Spokojenost našich pacientů je pro nás na prvním místě, říká MUDr. Vladimír Chodura, primář a manažer oční kliniky Lexum v Českých Budějovicích - Síť očních klinik Lexum
Spokojenost našich pacientů je pro nás na prvním místě, říká MUDr. Vladimír Chodura, primář a manažer oční kliniky Lexum v Českých Budějovicích
MUDr. Vladimír Chodura se specializuje na refrakční chirurgii, zejména na laserové operace dioptrických vad.

16. září 2023

Českobudějovické Lexum začalo fungovat v roce 2006. Na tu vpravdě pionýrskou a budovatelskou etapu vzpomínám s láskou a tak trochu s nostalgií. Jsem rád, že jsem tehdy byl u samého vzniku jihočeské kliniky.

Když mne tenkrát Lexum přes pana primáře Fučíka oslovilo s pracovní nabídkou, chvíli jsem si nebyl jistý, zda si ze mne Martin nestřílí. Bylo pro mne těžko uvěřitelné, že by špičkové pracoviště se slovutnými jmény mělo zájem o lékaře z periferie.

Do té doby jsme Lexum znali hlavně z jejich refrakčních seminářů, které byly každoročně v Č. Budějovicích pořádány a které nám tehdy připadaly jak poselství z jiného vesmíru. Inu, refrakční chirurgie byla ještě mladicí. Neváhal jsem dlouho a nabídku jsem přijal. 

Opustil jsem poklidné vody nemocnice a vrhl se do adrenalinové výzvy. Ano, byla to skutečně „challenge!“, jak zněla jedna z legendárních hlášek pana profesora Filipce.

V krátké době bylo třeba naučit se refrakční problematiku od teorie, přes vízování a komplexní diagnostiku až po praktickou výuku a nácvik laserových refrakčních operací. To vše bylo pro mne úplně nové, stejně tak jako manažerské úkoly se zařizováním prostor a provozu nové kliniky: od nábytku, přístrojů, přes všemožné provozní záležitosti až po personál. Zpočátku v prvních měsících jsme celý tým tvořili jen 2: já a zdravotní sestra. Další spolupracovníci se k nám připojovali až postupně. A tým se pomalu doplńoval a rozrůstal k provozní soběstačnosti. Mezitím jsem se při svých návštěvách v pražském centru Lexum rád osobně poznával s dalšími ikonickými jmény. 

Moje díky patří zejména panu profesoru Filipcovi za to, že mne naučil laserové operativě, kterou jsem si rychle zamiloval a věnuji se jí dodnes. Díky četným konsultacím u paní primářky Holubové jsem zase pronikal do tajů pravidel a principů refrakce.

Postupně jsme se s rozrůstáním týmu mohli začít věnovat i dalším směrům. Po pár letech jsme začali s kataraktovou operativou a před nedávnem se zadněsegmentovou problematikou a s aplikačním centrem.

Dodnes nelituju toho, že jsem se tenkrát před 17 lety rozhodl být součástí Lexum, byť jsem si mezitím udělal na pár let odbočku na jiné pracoviště, abych nabral zkušenosti i odjinud.

Krásný obor oftalmologie, s úžasným zákoutím refrakční chirurgie, skvělý tým spolupracovníků s neutuchající láskou k práci s lidmi, kteří nám pak naše úsilí splácí svým vděkem … tak tohle všechno mne na tom stále baví.