Světový týden glaukomu: Proč je zelený zákal tak nebezpečný? - Síť očních klinik Lexum
Světový týden glaukomu: Proč je zelený zákal tak nebezpečný?
Minulý týden proběhl v Impact Hub Brno seminář oční kliniky LEXUM pro širokou veřejnost. Museli jsme přidávat židle, aby si všichni zájemci měli možnost poslechnout interaktivní přednášku brněnského specialisty na refrakční chirurgii, MUDr. Jakuba Ventruby, Ph.D. Ten během ní uvedl řadu praktických tipů, jak si lze chránit zrak v době moderních technologií, která očím často neprospívá.

11. března 2020

Nebezpečí onemocnění zeleným zákalem si připomínáme právě nyní, během Světového týdne glaukomu, který probíhá od 8. do 14. března 2020. Glaukom patří mezi hlavní příčiny slepoty, na které se podílí v celosvětovém měřítku z 13 %. Přibližně až 2 % populace nad 40 let věku má glaukomové poškození zrakového nervu spojené se ztrátou vidění a zorného pole.

Výskyt stoupá s přibývajícím věkem až na 3,5 % u osob ve věku 70 – 75 let. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR bylo v České republice evidováno více než 350 000 pacientů se zeleným zákalem.

„U glaukomu (zeleného zákalu), resp. jeho chronické formy, je nebezpečné především to, že probíhá velmi dlouho bez jakýchkoliv varovných příznaků spojených se zhoršením zrakových funkcí. Glaukom totiž nebolí, velmi dlouho nezhoršuje vidění, proto musíme pacienty s rizikem glaukomu cíleně v populaci vyhledávat, abychom mohli glaukom včas diagnostikovat a začít léčit. Jedině tak lze předejít rozvoji nevratných glaukomových změn. Za nejvýznamnější rizikový faktor je považován zvýšený nitrooční tlak,“ říká primář pražské oční kliniky LEXUM MUDr. Martin Fučík.