Světový týden glaukomu: v léčbě glaukomu dosahujeme výrazných úspěchů - Síť očních klinik Lexum
Světový týden glaukomu: v léčbě glaukomu dosahujeme výrazných úspěchů
Glaukom neboli zelený zákal je, na rozdíl od šedého zákalu, nevratné oční onemocnění a neléčený může končit ztrátou zraku.

13. března 2023

Světový týden glaukomu, který tento rok připadá na 12. až 18. března, upozorňuje na důležitost včasného rozpoznání onemocnění a pokrok, který v tomto oboru nastal. 

Glaukom je onemocnění, při kterém dochází k postupnému odumírání vláken zrakového nervu a následně poškození zorného pole. Jednou z hlavních příčin vzniku glaukomu je zvýšený nitrooční tlak, který většina pacientů nevnímá. V pozdějších stadiích zeleného zákalu lidé začnou ztrácet periferní vidění, centrální vidění bývá dlouhou dobu bez postižení, a proto se na glaukom dá přijít relativně pozdě.

Nezavírejte před glaukomem oči

Výpadky v zorném poli jsou nevratné a lékaři se zaměřují pouze na zpomalení postupu této zákeřné choroby. Základem úspěšné léčby glaukomu je jeho včasné odhalení, poškozený oční nerv není možné znovu obnovit. Proto odborníci doporučují pravidelně navštěvovat očního lékaře, po 40.  roce věku i častěji.

Cíl léčby je jeden

Účel všech léčebných postupů, tedy jak konzervativní léčby ve formě kapek, tak laserových a chirurgických zákroků, je jeden – snížení nitroočního tlaku, který je rizikovým faktorem pro vznik a postup zeleného zákalu, a tedy i zpomalení poškození jemných struktur očního nervu.

Glaukomem život nekončí 

Zatímco dříve představovala diagnóza glaukomu blížící se ztrátu zraku, moderní léčba pomáhá účinně zpomalit postup jeho zhoršování. Lékaři mají k dispozici konzervativní (léčbu pomocí kapek) a chirurgickou léčbu. Od 70. let minulého století navíc došlo k velkému pokroku laserových zákroků, které pomáhají snižovat nitrooční tlak. Pokrok nastal nejen v léčbě, ale i v diagnostice glaukomu, kdy odborníkům pomáhá tzv. optická koherenční tomografie umožňující detailní vyšetření vrstev sítnice.