Jak pečovat o svoje oči? - Síť očních klinik Lexum
Jak pečovat o svoje oči?
Nová nemoc 21. století? O digitální únavě očí se hovoří jako o nemoci 21. století a o problému posledního roku, který je silně ovlivněný pandemickými opatřeními.

16. dubna 2021

Důvodem, proč k této specifické únavě očí dochází, je často špatná vzdálenost a umístění monitoru, poloha těla a posazení, a také tzv. akomodace oka, tedy příliš velký jas z obrazovky nebo absence mrkání.  

Jak ulevit očím?  

  • Řiďte se pravidlem 20–20–20, tedy: každých 20 minut se na 20 vteřin podívejte do dálky 20 stop, tedy alespoň pět metrů. Tím ulevíte zaostřovacím očním svalům.
  • Ujistěte se, že je místnost, v níž pracujete, dostatečně a kvalitně osvětlená.
  • Umístěte správně obrazovku počítače. Správná vzdálenost od monitoru je zhruba 60–80 centimetrů.
  • Používejte správnou velikost písma na monitoru. Do obrazovky byste nikdy neměli mhouřit.
  • Monitor by měl být umístěný níže a tak, aby byla hlava mírně skloněná. Toho docílíte například tak, že vysunete pracovní židli o něco výše.
  • Investujte do antireflexního displeje. Významně redukuje odlesky osvětlení.
  • Nastavte si správný jas obrazovky počítače a displeje telefonu. Ta by neměla příliš zářit ani být utlumená. Vhodné je také nastavit si ve svém chytrém telefonu automatický večerní režim tlumící jas a přechod na červené světlo eliminující škodlivé světlo modré. Tento režim lze zvolit přímo v nastavení chytrého telefonu, anebo např. díky aplikaci Twilight.
  • Dělejte si přestávky. „Během práce na počítači mají lidé tendenci méně mrkat, zaostřují dlouho na jednu vzdálenost. Vhodné je proto čas od času oči na několik vteřin zavřít, alespoň párkrát vědomě zamrkat a zadívat se na chvíli do dálky, např. z okna,“ radí MUDr. Zapletalová 
  • Aplikujte oční kapky. Takzvané umělé slzy, ideálně bez konzervačních látek, přináší okamžitou úlevu od pocitů suchých očí. „Doporučujeme jejich pravidelné kapání 3–5x denně. V případě intenzivních potíží je důležité nezapomínat na kapky před spaním, eventuálně aplikovat i gely či masti,“ doplňuje MUDr. Jakub Ventruba z oční kliniky Lexum v Brně.  
MUDr. Jakub Ventruba, Ph.D.
  • Větrejte. Čerstvý vzduch je vhodný nejen pro osvěžení celého organismu, ale také pro vaše oči.

Pozor na kontaktní čočky. V případě, že trpíte krátkozrakostí a nosíte čočky na denní bázi, je možné, že budete digitální únavu očí pociťovat ještě více. Úlevu a zkvalitnění života nabízí laserové operace. Jsou stále dokonalejší, zcela bezpečné a rychlé – za 15 minut je vyřešeno vše. 

V případě, že budou vaše oči citlivé a zarudlé dlouhodobě, je důležité neodkládat návštěvu lékaře.