí do bazénu, sauny, nesmí vykonávat náročnější fyzické aktivity, nesmí zvedat těžké předměty, neprovozuje sporty a nesmí být v prašném či zakouřeném prostředí.

Léčba šedého zákalu (katarakta)


Jak probíhá léčba šedého zákalu?
Při zákroku ultrazvukem lékaři jemně odstraní zkalenou čočku a nahradí ji čočkou novou. Operace netrvá déle než 15 minut, obejde se bez jediného stehu a je zcela bez bolesti. Komfortní vidění bez brýlí po celý život umožňuje trifokální nitrooční čočka. Neustálé střídání brýlí, na dálku, počítač a blízko, se tak stane minulostí.

Je možné odstraňovat šedý zákal na obou očích zároveň?
Ze zdravotního hlediska je lepší operovat každé oko zvlášť. Operovat obě oči ve stejný den lze, nicméně pouze ve výjimečných případech po dohodě se zdravotní pojišťovnou a revizním lékařem.

Léčba věkem podmíněné makulární degenerace


Mamince byla diagnostikovaná věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD). Dochází pravidelně na léčbu. Mám očekávat, že se toto onemocnění projeví i u mě? Je mi 50 let.
Věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD) je skutečně nemocí dědičnou. U nás v Lexum si můžete nechat udělat genetické testy, které stanoví pravděpodobnost vzniku VPMD.  V případě potvrzení genetického zatížení makulární degenerací můžeme pravidelnými kontrolami předejít rozvoji tohoto onemocnění. S výsledky testu získáte i podrobné doporučení, jak onemocnění předcházet a jak změnit životní styl tak, aby se u vás nemoc nevyvinula. Cena tohoto vyšetření je 2 500 Kč.

Jsem objednaný na léčbu VPMD injekcí. Jsem nervózní. Dosud jsem byl vždy na operacích v celkové narkóze. 
Nemáte se čeho obávat. Aplikace injekce probíhá rychle. Někteří pacienti subjektivně tvrdí, že to „zatlačí a malinko zabolí“, ale většinou a objektivně prakticky nic nepociťují. Zákrok trvá pár minut.

Vrátí se mi moje zdravé vidění?
Nemoc dokážeme léčbou zastavit a vidění pacienta zpátky zlepšit. Regenerační schopnosti oka jsou úžasné. 100% návrat zdravého vidění nemůže dostupná léčba zaručit. Možnost vrátit zrak zcela do normálu zatím neexistuje. Pro úspěch léčby je klíčové včasné zahájení léčby, které u nás na klinikách pacientům poskytujeme a čekací doby jsou minimální.

Léčba sítnice a sklivce


Jak probíhá léčba sítnice a sklivce?
Onemocnění sítnice patří mezi nejzávažnější a často vedou ke ztrátě zraku. Proto na oční klinice Lexum věnujeme léčbě sítnice a sklivce maximální pozornost. Nejčastější příčinou praktické slepoty je věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD), která je, vedle jiných faktorů, z velké části podmíněna geneticky. Pokud trpí vaši příbuzní onemocněním oční sítnice, využijte možnost a nechejte si udělat na oční klinice LEXUM genetický test.

Léčba šilhání (strabismus)


Jak se léčí šilhání?
Na očních klinikách Lexum aplikujeme unikátní způsob léčby šilhavosti pomocí techniky nastavitelných stehů, která nám umožní eventuální pooperační dokorekci postavení očí při plném vědomí pacienta, který s námi může spolupracovat na konečném postavení očí. Tím dosáhneme optimálního kosmetického efektu operace a zároveň vyloučíme dvojité vidění.

Dá se odstranit strabismus, který mám od narození? Jsem po operaci šedého zákalu, tak nevím jestli to půjde. 
Strabismus na našich klinikách odstraňujeme, záleží ovšem na výsledku vstupního vyšetření, bez kterého vám nemůžeme sdělit, co je možné a co není možné za léčbu. Na toto vstupní vyšetření se můžete objednat v našem Klientském centru 800 22 66 55.

Operujete šilhavost? A na kolik taková operace vychází?
Operace šilhání na našich očních klinikách realizujeme, v tomto případě bychom vám doporučili navštívit některou z našich klinik LEXUM osobně. Objednejte se, prosím předem v našem Klientském centru 800 22 66 55.

Ráda bych se zeptala, zdali na pobočce v Ostravě provádíte strabologické vyšetření, popřípadě i operaci. Předem děkuji za odpověď. 
I na ostravské klinice LEXUM se můžete objednat na strabologickou lékařskou konzultaci.

Chtěla bych se zeptat, zda byste dokázali pomoci k lepšímu vidění mladému člověku, který má astigmatismus, šedý zákal, krátkozrakost a dioptrie -14 na brýle a na čočkách -12. Zajímalo by mne, jaká cenová kategorie by to byla, když to má takhle od mala, a pořád se to zhoršuje. Dalo by se s tím u vás něco udělat? 
Dobrý den, pomoci dokážeme prakticky v každém případě, léčebný postup ovšem záleží na výsledku komplexního vstupního vyšetření, které je možné podstoupit na jakékoliv naší oční klinice LEXUM. Objednat se k nám na toto vyšetření je možné na naší infolince 800 22 66 55.

Léčba zeleného zákalu


Jak se léčí zelený zákal?
Zelený zákal, odborně glaukom, je onemocnění, které má za následek poškození očního nervu. V raných stadiích se zelený zákal často léčí aplikací očních kapek, které snižují nitrooční tlak a chrání oční nervy. V pokročilejších stadiích už musí nastoupit laserová chirurgie.

Estetické operace očních víček


Jak probíhají plastické operace?
Na naší klinice provádíme plastické operace různých změn v oblasti očních víček a jejich okolí, a to jak kvůli zlepšení zraku, tak z důvodu zlepšení vzhledu. Veškeré tyto zákroky provádíme ambulantně, pouze v místním znecitlivění. Používáme velmi jemné šití, které minimalizuje vznik jizev. K odstranění některých drobných útvarů používáme moderní elektrokoagulační přístroj.

Onemocnění rohovky


Jak se léčí časté onemocnění rohovky keratokonus? 
Léčba se řídí podle stadia a progresivity onemocnění, věku a potřeb pacienta. Obecně jsou cílem léčby zastavení progrese onemocnění a rehabilitace vidění. Collagen Cross Linking je moderní metoda léčby keratokonu, která byla v roce 2005, poprvé v České republice, provedena lékaři oční kliniky Lexum v Praze. Zpevněním tkáně dochází ke stabilizaci rohovky a většinou k zastavení další progrese keratokonu.

Kontaktujte nás


V případě, že jste nenašli odpověď na Váš dotaz, napište nám na e-mail lexum@lexum.cz.