Herečka Jitka Smutná objevila díky LEXUM nový, barevnější, svět! - Síť očních klinik Lexum
Herečka Jitka Smutná objevila díky LEXUM nový, barevnější, svět!
Populární herečka, moderátorka a zpěvačka Jitka Smutná podstoupila v loňském roce na oční klinice LEXUM v Praze operaci, při které jí byl odstraněn šedý zákal a implantovány multifokální nitrooční čočky Symphony.

3. ledna 2020

Nyní již díky tomu nemusí nosit brýle ani na blízko, ani na dálku. Hned po operaci se paní Jitka cítila velmi dobře, a jak sama říká, „objevila nový, daleko barevnější svět kolem nás“.  

Na úvod našeho setkání nám paní Jitka s radostí v hlase připomněla, že na pražské oční klinice LEXUM v Praze již jako pacientka byla, a to na laserovém zákroku v roce 2013. „Byla jsem tehdy moc spokojená, takže když mi lékaři vloni diagnostikovali začínající šedý zákal, tak jsem pochopitelně zamířila opět na pražskou kliniku LEXUM, kde jsem podstoupila v létě 2019 operaci. Jsem opět velmi nadšená přístupem i profesionalitou všech lékařů a po srpnovém zákroku vidím i bez brýlí jako nikdy předtím.“

Brýle Vám při hraní na divadle asi velmi překážely…

Vadilo mi neustálé střídání brýlí na blízko a na dálku. Hraji v různých divadlech, vystupuji v rozhlase, koncertuji a tak jsem brýle stále někde zapomínala a hledala je. Na jevišti se mi zase stávalo, že ve světle reflektorů jsem bez brýlí špatně rozeznávala, zda se na mě mí herečtí partneři usmívají, nebo se mračí.

Kdy jste si poprvé všimla, že brýle skutečně potřebujete?

Přibližně od mých 45 let jsem začala mít problémy se čtením, viděla jsem stále hůře na menší písmenka. Po několika letech jsem začala nosit pravidelně brýle na čtení. Prakticky každý rok jsem si musela kupovat nové brýle, protože jsem ty staré buď ztratila, nebo poškrábala…

Jak se cítíte nyní, půl roku po operaci? Je život bez brýlí skutečně tak jiný?

Bez brýlí je to nyní jednoduše nádherné, prostě skutečná úleva. Navíc když jsem třeba v přírodě, tak vidím dnes úplně nové, nádherné, barvy. Vidím prostě vše úplně jinak, než před operací. Lépe se mi také fotografuje, což je můj velký koníček. Konečně jsou i mé fotografie dokonale ostré .

Kde Vás mohou diváci v současnosti vidět?

Prakticky každý den mě diváci vidí v seriálu Ulice, ale hraji i na divadle. V divadle MANA například ve hře Teror, a od začátku února hraji i v Čapkově hře Matka, kde mám titulní roli. Vystupuji také na koncertech se svými autorskými písněmi. Nyní budeme mít 17. března koncert na Dobešce, kde vystupuji se svou kapelou „Rodinná fúze“. V úterý 24. března 2020 pak vystoupím v divadle MANA na charitativním koncertu pro psychoterapeutické centrum GAUDIA, kam bych ráda všechny tímto pozvala.