Operace šedého zákalu laserem - rizika, výhody - Síť očních klinik Lexum

Operace šedého zákalu laserem?

Jaké (ne)výhody přináší moderní metoda operace šedého zákalu laserem a má smysl si za ni připlatit?

Možná vás to překvapí, ale laserová operace šedého zákalu vůbec neznamená, že je celá operace prováděna laserem, jak se mnozí domnívají. A také není pravda, že to automaticky znamená nižší riziko komplikací a lepší výsledek…..

Obsah video článku:

  • Mylné představy o laserové operaci šedého zákalu
  • Role laseru běhěm zákroku
  • Vědecké důkazy a srovnání s manuální operací
  • Kdy zvažovat laserovou operaci
  • Co nejvíce ovlivňuje výsledek operace

PROČ SE OPERACE ŠEDÉHO ZÁKALU NEMUSÍTE BÁT

Není třeba se operace šedého zákalu obávat. Jedná se o jednu z nejčastějších a zároveň nejúspěšnějších operací prováděných na lidském těle. V naší zemi se každoročně provede okolo 150 000 těchto operací. Zákrok probíhá ambulantně, je zcela bezbolestný díky lokálnímu znecitlivění kapkami a obejde se bez nutnosti použití injekcí či stehů. Doba operace se obvykle pohybuje okolo 15 minut.

ROLE LASERU V OPERACI

Je důležité si uvědomit, že laser provádí pouze část operace. Jeho úloha se omezuje na tři klíčové kroky: vytvoření vstupu do oka, otevření pouzdra čočky a „rozmělnění“ jádra čočky. Zbytek operace, včetně aplikace ochranného gelu do oka, odsátí rozmělněné čočky a vložení nové umělé nitrooční čočky, probíhá standardním, tedy manuálním způsobem.

VĚDECKÉ POZADÍ: CO ŘÍKAJÍ DATA?

V roce 2020 byla publikována rozsáhlá meta-analýza, která zahrnovala 73 studií z celého světa a poskytla jasný přehled o reálných benefitech laserem asistované operace šedého zákalu. Tato studie zahrnula v každé skupině více než 12 500 očí, přičemž byly zahrnuty jak prospektivní randomizované, tak i retrospektivní studie. Tím se snížilo riziko ovlivnění výsledků i odlišná míra zkušeností operatérů.

SROVNÁNÍ PRŮBĚHU TRADIČNÍ A LASEROVÉ OPERACE

Co se týče rozdílů v průběhu samotné operace, vstup do oka za asistence laseru je přesnější a šetrnější pro tkáň rohovky. Otvor do pouzdra čočky vytvořený laserem je také přesnější a kulatější, než když se vytváří manuálně.

KOMPLIKACE A KVALITA VIDĚNÍ

Jak během operace, tak i po ní jsou komplikace srovnatelné u obou metod. Stejně tak kvalita vidění po operaci je srovnatelná u obou metod, což znamená, že neexistuje významný rozdíl v dioptrické přesnosti ani v dlouhodobých výsledcích.

Obě metody, manuální i laserová, jsou dnes považovány za efektivní a bezpečné. Rozhodnutí mezi nimi by mělo být založeno na individuálních potřebách pacienta a doporučení odborníka.

KDY ZVÁŽIT LASEROVOU OPERACI

Laserová operace může být vhodná při určitých onemocněních rohovky nebo při výběru speciálních čoček, jako jsou multifokální čočky. Důležitým faktorem je však vždy zkušenost a dovednost operatéra. Tu nenahradí žádný přístroj. Navíc laserem asistovaná operace šedého zákalu vyžaduje zručnost operatéra v této oblasti, jinak může přinést své specifické komplikace.

Poradna je tu pro vás jako zdroj nezávislých, ověřených informací, které čerpají z odborných studií a světově uznávaných dat. Je běžné, že názory a zkušenosti odborníků se mohou lišit. Proto uvedené informace nemohou být závazné pro stanovení diagnózy nebo postupu léčby. O něm vždy rozhoduje ošetřující lékař společně s vámi na základě důkladného vyšetření, zkušeností a rozhovoru.
Reference:
Comparison of femtosecond laser – assisted cataract surgery and conventional cataract surgery: a meta-analysis and systematic review. Kolb Carolin M.; Shajari, Mehdi MD; Mathys, Lisa; Herrmann, Eva PhD; Petermann, Kerstin MSc; Mayer, Wolfgang J. MD, PhD, FEBO; Priglinger, Siegfried MD, PhD, FEBO; Kohnen, Thomas MD, PhD, FEBO, Journal of Cataract and Refractive Surgery. 46:p 1075-1085, August 2020.
Zdroj obrázků: Carl Zeiss
Tento článek je z kategorie:Nitrooční čočky Operace šedého zákalu

MGR. REGINA CHLUMSKÁ

Zakladatelka a hlavní odborný konzultant MY EYE s více než 20letou profesionální zkušenosti s lidmi, kteří procházejí rozhodovacím procesem, jak vyřešit své problémy se zrakem. Průkopnice optometrie v ČR v oblasti precizní diagnostiky a možností konzervativní i chirurgické léčby zrakových vad v rámci klinického oboru laserové a nitrooční refrakční chirurgie a chirurgie šedého zákalu. Zastánce medicíny založené na datech více než na dojmech a současně celoživotní student psychologie a východní filosofie. Zastává názor, že celostní, empatický a respektu plný přístup k člověku jsou pro dobrý výsledek stejně důležité jako odborné know-how.

Další články

Monovision metoda korekce očí. Vše co potřebujete vědět od A do Z

Jak funguje korekce očí metodou monovision, dokáže vyřešit několik párů brýlí a potíže s viděním na blízko? A čím se liší od metody Presbyond?

Jak fungují multifokální nitrooční čočky a jaké mají (ne)výhody

Zásadní odpovědi na otázky jak se liší různé multifokální nitrooční čočky, proč fungují jinak než multifokální brýle a s jakými kompromisy byste měli počítat.

Lze odstranit brýle na čtení i na dálku po 40. roce laserovou operací? Nová metoda Presbyond

Jak účinná a bezpečná je laserová metoda PRESBYOND pro řešení očních vad ve středním věku? Co (NE)dokáže a je výsledek trvalý?