Je možné jít na očkování proti nemoci covid-19 a následně podstoupit operaci šedého zákalu? - Síť očních klinik Lexum
Je možné jít na očkování proti nemoci covid-19 a následně podstoupit operaci šedého zákalu?
Šedý zákal je jedna z nejčastějších očních chorob, která se projevuje poklesem zrakové ostrosti. Přichází zpravidla ve vyšším věku.

12. května 2021

Šedý zákal je onemocnění, které se nedá léčit kapkami, brýlemi ani jinými léky. Jedinou možností, jak se ho zbavit, je podstoupit moderní a bezpečnou operaci. Lze však zákrok provést i v případě, že se pacient aktuálně nechává očkovat proti covid-19?

Pokud má pacient již termín očkování, je obtížně změnitelný. V těchto případech pacientům vycházíme na našich klinikách maximálně vstříc.

Operaci šedého zákalu plánujeme nejméně týden, lépe dva, po první dávce očkování.  Patří-li pacient k rizikovým skupinám (např. z důvodu obezity, vysokého krevního tlaku, nebo se jedná o onkologického pacienta), doporučujeme počkat a operaci šedého zákalu naplánovat týden až dva po druhé dávce očkování. Operace šedého zákalu není akutní operací, ale neměla by se dlouhodobě odkládat. Není se čeho bát.  Zákrok probíhá u většiny pacientů v lokáním znecitlivění kapkami. Ve většině případů pacient stráví na sále jen přibližně 15 minut.