Je fakická nitrooční čočka řešení když nejde laser? - Síť očních klinik Lexum

Nedoporučili mi laserovou operaci, co dál? Je fakická čočka řešení?

Jste v situaci, kdy jste chtěli jít na laserovou operaci očí, ale nebyla vám doporučena?

Obsah článku:

  • Mylné představy o vhodnosti pro laserovou operaci
  • Absolutní a relativní kontraindikace pro laserovou operaci
  • Alternativy pro ty, kteří nejsou vhodní pro laser
  • Výhody nitroočních kontaktních čoček (ICL)
  • Kdy se smířit s brýlemi či čočkami

Dlouho jste se odhodlávali, čekali, až se vám konečně ustálí dioptrie, sháněli informace a zase čekali a šetřili, překonávali vnitřní obavy a… uplynulo možná pár let a konečně k tomu došlo.

Udělali jste velký krok, vyrazili jste na vstupní vyšetření připraveni porazit své poslední „ALE“ a začít si dělat v diáři prostor na den D.

Možná jste si mysleli, že jste vnitřně připraveni na to, „že to nepůjde“, ale zpráva, že nejste na laserovou operaci vhodní, vás přeci jen zaskočila. A to, čím jste si možná ještě před pár měsíci nebyli jisti, jestli chcete, se náhle proměnilo v něco, co víte, že byste ale určitě chtěli….

98 % KANDIDÁTŮ JE VHODNÝCH

Já jsem se také hóóódně dlouho rozmýšlela (ačkoliv to nemělo nic společného s tím, že bych měla strach z toho, že by se „něco nepovedlo“), a když jsem se rozhodla k velkému skoku a vypadalo to, že z celé akce možná nic nebude, bylo mi to najednou líto a věděla jsem, že tu operaci prostě chci. (Přečtěte si celý můj příběh „Jak jsem se (ne)bála laserové operace“)

Možná teď přemýšlíte, jestli to je opravdu zcela jasné a jisté a máte to přijmout jako fakt, a nebo by mělo smysl zeptat se ještě někde jinde? A zcela přirozeně vás asi napadá, že jde o oči a jsou-li tam nějaké pochybnosti, tak se raději smíříte s brýlemi či čočkami, než cokoliv riskovat.

Určitě souhlasím – pokud vznikají v rámci laserové operace nějaké komplikace, tak většina z nich právě tehdy, když se provádí na očích, na kterých se provádět nemá. Současně je třeba se podívat na statistiky: 98 – 99 % procent ze všech kandidátů na laserovou operaci je pro zákrok ve skutečnosti vhodných.

SKUTEČNÉ KONTRAINDIKACE

Existuje několik zcela tzv. absolutních kontraindikací, přes které opravdu „vlak nejede“, a pak několik tzv. „relativních“, kde je třeba zvolit jiný postup, operaci posunout či na ni oči nějak připravit. To samozřejmě znamená poměrně velkou znalost a zkušenost. A tak to pro některé lékaře znamená raději „stopku“ (což je určitě lepší varianta, než když by operaci provedli, nejsou-li si jisti).

Úplně nejčastější důvody, proč laserovou operaci neprovádět, jsou:  

  • nedostatečně silná (tlustá) rohovka vzhledem k počtu dioptrií
  • nepravidelné (ne zcela přirozené) zakřivení rohovky
  • příliš vysoká dalekozrakost (plusové dioptrie)

JSOU I JINÉ MOŽNOSTI?

Tloušťku rohovky nezměníte, nicméně pokud nemáte velmi vysokou krátkozrakost, může být dobrým a zcela bezpečným řešením provedení povrchové metody PRK, která je desítkami let prověřenou a spolehlivou metodou. Například v US ARMY je pro pozemní vojáky a letce stále metodou první volby právě kvůli tomu, že minimálně narušuje pevnost a stabilitu rohovky. Stejně tak je to navzdory svému „stáří“ velmi populární metoda například v Itálii.

Pokud nosíte dlouhá léta od rána do večera čočky, může být povrch rohovky tzv. „nařasen“ (corneal warpage) a vykazovat tak známky nepravidelného zakřivení, které je nutné odlišit od skutečně patologického zakřivení rohovky (keratokonu), které je zcela absolutní kontraindikací laserové operace.

Proto je někdy třeba zcela odložit na minimálně 4 -8 týdnů čočky a pečovat o povrch oka zvlhčujícími kapkami, aby bylo se ukázalo, o jaký problém se jedná a je-li skutečnou překážkou či nikoliv.

NEDOTÝKAT SE NIKDY!

