Dioptrie po laserové operaci očí? 3 důvody

Dioptrie po laserové operaci očí? 3 důvody proč mohou zůstat a co s tím

Jaké jsou zkušenosti, že vám zůstanou nějaké dioptrie po laserové operaci očí? Data na desítkách tisíc očí hovoří jasně.

Když se rozhodujete, jestli máte podstoupit laserovou operaci LASIK, přirozeně vás zajímá, jaký výsledek můžete očekávat a zda existuje šance, že vám po zákroku zůstanou nějaké dioptrie. LASIK je osvědčená metoda korekce zraku s historií delší než 30 let, která změnila život více než 40 milionům lidí po celém světě. Díky rychlé rekonvalescenci, minimální bolesti a širokému spektru korigovatelných vad nabízí LASIK stabilní výsledky i pro ty s vysokými dioptriemi.

Obsah článku:

 • Oficiální požadavky dohlížejících úřadů vs. realita
 • Průběh operace Lasik
 • Jaké dioptrie mohou zůstat
 • Příčiny zbytkových dioptrií
 • Možnosti korekce zbytkové vady
 • Je možné pooperační výsledek zpřesnit?

OFICIÁLNÍ POŽADAVKY NA BEZPEČNOST A ÚČINNOST

LASIK operace je pod drobnohledem i oficiálních regulací, jako je americká FDA, která zajišťuje, že každý zákrok splňuje vysoké standardy bezpečnosti a účinnosti. Od schválení v roce 1998 se technologie neustále vyvíjí, což přináší stále lepší výsledky. Podle oficiálních kritérií z doby schvalování před mnoha lety, mělo 75 % pacientů dosáhnout dioptrického rozdílu maximálně +/- 1 dioptrie po zákroku. Avšak dnešní realita je již někde úplně jinde a posunula laťku podstatně výš, takže většina pacientů se pohybuje v rozmezí 0 až 0,5 dioptrie.

JAK PROBÍHÁ OPERACE LASIK

Zákroku Lasik se není třeba obávat. Je úplně bezbolestný, probíhá jen v lokálním znecitlivění kapkami, za asistence 2 laserů – femtosekundového v první části zákroku a excimerového v druhé. Samotné působení laseru trvá podle počtu dioptrií jednotky až desítky vteřin, celá operace trvá okolo 20 minut.

Zdroj obrázků: Zeiss

JE PŮL DIOPTRIE PO OPERACI ÚSPĚCH NEBO „KOMPLIKACE“?

Může se Vám zdát, že mít po operaci (která navíc byla pořádně nákladná) půl dioptrie, není kdo ví co. Velmi záleží na úhlu pohledu. Jiné nároky a představy o pooperačním dioptrickém výsledku a kvalitě vidění může mít někdo, kdo má krátkozrakost mínus osm dioptrií a v brýlích nikdy neviděl dobře. A zcela jiné někdo, kdo jde na laserovou operací očí s dvěma dioptriemi a ještě jinak se na to může dívat někdo, kdo je díky věku odkázaný na několik párů brýlí na dálku a na blízko. Pro jednoho tak může být výsledek 0,5 dioptrie úspěchem a velkým nadšením, pro jiného zklamáním a důvodem k nespokojenosti. Každopádně je důležité vědět, že ať to vnímáte jakkoliv, tak obvykle bývá prostor s tím něco dělat.

Jaké dioptrie mohou zůstat? Co říkají data?

Výsledky z rozsáhlých studií ukazují, jak efektivní LASIK ve skutečnosti je a jaké jsou šance na dobrý výsledek:

 • do +/- 1 dioptrie skončilo 98,6 % pacientů (data na 60.329 očí)
 • do +/- 0,5 dioptrie po operaci mělo 90,9 % pacientů (data na 65.974 očí)
 • do +/- 0,25 dioptrie dopadlo 77 % pacientů (data na 65.278 očí)

Proč mohou nějaké dioptrie po LASIKu zůstat?

