Nová posila špičkového Lexum týmu v Brně, MUDr. Monika Horáčková, Ph.D. - Síť očních klinik Lexum
Nová posila špičkového Lexum týmu v Brně, MUDr. Monika Horáčková, Ph.D.
MUDr. Monika Horáčková, Ph.D. je od října 2020 novou posilou týmu Lexum v Brně. Zkušená oční lékařka se zaměřením na onemocnění rohovky a s dlouholetou praxí v oblasti refrakční laserové chirurgie rozšiřuje tým paní primářky Kalandrové.

5. listopadu 2020

Dobrý den, paní doktorko, vítáme Vás v týmu brněnské oční kliniky Lexum. Dovolte mi pár otázek k přiblížení Vaší osobnosti odborné i široké veřejnosti.

Jste zkušenou oční lékařkou s dlouholetou praxí. Čím je pro Vás současná oftalmologie (oční lékařství)?
Současná oftalmologie prodělala velký posun především díky moderním zobrazovacím technikám. Ty nám umožňují odhalit onemocnění mnohem přesněji a dříve, než se u pacienta vůbec objeví první obtíže nebo příznaky choroby. Za úspěchy moderní mikrochirurgie zase stojí velký vývoj přístrojové techniky (především laserů, fakoemulzifikačních přístrojů k operaci šedého zákalu nebo přístrojů k chirurgii zadního segmentu oka aj.). Bez těchto špičkových, přesných a šetrných přístrojů si nedovedeme dnešní oftalmologii představit. Stále však zůstávají důležitým a hlavním faktorem vědomosti, zkušenosti a pracovní nasazení očního lékaře včetně důležité empatie ke svým pacientům.

Kterou část očního lékařství máte nejraději a proč?
Nejraději mám laserovou refrakční chirurgii (odstraňování dioptrií laserem) a dále diagnostiku a léčbu onemocnění rohovky včetně transplantací rohovky. V refrakční chirurgii můžu pomoci především mladším lidem splnit si svůj sen a nenosit brýle – a to poměrně rychle a efektivně. Diagnostika a léčba onemocnění rohovky je naopak složitá, rozsáhlá a vzhledem k tomu, že se jedná o chronická onemocnění, také dlouhodobá. Můžu tak zase lépe navázat vztah se svými pacienty.

Jaký byl Váš odborný postup po absolvování lékařské fakulty? A kdy jste se rozhodla pro obor očního lékařství?
Poslední dva roky na lékařské fakultě jsem váhala mezi dvěma obory: oftalmologií a neurologií. Ihned po absolvování lékařské fakulty jsem nakonec nastoupila na oční kliniku Fakultní nemocnice Brno v Bohunicích. Po roce jsem již přesně věděla, že jsem obor zvolila správně. Na oční klinice jsem pracovala 15 let. Posledních 5 let jako vedoucí lékař pracoviště refrakční chirurgie. Zároveň jsem v těchto letech působila jako odborný asistent lékařské fakulty Masarykovy Univerzity a FN Brno Bohunice. Vyučovala jsem studenty lékařské fakulty a studenty optometrie. Od roku 2011 až doposud jsem pracovala na soukromé oční klinice Gemini v Brně. Posledních šest let jsem tam zastávala funkci zástupce primáře.

Co bylo tím momentem, že se z Vás stal refrakční a rohovkový mikrochirurg?
Již v roce 1995 mě zaujala korekce dioptrických vad laserem, tehdy novou metodou LASIK. O rok později se mi naskytla možnost si na oční klinice FN Brno pod vedením paní profesorky Vlkové první zákroky laserem provést. Problematikou odstranění dioptrických vad se od té doby stále zabývám.  Svoje zkušenosti jsem měla možnost zúročit a dále rozvíjet na oční klinice Gemini. Rohovková mikrochirurgie je té laserové velmi blízká, jde prakticky ruku v ruce. Laserové zákroky se totiž provádí právě na rohovce. Proto musí refrakční chirurg umět dobře diagnostikovat onemocnění rohovky a také je následně správně léčit.

Proč jste si jako další krok ve své kariéře zvolila síť očních klinik Lexum?
Oční kliniky Lexum jsou známé především svojí vysokou kvalitou práce a moderním přístrojovým vybavením.  Rozhodující pro mě byla nabídka dalšího odborného růstu v týmu špičkových specialistů, kteří na brněnském pracovišti jsou.

Máte svého odborného mentora z řad českých nebo zahraničních oftalmologů?
Po celou dobu mé oftalmologické kariéry je mojí mentorkou paní docentka Zuzana Hlinomazová. Je to člověk, kterého si velmi vážím, a to nejen po odborné, ale také lidské stránce a za mnohé jí vděčím.

Jste jedním z nejvíce zkušených laserových refrakčních chirurgů v celém moravském i českém regionu. Myslíte, že máte co přinést Vašemu novému týmu?
Vzhledem k tomu, že se obor laserové refrakční chirurgie stále vyvíjí, těším se především na týmovou spolupráci a vzájemné předávání zkušeností s ostatními kolegy z refrakčního týmu. Doufám, že budu pro svoje kolegy dobrým odborným zázemím.

Jste na novém pracovišti prvních pár týdnů. Jaké jsou Vaše první dojmy z nového pracoviště?
Moje první dojmy jsou vesměs velmi pozitivní. Potvrzuje se mi především kvalitní přístrojové vybavení, týmový duch a výborný management pracoviště. Velmi se také těším na vzájemnou spolupráci našeho rohovkového týmu.

Prozradíte nám své koníčky či zájmy?
Mým koníčkem je především rodina (manžel a dvě dcery), která je mi velkou oporou. Nedovedu si představit svůj volný čas bez sportu, který mě doprovází již od dětství. Ráda mám také cestování, četbu knih nebo poslech hudby.

U čeho nejraději relaxujete?
Největší relaxace je pro mě výše zmíněný sport (běh, gymnastika, lyžování a lední nebo in-line bruslení). Zde vždy dokonale dobiji ztracenou energii. Ráda mám také procházky v přírodě.

Chcete ještě něco vzkázat čtenářům?
Všem čtenářům bych chtěla vzkázat, že pokud budou potřebovat odbornou konzultaci, ať se nebojí navštívit včas a s důvěrou svého očního lékaře. Většina očních onemocnění se dá v současné době včasně diagnostikovat a také kvalitně a efektivně léčit.

Děkujeme za rozhovor a přejeme, ať se Vám v Lexum líbí.