Když vidíte vlnovky místo čar - Síť očních klinik Lexum
Když vidíte vlnovky místo čar
Příběh naší pacientky, paní Jany (67)

11. února 2021

Když jsem začala hůř vidět při řízení auta, napadlo mě, že si musím zajít pro silnější brýle. Ukázalo se, že moje potíže jsou vážnější. Při různých vyšetřeních mi lékařka ukázala i nakreslenou mřížku. Místo rovných čar jsem viděla vlnovky. Paní doktorka mě poslala na oční kliniku, kde mi udělali OCT sítnice a potvrdili, že jde o věkem podmíněnou makulární degeneraci. 

Prý mám bohužel méně častý typ (vlhkou formu). Který znamená rychlé zhoršení, a dokonce ztrátu zraku. Proto mě hned objednali, abych co nejdříve začala s léčbou. 

Dostávám do oka injekce s biologickým lékem. Při první jsem se hrozně bála, že přijdu o zrak. Doktoři mě uklidnili. Dali mi umrtvující oční kapky a skoro nic jsem necítila, jen tlak a štípnutí. A snad za pět minut bylo hotovo. Tím léčba neskončila. Od té doby jsem byla už na třech injekcích a jsem objednaná na další. Dosud není jasné, jak dlouho budu ještě na kliniku chodit, ale vypadá to, že mi biologické léky zabraly, takže budu vidět. Také je otázka, kdy se mi objeví makulární degenerace i v druhém oku. Proto budu muset chodit na pravidelné kontroly a na návštěvy lékaře si zvyknout.  

Měla jsem štěstí, že se u mě odhalila makulární degenerace včas, takže teď nejsem úplně slepá. Někteří lidé přijdou příliš pozdě a už se jim nedá pomoci. Proto neváhejte, když se objeví první problémy. Raději jděte k doktorovi několikrát zbytečně než jednou pozdě. 

MUDr. Ivan Fišer, Ph.D., primář oční kliniky Lexum  

Následkem věkem podmíněné makulární degenerace je omezena, nebo zcela vyloučena možnost čtení, řízení motorového vozidla, sledování televize a rozeznávání detailů (např. tváří kolemjdoucích). Vlhká forma nemoci se objevuje méně často, ale bez vhodné léčby ke ztrátě zraku dochází rychle, obvykle v řádu týdnů.  

O léčbě 

Biologická léčba je účinná pouze při léčbě vlhké formy věkem podmíněné makulární degenerace. Jde o nitrooční injekce aplikované opakovaně. Dříve si ji museli pacienti platit sami, nyní je na očních klinikách Lexum (v Praze, Brně, Ostravě a Českých Budějovicích) a v rámci vybraných nemocnic hrazena pojišťovnami.