První aplikace nové biologické léčby VPMD v ČR - Síť očních klinik Lexum
První aplikace nové biologické léčby VPMD v ČR
Tento týden proběhla na oční klinice Lexum v Praze první aplikace nového léku proti vlhké formě věkem podmíněné makulární degenerace (VPMD).

9. září 2020

Zákrok trval pár minut a lékaři při něm aplikovali poprvé v ČR novou biologickou injekční léčbu. Jejím cílem je zastavit postup onemocnění a zmírnit jeho projevy. VPMD (onemocnění sítnice) je nejčastější příčinou slepoty v Evropě a možnost vrátit zrak zcela do normálu zatím neexistuje. Při vlhké formě makulární degenerace dochází bez léčby ke ztrátě zraku v řádu týdnů.

„Nová léčba představuje díky lepšímu průniku do sítnice možnost rychlejšího nástupu účinku, a tedy v některých případech subjektivní zlepšení vidění již po první dávce. Účinek léčby je také delší, proto je možné aplikovat ji po počáteční nasycovací fázi již pouze 1x za 3 měsíce,“ říká primář oční kliniky Lexum MUDr. Ivan Fišer, Ph.D. Pro úspěšnou léčbu je klíčové její včasné zahájení a pravidelnost. „Hlavně pro starší pacienty je náročné navštěvovat kvůli aplikaci léčby kliniku v měsíčních, případně měnících se intervalech,“ doplňuje doc. MUDr. Libor Hejsek, Ph.D., FEBO, viceprezident České vitreoretinální společnosti, konzultant oční kliniky Lexum a první lékař, který v ČR novou léčbu aplikoval.

Martin Kraft: první pacient s novou léčbou

Poprvé jsem si všiml, že vidím věci deformované a rozmazané, před dvěma měsíci. Až zpětně jsem si uvědomil, že problém začal vznikat již dříve. Na kole jsem špatně viděl poté, co jsem vjel ze sluníčka do stínu, nemohl jsem navléci jehlu nebo jsem měl pocit, že nevidím vlastní ruku,“ říká Martin Kraft (60) z Prahy. Je to první pacient, který podstoupil léčbu VPMD novou generací léků. Ke zhoršení zraku u něj došlo během 4 týdnů. Již týden po vstupním vyšetření na klinice Lexum mu aplikovali nový lék: „Nyní na levé oko vidím rozmazaně a deformovaně, při čtení musím spoléhat na pravé oko. Léčba by měla další zhoršování zastavit. Před operací jsem se cítil nervózní. Dosud jsem byl vždy na operacích v celkové narkóze. Člověk musí věřit, že vše dobře dopadne, důvěřovat odborníkům a doufat, že se podaří nemoc zastavit. Nechci se vzdát práce ani koníčků,“ řekl po operaci Martin Kraft.

Pojišťovna léčbu nehradí všude

Pro úhradu ze strany pojišťoven musí pacient splňovat v případě původní i nové léčby daná kritéria. Zatímco dříve si museli biologickou léčbu pacienti platit sami, nyní je na očních klinikách Lexum v Praze, Brně, Ostravě a Českých Budějovicích hrazena pojišťovnami. „Kromě klinik Lexum je možné úhradu pojišťovny využít také v rámci vybraných nemocnic,“ upřesňuje docent Hejsek. „Zatímco v nemocnicích musí pacienti na počátek léčby čekat několik měsíců, na soukromých klinikách nejsou výjimkou případy, kdy k aplikaci léčby dochází ihned po vstupním vyšetření. Včasné zahájení léčby je totiž pro pacienty s makulární degenerací klíčové,“ doplňuje prim. Fišer. V rámci očních klinik Lexum je již léčeno více než 1 000 pacientů původní biologickou léčbou.

Včasná léčba a dostupnost je klíčem k úspěšné léčbě

Ještě před třemi roky byla v České republice podléčenost VPMD vysoká. Ve srovnání s průměrem zemí evropského společenství se léčilo 6x méně pacientů. 2x déle trvala doba, než se potřebný pacient dostal k efektivní léčbě, která zachrání jeho zrak. Dostupnost byla zajištována pouze v malém počtu velkých veřejných nemocnic. Průměrná čekací doba mezi diagnostikou, indikací, kvalifikací a první aplikaci byla 3 měsíce a déle. Tomu samozřejmě odpovídal i velmi nízký počet aplikací léku, 12 na 100.000 obyvatel ve věku 60+ let. Zároveň byl podáván nižší počet aplikací než doporučený. „Těší nás, že jsme se mohli zařadit se všemi 4 vitreoretinálními centry (Praha, Brno, Ostrava, České Budějovice) do sítě českých a moravských aplikačních center a od poloviny roku 2019 zahájit léčbu u počtu přes 1.000 pacientů. Poskytujeme pacientům přístup k neodkladné zrak zachraňující péči včas, a to v řádech maximálně jednotek týdnů. To vše díky komplexní síti aplikačních center v rámci očních klinik Lexum s celorepublikovou působností, která nabízí největší odborníky, nejvyspělejší technologie a nejmodernější léčbu na českém i středoevropském trhu. Každý pacient má garanci kvalitní a bezpečné léčby a dávkovací schéma na celý kalendářní rok,“ říká generální ředitel sítě očních klinik Lexum PharmDr. Michal Krejsta, MBA.