Jaký je průběh operace očí? 5 důvodů proč (ne) bolí

Jak moc skutečně (ne)bolí operace očí? 5 důvodů proč by bolet mohla (a neměla)

Jsou laserové operace očí nebo výměny nitrooční čočky zcela bezbolestné, jak se tvrdí, anebo je to trochu reklamní trik ze strany klinik, které vás na operaci lákají.

Na internetových stránkách klinik se dočtete, jak je operace očí rychlá a vůbec nebolí. Současně se můžete v diskuzních fórech dozvědět i o trochu jiných zkušenostech. Je možné, že někoho operace bolet může a někoho ne a vám nezbývá než doufat, že budete patřit do té šťastnější skupiny? Nebo ti, kteří neměli úplně příjemnou zkušenost měli prostě smůlu, že příprava nebyla dostatečná?

Obsah článku:

  • Mýtus versus realita: Osobní zkušenost
  • Příprava je klíčová: Jak správná aplikace anestetik ovlivňuje pocit během operace.
  • Různé zkušenosti: Proč lidé popisují odlišné pocity během stejných zákroků.
  • 5 faktorů, které ovlivňují bolest: Od aplikace anestetika po individuální citlivost.
  • Komunikace s týmem: Význam otevřeného dialogu s operatérem pro maximální pohodlí.
  • Operace očí může být i zážitek.

OSOBNÍ ZKUŠENOST Z OPERACE OČÍ

Sama jsem po laserové operaci očí před více než 10 lety. O operacích jsem v té době věděla úplně všechno, viděla jsem tisíce lidí po nich, ale co přesně budu cítit, jsem stejně netušila. Na ty pocity si vzpomínám stále poměrně živě a svou zkušenost jsem sdílela v článku „Jak jsem se (ne)bála laserové operace“.

JAK PROBÍHÁ ZNECITLIVĚNÍ OČÍ

Laserové operace očí se provádějí výhradně v lokální anestezii pomocí znecitlivujících (anestetických) kapek. Stejně tak probíhá drtivá většina operací šedého zákalu, resp. výměny nitrooční čočky. Žádných injekcí a jehel jako u zubaře se tak nemusíte obávat.

Anestetické kapky se kapou v rámci předoperační přípravy zhruba 10 – 15 minut před zákrokem a postupně opravdu necítíte, že vám kapka do oka vůbec dopadla. A skutečně by to v ideálním případě mělo vypadat tak, že v průběhu operace prakticky nevíte, že se vašeho oka cokoliv dotýká. Můžete cítit třeba mírný tlak, ale rozhodně NE bolest. Nicméně přesto si občas někdo stěžuje, že ho operace bolela? Proč?

ZKOUŠKA (NE)CITLIVOSTI OKA

Když vás sestřička připravila a lehnete si pod operační mikroskop, tak po zarouškování očního okolí (aby do toho operatérovi „nelezly“ řasy) vám lékař umístí mezi víčka podpěru, abyste nemohli mrkat. (Říká se jí odborně rozvěrač, ale je to takový drobný a jemný nástroj, že mi to označení přijde vhodné spíše pro břišní chirurgii. Jeden kolega lékař mu proto říká „rozvěráček“…ale nevím, jestli to je lepší…. 😅)

Pro mě byl „rozvěráček“ asi nejhorší zážitek z celé operace a odhodlaně jsem zahlásila, že jestli by to celé mělo být cítit jako tohle, že to rozhodně nevydržím a z operace nic nebude.

Operatér byl velmi citlivý a empatický, nic nerozporoval a požádal sestru, aby mu podala další anestetika. Nakapal znovu do očí, chvíli počkal, vyzkoušel citlivost očí, pro jistotu ještě přikápnul, až jsem opravdu necítila vůbec nic a všechno pak šlo jako po másle. A takhle by to přesně mělo být.

Tento zážitek s vámi sdílím pro to, že je v něm současně i odpověď na to, proč mohou mít lidé tak rozdílné zkušenosti, že to má řešení a rozhodně není třeba nic „protrpět“.

5 DŮVODŮ PROČ BY MOHLA OPERACE OČÍ BOLET (a nemusela by!)

1. Při aplikaci anestetik se do oka nevstřebá úplně vše, co by mělo

Buďto při aplikaci trochu vyteče anebo může se může vsáknout do čtverečku z buničiny – hodně tedy záleží na sestře, která vás na operaci připravuje. Jak je pozorná, aby se maximum kapek dostalo na své místo, nevyteklo z oka nebo příliš rychle neotřela oko, když se kapka ještě nevstřebala.

Pokud se do oka dostala jen polovina kapek, než měla, pak znecitlivění určitě nebude tak účinné, jak by mělo být.

2. Druh anestetika

Některá působí velice rychle, ale kratší dobu, některá naopak nastupují pomaleji, ale působí zase déle. Takže podle toho, o jaký typ operace jde (laserová na povrchu oka nebo nitrooční), je třeba zvolit správný typ či kombinaci.

Není to tedy jen o času a množství kapek, které jsou potřebné k dokonalému znecitlivění, ale i o správném složení.

