Hostem pořadu Dobré ráno s Českou televizí byla primářka brněnské kliniky Lexum Věra Kalandrová - Síť očních klinik Lexum
Hostem pořadu Dobré ráno s Českou televizí byla primářka brněnské kliniky Lexum Věra Kalandrová
Paní primářka Věra Kalandrová mluvila v pořadu Dobré ráno s Českou televizí o nemocích sklivce a sítnice.

21. září 2021

Mezi hlavní témata rozhovoru patřila problematika Věkově podmíněné makulární degenerace (VPMD), což je závažné onemocnění, které postihuje centrální část oční sítnice, tzv. žlutou skvrnu (makulu). Věkově podmíněná makulární degenerace se charakteristicky vyskytuje až ve vyšším věku, její podstatou jsou pravděpodobně poškozené geny.

Dalším častým onemocněním je odchlípení sítnice, které většinou způsobuje trhlina v sítnici. Projevuje se záblesky zorného pole, případně vnímáním padajících sazí či plovoucích smítek. Odchlípnutou sítnici je možné znovu operativně přichytit, důležitá je však včasná léčba.

Diabetická retinopatie je nezánětlivým onemocněním oční sítnice. Projevuje se často u diabetiků a vzniká v důsledku vysoké hladiny cukru v krvi. V případě diabetické retinopatie je postiženo kapilární řečiště očního pozadí. V těžkých případech může dojít ke krvácení do sítnice a sklivce, což způsobuje závažnou poruchou zraku až slepotu. 

Kompletní záznam z Dobrého rána s Českou televizí najdete pod odkazem ZDE.