V době koronavirové se čočkám raději vyhněte a používejte spíše brýle - Síť očních klinik Lexum
V době koronavirové se čočkám raději vyhněte a používejte spíše brýle
Redakce zpravodajského portálu Seznam zprávy připravila ve spolupráci s doc. MUDr. Zuzanou Hlinomazovou, Ph.D., lékařskou ředitelkou sítě očních klinik Lexum a Ministerstvem zdravotnictví ČR praktické rady pro všechny, kdo nosí brýle nebo čočky.

21. dubna 2020

Věděli jste, že rozvoj onemocnění covid-19 (ale stejně třeba i chřipky nebo rýmy) může způsobit zánět spojivek? Proto je lepší v této době nosit brýle. Studie, ale i praxe totiž dokazují, že člověk se za hodinu dotkne svého obličeje více než dvacetkrát. Je to jeden z důvodů, proč se nákaza dostane do těla, rizikové jsou v tomto směru ústa a nos. A právě i oči. Pomoci v tom může používání rukavic, roušek a ochranných (dioptrických) brýlí. Při takovéto ochraně se pak virus obtížně dostane na sliznice a nedojde k virové nákaze.

Mezi mýty, které se začínají nyní šířit, patří například to, že kontaktní čočky oko před infekcí ochrání. Není tomu tak. Kryjí jen rohovku, ale virus se přenáší zanesením do spojivkového vaku, a to kontaktně, nebo kapénkovou cestou. Spojivka kontaktní čočkou krytá není. Přes slzné odvodné cesty se pak virus dostává do nosohltanu, kde může být vdechnut až do plic.

Jak na pálení nebo svědění očí způsobené alergií nebo jak nosit brýle a roušku, aniž bychom museli řešit jejich neustálé zamlžování, nebo používat v této době kontaktní čočky si můžete přečíst zde.