Pokud skutečně máte tu smůlu a patříte do té vzácné 1-2% „DON`T TOUCH“ kategorie (a nebo prostě jen povrchovou PRK nechcete, protože je spojena s větším pooperačním diskomfortem), existuje ještě jedno velmi elegantní řešení.

Tím jsou tzv. nitrooční kontaktní čočky (ICL), které se vkládají do oka do prostoru za vaši duhovku. Někdy se dokonce kombinují s laserovou operací, čímž se dají vyřešit i extrémní vady, třeba 20 dioptrií.

Ano, není to „houska na krámě“ jako laserová operace, což chápu, že může být pro mnohé překážkou, ale v rukou zkušených operatérů je to velmi úspěšný, rychlý a minimálně invazivní zákrok. Více této metodě se dozvíte tady.

Probíhá v lokálním znecitlivění pouze kapkami, vstupem do oka zhruba 2 mm, který se sám uzavře, bez potřeby stehů. Dokonce mezi některými očními lékaři se těší větší oblibě než laser, protože je na rozdíl od laseru zcela reverzibilní, vratný.

UŽ JSTE NA TO MOC STAŘÍ 😱

A pak je tu ještě jeden důvod, a to, že přestože nemáte žádnou ze skutečných očních kontraindikací, lékař vám vysvětlí (ať tomu rozumíte nebo ne), že to nemá cenu, že si možná máte nechat to, co máte. Že se to tzv. „vyrovná“ nebo že vyměníte brýle za brýle.

Možná jste NA LASER UŽ MOC STARÝ nebo MÁTE MÁLO DIOPTRIÍ

Ano, někdy tomu snad může tak být, ale vše by mělo být o vás, o vašich potřebách a nárocích na vidění. O tom, jak trávíte svůj čas a život a jak byste si přáli u toho vidět.

Pokud máte jakékoliv pochybnosti a chcete mít větší jistotu, že jsou věci skutečně tak, jak se zdají být, jděte si pro druhý názor (second opinion) k jinému odborníkovi.

Můžete se dozvědět to samé, bude to stát nějaké peníze, ale pokud jste byli připraveni zainvestovat desetitisíce do operace, která vás měla zbavit brýlí a zjednodušit život, stojí za to vědět, že jste pro to udělali vše a skutečně se máte smířit s tím, že brýle či čočky jsou pro vás lepší a bezpečnější způsob řešení.

Poradna je tu pro vás jako zdroj nezávislých, ověřených informací, které čerpají z odborných studií a světově uznávaných dat. Je běžné, že názory a zkušenosti odborníků se mohou lišit. Proto uvedené informace nemohou být závazné pro stanovení diagnózy nebo postupu léčby. O něm vždy rozhoduje ošetřující lékař společně s vámi na základě důkladného vyšetření, zkušeností a rozhovoru.
Zdroj obrázků: Unsplash
Tento článek je z kategorie:Další zajímavosti Laserová operace

MGR. REGINA CHLUMSKÁ

Zakladatelka a hlavní odborný konzultant MY EYE s více než 20letou profesionální zkušenosti s lidmi, kteří procházejí rozhodovacím procesem, jak vyřešit své problémy se zrakem. Průkopnice optometrie v ČR v oblasti precizní diagnostiky a možností konzervativní i chirurgické léčby zrakových vad v rámci klinického oboru laserové a nitrooční refrakční chirurgie a chirurgie šedého zákalu. Zastánce medicíny založené na datech více než na dojmech a současně celoživotní student psychologie a východní filosofie. Zastává názor, že celostní, empatický a respektu plný přístup k člověku jsou pro dobrý výsledek stejně důležité jako odborné know-how.

Další články

Syndrom suchého oka od A do Z. Díl II. – moderní přístrojová léčba a výsledky Rexon Eye

Mohou přístroje nahradit klasickou léčbu suchého oka kapkami a dalšími zdlouhavými procedurami, které mnohdy selhávají proto, že je těžké je dodržovat?

Syndrom suchého oka od A do Z. Díl I. – příčiny, příznaky, klasická léčba

Znamená syndrom suchého oka jen nedostatek slz? Je možné, že nadměrně slzíte a přesto můžete mít potíže se suchým okem? Ano, i to je možné, a dokonce docela časté.

Cena operace očí, zkušenosti anebo strach z komplikací? Jak se rozhodujeme a dává to smysl?

Schováváme své obavy z operace očí za příliš vysokou cenu? Proč je snazší říct "je to drahé" než "já se bojím". Zkušenosti těch, kteří si tím prošli, jsou výmluvné.