3. Individuální citlivost a práh bolesti

Každý jsme jiný, tělo každého z nás může reagovat na stejné látky a podněty rozdílně. (Stejně jako každý z nás vypadá jinak po dvou skleničkách vína nebo 5 pivech…)

Proto někdo může potřebovat delší čas nebo silnější anestetika, aby bylo dosaženo stejného účinku.

4. Měsíční fáze 😱

Tohle může znít trochu „eso“, ale je obecně známá věc, že někteří lidé jsou vnímaví vůči vlivům úplňku. Mohou být celkově citlivější, neklidnější, proto například i hůře spí. Pokud to o sobě víte, pak se v tomto období nedoporučuje podstupovat chirurgické zákroky.

Můžete mít zvýšený práh bolesti a celkově na celý zákrok i pooperační diskomfort reagovat s větší citlivostí.

5. Přístup operatéra

Další díl ve skládačce bezbolestné operace. Je úplně normální, že jste před operací nervózní, máte obavy a nereagujete třeba úplně tak, jak byste si přáli.

Pokud je chirurg trpělivý, empatický a zbytečně vás nestresuje, určitě budete uvolněnější a nebudete mít problém se mu svěřit, že pociťujete nějaké nepříjemné nebo bolestivé podněty.

Na ty by pak měl současně i adekvátně zareagovat, aby vaše nepohodlí maximálně zmírnil, podal více anestezie a uklidnil Vás. Při nitroočních operacích může operatér přidat anestetika i přímo do oka při samotném průběhu, pokud je pacient neklidný, což je velmi účinné.

BOLEST PŘI OPERACI NENÍ NUTNÁ, OZVĚTE SE!

Jak je patrné, tak opravdu není třeba se bolesti při operaci očí bát, protože je možné jí účinně předejít.

Dokonalé znecitlivění anestetickými kapkami je možné a operatér na něj velmi spoléhá. Protože i pro něj je nepříjemné, pokud by pacient neadekvátně a neklidně reagoval na průběh operačních procedur. Je tedy v zájmu obou, abyste se cítili co nejlépe.

Proto se nebojte hlásit jakékoliv nepříjemné pocity, přiznat, že vás něco bolí, i když by teoreticky nemělo. Protože každý jsme opravdu jiný, možná část anestetik při kapání z oka vytekla, možná jich potřebujete více nebo silnějších. Na tom nezáleží. Operace očí je zcela přirozeně stresující zážitek a není třeba, abyste si z něj zbytečně odnesli nepříjemnou zkušenost.

OPERACE OČÍ MŮŽE BÝT I ZÁŽITEK…

Nevěřila jsem pacientům (nechci být genderově nekorektní, ale víc jich bylo mužů), když občas říkali, že to byl úplný „Matrix“ nebo podobně nadšeně virtuální přirovnání.

I já jsem si postupně, i přes prvotní neuchopitelný strach, začala celou laserovou operaci skoro i užívat. Byla to taková světelná show, čekala jsem jakou barvu zase uvidím a nakonec jsem to vyhodnotila tak, že zubař je pro mě daleko horší. A navzdory začátku, který rozhodně bez nepříjemných pocitů a bolesti nebyl, mohu říct, že operace očí být bezbolestná rozhodně může.

Poradna je tu pro vás jako zdroj nezávislých, ověřených informací, které čerpají z odborných studií a světově uznávaných dat. Je běžné, že názory a zkušenosti odborníků se mohou lišit. Proto uvedené informace nemohou být závazné pro stanovení diagnózy nebo postupu léčby. O něm vždy rozhoduje ošetřující lékař společně s vámi na základě důkladného vyšetření, zkušeností a rozhovoru.
Zdroj obrázků: Carl Zeiss, Shutterstock, Unsplash

MGR. REGINA CHLUMSKÁ

Zakladatelka a hlavní odborný konzultant MY EYE s více než 20letou profesionální zkušenosti s lidmi, kteří procházejí rozhodovacím procesem, jak vyřešit své problémy se zrakem. Průkopnice optometrie v ČR v oblasti precizní diagnostiky a možností konzervativní i chirurgické léčby zrakových vad v rámci klinického oboru laserové a nitrooční refrakční chirurgie a chirurgie šedého zákalu. Zastánce medicíny založené na datech více než na dojmech a současně celoživotní student psychologie a východní filosofie. Zastává názor, že celostní, empatický a respektu plný přístup k člověku jsou pro dobrý výsledek stejně důležité jako odborné know-how.

Další články

Monovision metoda korekce očí. Vše co potřebujete vědět od A do Z

Jak funguje korekce očí metodou monovision, dokáže vyřešit několik párů brýlí a potíže s viděním na blízko? A čím se liší od metody Presbyond?

Seriál „Fakta a mýty o laserových operacích“ 5. díl

Mám málo dioptrií. Laserová operace očí je riziko a zbytečný zásah do oka! Existuje nějaká hranice, kdy už má smysl přemýšlet o operaci?

Seriál „Fakta a mýty o laserových operacích“ 4. díl

Je lepší počkat s laserovou operací až budete mít děti? Dochází vlivem těhotenství a porodu ke zhoršování dioptrií?