Dioptrický zůstatek po LASIK operaci, tedy situace, kdy po zákroku zůstávají nějaké dioptrie, může být důsledkem řady faktorů. Přestože LASIK je vysoce přesná a účinná metoda korekce zraku, existují specifické okolnosti, které mohou ovlivnit konečný výsledek. Pojďme se podrobněji podívat na nejčastější příčiny dioptrického zbytku:

 1. Vysoká krátkozrakost (myopie nad -6 dioptrií) – u pacientů s velmi vysokou krátkozrakostí může být obtížnější dosáhnout úplné korekce jedním zákrokem. Při extrémních dioptriích může být rohovka příliš tenká a neumožňuje odstranit bezpečně všechny dioptrie. V takových případech může být lepším řešením vložit do oka nitrooční kontaktní (fakickou) čočku k dosažení úplného odstranění vady.
 2. Vysoká dalekozrakost (hypermetropie nad +4 dioptrie) – u vysoké dalekozrakosti může být složitější dosáhnout úplné korekce díky větší náročnosti při tvarování rohovky, aby s dokonalou přesností zaostřovala paprsky do jediného ostrého bodu. Řešením opět může být fakická čočka nebo ponechání drobné zbytkové vady, se kterou si mladé oko může akomodací (zaostřováním) poradit.
 3. Vysoký astigmatismus (nad cca 3,0 cylindrické dioptrie) – astigmatismus vyžaduje specifické změny ve tvaru rohovky, které jsou složitější než jednoduchá korekce krátkozrakosti nebo dalekozrakosti. V případě vysokého astigmatismu může být těžší dosáhnout perfektní korekce, což může vést k malému zbytkovému astigmatismu.
 4. Individuální reakce tkáně – každý pacient reaguje na zákrok LASIK trochu jinak. Rozdíly v hojení a reakci rohovky mohou vést k mírným variacím ve výsledku, což může způsobit drobný dioptrický zůstatek.
 5. Neúplná nebo nepřesná diagnostika před zákrokem – přesné měření a diagnostika jsou klíčové pro úspěšný výsledek LASIKu. Jakékoliv nepřesnosti v předoperačním vyšetření mohou vést k méně přesnému plánování zákroku a následnému dioptrickému zbytku.

Jaké dioptrie mohou po LASIKu zůstat?

Hypokorekce: dojde-li k nedostatečné korekci vady, může zůstat malý zbytek původní dioptrie. U krátkozrakosti to může znamenat malou zůstatkovou krátkozrakost, u dalekozrakosti malou zůstatkovou dalekozrakost.

Hyperkorekce: na druhou stranu, pokud je korekce přílišná, může dojít k hyperkorekci, kdy výsledná dioptrie mírně přesahuje cílovou hodnotu. S moderními technologiemi a ultra rychlými lasery je však tento jev velmi neobvyklý.

Co dělat, když zůstanou po operaci dioptrie?

Většinou existuje bezpečný prostor pro doplňující zákrok, aby se zbytkové dioptrie korigovaly, obvykle 3-12 měsíců po první operaci. Podmínkou je především dostatečná tloušťka rohovky a vhodné parametry jejího zakřivení. Vždy mohou být řešením slabé brýle např. na noční řízení, pokud by lékař nahlédl, že rizika převyšují možné benefity. Při doplňujícím zákroku obvykle není potřeba vytvářet znovu ochrannou lamelku (flap), ale nadzvedne se ta původní a pouze excimerový laser udělá potřebnou korekci.

Kdy zvážit doplňující zákrok? Je to na vás

 • Jak moc vás to ruší a omezuje?
 • Není to při pohledu oběma očima méně patrné?
 • Byli jste před operací zvyklí vidět na 100 %?
 • Jak moc jste nosili brýle, když jste měli okolo 0,5 dioptrie?

NA ČEM ZÁVISÍ ÚSPĚCH OPERACE?

