Laserová operace očí: Odstraní dioptrie natrvalo nebo ne? - Síť očních klinik Lexum

Laserová operace očí: Odstraní dioptrie natrvalo nebo ne?

Tvrzení, že laserová operace očí není stejně trvalé řešení a dříve či později budete zase potřebovat brýle, je velmi rozšířené. Není tak divu, že se to stává pro mnohé i velkou bariérou, když o laserovém zákroku začnou přemýšlet.

V diskuzních fórech na sociálních sítích, v recenzích a podobných zdrojích, můžete narážet na znepokojivé informace, které se týkají stability výsledků laserových operací. Dalším diskutovaným tématem je vhodnost zákroku s blížící se čtyřicítkou, abyste tzv. nevyměnili brýle na dálku za brýle na blízko. V tomto video článku se podíváme na to, proč taková tvrzení mohou vznikat a jak správně rozumět podobným argumentům.

Obsah video článku:

  • Mýtus o návratu dioptrií po laserové operaci
  • Co říkají vědecké studie o stabilitě laserových korekcí
  • Rozdíl mezi návratem dioptrií a přirozenou progresí oční vady
  • Stabilizace a přirozený vývoj dioptrií v dospělosti
  • Proč někteří tvrdí, že se jim zrak po operaci očí opět zhoršil?
  • Presbyopie (vetchozrakost) – nevyhnutelný proces stárnutí očí?
  • Moderní řešení presbyopie po laserové operaci

Často se mluví o „návratu dioptrií“. Jenže tady narážíme na problém, že obvykle nebývá zřejmé, o čem se vlastně mluví. Pokud by totiž otázka stála jen tak, jestli se původní dioptrie po laserovém zákroku mohou vrátit, tak je odpověď velmi jednoduchá – NE. Proč se to tedy říká?

Co říkají studie o trvalých výsledcích operace očí laserem

Studie změřené na stabilitu výsledku nejpokročilejších metod jakými jsou femto LASIK nebo nejnovější ReLEx SMILE prokazují, že ani po 10 letech nedochází k návratu dioptrií o více než 0,25 dioptrie. Z tohoto pohledu lze jednoznačně říct, že výsledek laserové korekce JE trvalý.

Proč někteří tvrdí, že se jim zrak po laserové operaci opět zhoršil?

Pokud jde o mladého člověka, zhruba do 30 až 35 let, tak téměř jistě nejde o návrat původních, laserem odstraněných dioptrií. Ale o přirozený vývoj neboli progresi, jeho oční vady, která by tak jako tak nastala.

Jestliže někdo podstoupil operaci v době, kdy jeho vada ještě nebyla úplně stabilizovaná, může se jevit nárůst vady po operaci větší. Ale je důležité vědět, že ve většině případů není problém laserovou korekci v průběhu života naprosto bezpečně zopakovat, pokud by dioptrie rušily.

Přirozený vývoj dioptrií po operaci očí laserem

Ano, je pravda, že nárůst dioptrií se stabilizuje okolo 20. roku života. To ovšem neznamená, že v průběhu dalších 10 či 15 let se vada nemůže zhoršit. Zatímco v mládí mohou dioptrie narůstat klidně o 0,5 dioptrie za pouhý rok, v dospělosti už jsou změny minimální. Obvykle to nebývá více než o 1 dioptrii. U vysokých vad to může být ale i více.

Předpokladem pro podstoupení laserového zákroku je dosažení určité stability vady. Nic se ale nemá přehánět. Když byste čekali, až se dioptrie nezmění ani o 0,25 dioptrie v průběhu několika let, tak byste se možná nedočkali.

Což potvrzuje například i výzkum na Americké vojenské akademii, kdy se ve sledované době změnila velikost krátkozrakosti o 0,5 dioptrie u 55 % kadetů. Na druhou stranu, když máme oční vadu okolo 0,5 – 0,75 dioptrie, tak o tom většinou ani nevíme. Tím méně, že bychom měli potřebu nosit brýle.

Je potřeba rozlišovat mezi nárůstem dioptrií nových a návratem původních, ke kterým podle dlouhodobých studií u moderních laserových metod nedochází.

Jiná situace byla v době před více než 30 lety, kdy existovala jediná metoda (PRK), která je pro vysoké vady méně vhodná. Právě z důvodu horší stability výsledku. Tam se skutečně mohla malá část původních dioptrií vrátit.

Vliv těhotenství na výsledky laserové operace očí

Dobrou zprávou určitě je, že vědecké studie z nedávné doby nepotvrdily, že by těhotenství a porod měly vliv na zhoršování krátkozrakosti. To, že se vidění během těhotenství či krátce po porodu může zhoršit, má jiné příčiny a je pouze dočasné. Podrobně jsme se tomuto tématu věnovali ve video článku „Je lepší počkat s operací očí až po porodu?“

Laserová operace očí a presbyopie – jak to spolu souvisí

Poslední námitkou bývá, že stejně budete s věkem potřebovat brýle na blízko. Takže laser tím pádem není trvalé řešení a osvobození od brýlí. A že je dokonce od určitého věku „výhodnější“ na operaci nechodit. Což je značně nepřesný a zavádějící výklad problematiky presbyopie (vetchozrakosti) u krátkozrakých lidí.

