Dana Batulková vidí po zákroku na oční klinice LEXUM na čtení ostře i bez brýlí! - Síť očních klinik Lexum
Dana Batulková vidí po zákroku na oční klinice LEXUM na čtení ostře i bez brýlí!
Oblíbenou českou herečku Danu Batulkovou, kterou můžete v současnosti vidět například v Havlově Žebrácké opeře v divadle ABC, zná určitě […]

5. prosince 2019

Oblíbenou českou herečku Danu Batulkovou, kterou můžete v současnosti vidět například v Havlově Žebrácké opeře v divadle ABC, zná určitě každý z nás z desítek filmů, televizních inscenací a samozřejmě také seriálů. Paní Dana se letos rozhodla k důležitému životnímu kroku – jednou provždy vyřešila na pražské oční klinice LEXUM své dlouholeté problémy se zrakem.

Kdy jste vlastně poprvé zaznamenala, že máte nějaké potíže se zrakem?

Poprvé jsem si všimla, že špatně vidím při čtení na menší písmena někdy po čtyřicítce. Neustále jsme si dávala věci ke čtení co nejdál, až mi postupně ruce přestaly stačit. Ze začátku jsem zkoušela oči i trénovat, ale stejně se mi zrak zhoršoval. Nejprve mi nošení brýlí nevadilo, protože jsem si kupovala různé modely, brala jsem to jako nový zajímavý módní doplněk. Časem jsem ale zjistila, že prakticky každý druhý měsíc jsem si musela kupovat nové. Buď jsem brýle někde zapomněla, ztratila nebo se mi rozbily. Nakonec to dopadlo tak, že jsem měla sadu brýlí, jedny v autě, druhé doma v obýváku, další v kuchyni… Velmi mi moje dalekozrakost vadila třeba při návštěvě galerií, kdy jsem si prohlížela obraz, pak jsem si chtěla přečíst cedulku s informací o autorovi, a už jsem zase hledala brýle.

Vadily Vám brýle i při hraní na divadle?

Právě na divadle pracuji neustále s nějakými texty, takže jsem byla již v souboru pověstná neustálým nandaváním a sundaváním brýlí. Stalo se mi třeba, že jsem vešla na jeviště a měla jsem v tu chvíli na hlavě hned dvoje… Můj život byl vlastně nakonec jedno nekonečné hledání brýlí, proto jsem se to rozhodla vyřešit úplně jinak.

Proč jste se rozhodla navštívit právě naši oční kliniku LEXUM?

Právě v době, kdy jsem se začala zajímat více o možnost, jak lze dalekozrakost odstranit pomocí oční chirurgie, jsem se na jedné akci „Světlo pro svět“ potkala s panem profesorem Martinem Filipcem. Ten mi celou problematiku velmi přiblížil, a proto logicky moje další kroky vedly na pražskou oční kliniku LEXUM. Velmi mi v mém rozhodování pomohlo i to, že nejenom pan profesor, celá klinika, primáři a další lékaři, měli velmi dobrou pověst. Veškerá vyšetření a kontroly jsem v LEXUM absolvovala u paní primářky Holubové, která mi všechno vysvětlila a byla neobyčejně milá. A co jsem slyšela, tak i bývalí klienti si LEXUM nemohli dostatečně vynachválit. Já mám vlastně úplně stejnou, perfektní zkušenost.

Jak byste charakterizovala život bez brýlí, nyní po zákroku? Je možné to porovnat?

Byl to, jednoduše řečeno, zázrak, že už druhý den po operaci jsem viděla a četla bez brýlí. Největší rozdíl jsem pociťovala třeba ve vnímání barev. Po operaci prvního oka jsem si dělala takové testy a střídavě se dívala na svět novým a starým okem. Rozdíl v barvách byl neuvěřitelný. Například můj oblíbený růžový svetr, jsem viděla již operovaným okem krásně růžový, a tím starým zažloutlý, jakoby opotřebovaný. A protože jsem byla na zákroku očí postupně, tak skutečně jsem viděla ten rozdíl „naživo“, okem již operovaným a tím, se kterým jsem teprve na operaci šla. Tik s nasazováním, již imaginárních, brýlí jsem pak ale měla ještě velmi dlouho po operaci. .-) Zákrok mi přinesl prostě svobodu, hlavně osvobození od neustálého hledání kdesi zapomenutých brýlí a možnost číst knížky bez brýlí.

Co říkáte jako vítězka třetího ročníku StarDance na letošní soutěž a konkrétně na výkony Jakuba Vágnera, který je také tváří klinik LEXUM?

Samozřejmě i letošní StarDance sleduji a zase mě to baví. Jakub má krásnou pohybovou kulturu a se svou partnerkou Michaelou tančí velmi elegantně a celkově působí oba moc sympaticky a uvolněně. A to i přes to, že je tam velký stres z přímých přenosů a je to neskutečná dřina. Moc jim držím palce!

Kam plánujete vyrazit příští rok na dovolenou a jak vlastně nejlépe relaxujete?

Létám ráda k moři, hlavně když je tady u nás zima. Třeba vyrazit si po Vánocích a Silvestru někam do tepla, kde svítí slunce a všechno tam kvete, to je pro mě ideální relaxace. Někdy si ale nejlépe odpočinu na naší zahradě doma, kde mi dělají neustálou společnost i moji tři psi. Jako životního koníčka mám svou práci. Teď mám nové oči a tím pohodlnější čtení. To je pro mě taky příjemný odpočinek. Hlavně knihy  mých oblíbených autorů, jako je třeba Haruki Murakami nebo Sándor Márai.