 1. Velikost vady – u velmi vysokých vad je riziko zbytku o pár jednotek procent vyšší
 2. Zvolená metoda – moderní, individualizované laserové profily zohledňující i další parametry oka mají přesnější výsledky. Chtějte wavefront nebo topography guided (optimalizovaný) femto LASIK.
 3. Kvalita pracoviště – detailní předoperační vyšetření (zvláště přesné změření dioptrií), zkušený operatér a nejmodernější diagnostické i laserové technologie.
Poradna je tu pro vás jako zdroj nezávislých, ověřených informací, které čerpají z odborných studií a světově uznávaných dat. Je běžné, že názory a zkušenosti odborníků se mohou lišit. Proto uvedené informace nemohou být závazné pro stanovení diagnózy nebo postupu léčby. O něm vždy rozhoduje ošetřující lékař společně s vámi na základě důkladného vyšetření, zkušeností a rozhovoru.
Reference:
Modern laser in situ keratomileusis outcomes, Sandoval Helga P. MD MSCR et al.; J Refract Surg. 42:p 1224–1234, August 2016
LASIK world literature review; quality of life and patient satisfaction. Solomon KD et al., for the Joint LASIK Study Task Force. Ophthalmology. 2009;116:691-701
Reasons for not performing LASIK in refractive surgery candidates. Sharma N et al., J Refract Surg. 2005;21:496-498
Wavefront-optimized laser in situ keratomileusis with the Allegretto Wave Eye-Q excimer laser and the FEMTO LDV Crystal Line femtosecond laser: 6 month visual and refractive results. Ziaei M et al., Cont Lens Anterior Eye. 2015;38:245-249.
Four-year visual, refractive, and contrast sensitivity outcomes after wavefront-guided myopic LASIK using an advanced excimer laser platform. Shaheen MS et al., Massoud TH, J Refract Surg. 2013;29:816-822
Femtosecond laser−assisted hyperopic laser in situ keratomileusis with tissue-saving ablation: analysis of 800 cases. Leccisotti A., J Cataract Refract Surg. 2014;40:1122-1130
Outcomes of LASIK for myopia with FDA-approved lasers, Bailey MD, Zadnik K. Cornea. 2007;26:246-254
A 10-year prospective audit of LASIK outcomes for myopia in 37,932 eyes at a single institution in Asia. Yuen LH, Chan WK et al., for the Sing Lasik Research Group. Ophthalmology. 2010;117:1236-1244
Functional outcome and patient satisfaction after laser in situ keratomileusis for correction of myopia and myopic astigmatism. Bamashmus MA et al., Middle East Afr J Ophthalmol. 22, 2015, p. 108-114
Long-term follow-up after laser vision correction in physicians: quality of life and patient satisfaction. Pasquali TA at al., J Cataract Refract Surg. 40, 2014, p. 395-402
Prevalence of laser vision correction in ophthalmologists who perform refractive surgery. Kezirian GM et al., J Cataract Refract Surg. 2015;41:1826-1832
U.S. Food and Drug Administration. Medical Devices. LASIK Quality of Life Collaboration Project
Zdroj obrázků: Carl Zeiss, archiv autora
Tento článek je z kategorie:Laserová operace

MGR. REGINA CHLUMSKÁ

Zakladatelka a hlavní odborný konzultant MY EYE s více než 20letou profesionální zkušenosti s lidmi, kteří procházejí rozhodovacím procesem, jak vyřešit své problémy se zrakem. Průkopnice optometrie v ČR v oblasti precizní diagnostiky a možností konzervativní i chirurgické léčby zrakových vad v rámci klinického oboru laserové a nitrooční refrakční chirurgie a chirurgie šedého zákalu. Zastánce medicíny založené na datech více než na dojmech a současně celoživotní student psychologie a východní filosofie. Zastává názor, že celostní, empatický a respektu plný přístup k člověku jsou pro dobrý výsledek stejně důležité jako odborné know-how.

Další články

Monovision metoda korekce očí. Vše co potřebujete vědět od A do Z

Jak funguje korekce očí metodou monovision, dokáže vyřešit několik párů brýlí a potíže s viděním na blízko? A čím se liší od metody Presbyond?

Seriál „Fakta a mýty o laserových operacích“ 5. díl

Mám málo dioptrií. Laserová operace očí je riziko a zbytečný zásah do oka! Existuje nějaká hranice, kdy už má smysl přemýšlet o operaci?

Seriál „Fakta a mýty o laserových operacích“ 4. díl

Je lepší počkat s laserovou operací až budete mít děti? Dochází vlivem těhotenství a porodu ke zhoršování dioptrií?