„Výhoda“ krátkozrakosti při vidění na blízko je velmi limitovaná a zcela závislá na její velikosti. Málokomu vyhovuje pracovat na počítači ze 40 cm vzdálenosti…. Navíc vždy zůstane nevýhodou to, že krátkozraký nevidí ostře na dálku.

Není pravda, že se dioptrie s věkem „vyrovnají“. Jen se přidají potíže s viděním na blízko a krátkozrací jsou nuceni si brýle neustále nandávat a sundávat.

Přirozenému procesu stárnutí naší nitrooční čočky nedokáže zabránit zatím nic. Postupně ztrácí schopnost akomodovat, tedy zaostřovat na blízko a postupně i střední vzdálenost.

Moderní řešení presbyopie – specializovaná laserová operace i výměna nitrooční čočky

S problémem presbyopie se musíme nějakým způsobem vypořádat všichni. A pokud nebudete jednou chtít nosit brýle na blízko, tak rozhodně nemusíte. Presbyopie, se dá už dnes velmi efektivně řešit výměnou stárnoucí nitrooční čočky za umělou, multifokální anebo specializovanými laserovými metodami, které jsou zvláště vhodné mezi 40. až 50. rokem.

Poradna je tu pro vás jako zdroj nezávislých, ověřených informací, které čerpají z odborných studií a světově uznávaných dat. Je běžné, že názory a zkušenosti odborníků se mohou lišit. Proto uvedené informace nemohou být závazné pro stanovení diagnózy nebo postupu léčby. O něm vždy rozhoduje ošetřující lékař společně s vámi na základě důkladného vyšetření, zkušeností a rozhovoru.
Reference:
Myths in Myopia Epidemiology and Treatment, A. Grzybowski et al., JAMA Ophthalmology 2024 April
Femtosecond-assisted laser in situ keratomileusis for high myopia correction: Long-term follow-up outcomes. A.Vega-Estrada and J. Alio, European Journal of Ophthalmology Volume 30, Issue 3 2020 May; 30(3):446-454
Five-year outcomes of small-incision lenticule extraction vs femtosecond laser–assisted laser in situ keratomileusis: a contralateral eye study, Aygün, Beril Tülü MD et al.; Journal of Cataract and Refractive Surgery 46(3):p 403-409, March 2020
Seven-year follow-up of LASIK for moderate to severe myopia Zhaoqiang Liu et al., Journal of Refractive Surgery . 2008 Nov;24(9):935-40
Long Term Follow-Up Safety and Effectiveness of Myopia Refractive Surgery, Gracia Castro-Luna et al. International Journal of Environmental Research and Public Health 2020, 17(23), 8729
10-Year Results of FLEx Refractive Surgery Marcus Blum, Kathleen S Kunert, Mathias Schulze, Walter Sekundo, Journal of Refractive Surgery 2019 Nov 1;35(11):707-711
10-Year Results of Small Incision Lenticule Extraction Marcus Blum, MD, Anna S. Lauer, Kathleen S. Kunert, MD, and Walter Sekundo, MD Journal of Refractive Surgery, 2019;35(10):618–623

Zdroj obrázků: Canva, Shutterstock, Carl Zeiss

Automatické vytěžování textů a dat z této internetové stránky ve smyslu čl. 4 směrnice 2019/790/EU je bez souhlasu majitele autorských práv zakázáno.
Tento článek je z kategorie:Laserová operace

MGR. REGINA CHLUMSKÁ

MGR. REGINA CHLUMSKÁ

Zakladatelka a hlavní odborný konzultant MY EYE s více než 20letou profesionální zkušenosti s lidmi, kteří procházejí rozhodovacím procesem, jak vyřešit své problémy se zrakem. Průkopnice optometrie v ČR v oblasti precizní diagnostiky a možností konzervativní i chirurgické léčby zrakových vad v rámci klinického oboru laserové a nitrooční refrakční chirurgie a chirurgie šedého zákalu. Zastánce medicíny založené na datech více než na dojmech a současně celoživotní student psychologie a východní filosofie. Zastává názor, že celostní, empatický a respektu plný přístup k člověku jsou pro dobrý výsledek stejně důležité jako odborné know-how.

Další články

Laserová operace očí: Odstraní dioptrie natrvalo nebo ne?

Laserová operace očí: Odstraní dioptrie natrvalo nebo ne?

Tvrzení, že laserová operace očí není stejně trvalé řešení a dříve či později budete zase potřebovat brýle, je velmi rozšířené. Co je na něm pravdy?
Kolik dioptrií odstraní laserová operace očí?

Kolik dioptrií odstraní laserová operace očí?

Kde jsou bezpečné hranice pro odstranění dioptrií laserovou operací? Jsou limitem technologie, rozhodnutí lékaře anebo vaše oči?
Má smysl řešit tupozrakost u dospělých (amblyopie) oční operací?

Má smysl řešit tupozrakost u dospělých (amblyopie) oční operací?

Přestože stále přetrvává mýtus, že tupozrakost u dospělých se nedá zlepšit, vědecké poznatky a klinické zkušenosti tento závěr nepotvrzují.