Nitrooční fakická čočka-pro koho je vhodná, jaká jsou rizika

Nitrooční fakická (kontaktní) čočka

Je fakická čočka řešením pro ty, kterým nebyla doporučena laserová operace očí?

Možná jste také jedním z těch mála (ne)šťastlivců, kterým nedoporučili lékaři laserovou operaci očí, protože mají příliš mnoho dioptrií nebo příliš tenkou rohovku. Možná vám možnost implantace nitrooční kontaktní čočky (fakické čočky) nabídli a vy váháte jestli je to dostatečně bezpečná metoda. Pak je tenhle článek přesně pro vás.

Obsah video článku:

  • Co jsou fakické čočky
  • Jak probíhá samotný zákrok
  • Dlouhodobé výsledky, bezpečnost a přesnost
  • Potenciální komplikace, jejich četnost a závažnost
  • Proč mi o tom nikdo neřekl?

KONTAKTNÍ ČOČKA, KTERÁ SE NEMUSÍ VYNDÁVAT?

Zní to skvěle – nitrooční kontaktní čočka, kterou máte v oku natrvalo, žádná péče, ostré vidění 24 hodin denně a navíc, oproti laserové operaci očí, je to zcela reverzibilní (vratný) zákrok. Dá se vyjmout a teoreticky vyměnit i za jinou a dokáže vyřešit i takové vady, na které je laser krátký.

Jsou nějaké reálné důvody, proč se nitroočních kontaktních čoček nedává více? Má operace větší rizika než laserová korekce? Nebo jsou horší výsledky a pacienti nespokojeni? Podrobné odpovědi najdete ve video článku a možná vás v mnoha ohledech mohou překvapit… A možná si i budete muset poupravit názor na to, co je a co není možné, který jste mohli slyšet i z úst odborníků.

CO JSOU FAKICKÉ ČOČKY?

Fakické čočky, známé jako nitrooční kontaktní čočky, představují významnou alternativu k laserovým zákrokům na oči. Zvláště populární jsou ICL (Intraocular Collamer Lens), které jsou schváleny i nejpřísnějším úřadem FDA ve Spojených státech. Po celém světě jsou téměř 2 miliony lidí, kteří využívají tuto technologii, neboť z různých důvodů nemohou nebo nechtějí podstoupit laserovou korekci.

Tyto čočky se implantují do oka a poskytují trvalou korekci, aniž by bylo třeba odstranit přirozenou čočku oka.

ICL čočky jsou vyrobeny z Collameru, materiálu známého pro svou biokompatibilitu, flexibilitu a optickou přesnost.

DLOUHODOBÉ VÝSLEDKY, BEZPEČNOST A PŘESNOST ZÁKROKU

Výsledky ukazují, že dioptrická přesnost zákroku je srovnatelná s laserovými operacemi. V některých studiích dokonce až 50% pacientů přečetlo po implantaci ICL fakické čočky o 1 až 2 řádky menší písmena, než před operací s brýlemi.

Výsledky jsou stabilní i po 5 a 10 letech, s výjimkou přirozené progrese (vývoje) samotné oční vady, která není v dospělosti žádným způsobem ovlivnitelná. Nicméně dioptrický posun bývá již výrazně menší a v některých případech je možné tuto malou vadu odstranit doplňujícím laserovým zákrokem, pokud to stav a zdraví očí umožňuje.

POTENCIÁLNÍ KOMPLIKACE FAKICKÉ ČOČKY

Ve 25 z 35 studií byl zaznamenán nulový výskyt komplikací během sledovací doby. I v ostatních případech byla pravděpodobnost specifických komplikací nízká a jednalo se především a rotaci fakické čočky v oku nebo opacita (zakalení) vlastní nitrooční čočky. Rozvoj opacity vlastní čočky se zvyšuje s věkem nad 40 let a velikostí vady nad -10 až -12 dioptrií.

Nitrooční kontaktní čočky ICL tak nabízejí bezpečnou, účinnou a reverzibilní alternativu k tradičním refrakčním zákrokům jakými jsou laserové operace.

Zásadní pro bezpečnost, úspěch operace a vysokou spokojenost s výsledkem je precizní předoperační vyšetření, zkušený operatér a také realistická očekávání ohledně výsledků a potenciálních rizik.

PROČ MI O TOM NIKDO NEŘEKL?

Někdy se může stát, že vám nějaké řešení není doporučeno nebo nabídnuto, i když by pro vás bylo vhodné. A to buďto proto, že takovou službu daná klinika nenabízí a nebo i proto, že sám lékař k ní nemá pozitivní vztah. Což je určitě v pořádku, pokud je to objektivní postoj založený na důkazech a datech (a to nejen vlastních), ale již méně, pokud je to založené více na subjektivních pocitech. Proto existují na světě lékaři, kteří fakickou čočku doporučují více než laserovou operaci a pak takoví, kteří vás od ní budou odrazovat. Takže se pojďme podívat na to, co říkají čísla i subjektivní hodnocení lidí napříč kontinenty, kteří operaci podstoupili. 

Poradna je tu pro vás jako zdroj nezávislých, ověřených informací, které čerpají z odborných studií a světově uznávaných dat. Je běžné, že názory a zkušenosti odborníků se mohou lišit. Proto uvedené informace nemohou být závazné pro stanovení diagnózy nebo postupu léčby. O něm vždy rozhoduje ošetřující lékař společně s vámi na základě důkladného vyšetření, zkušeností a rozhovoru.
Reference:
Meta-analysis and review: effectiveness, safety, and central port design of the intraocular collamer lens Mark Packer MD Consulting, Inc., Boulder, CO, USA Clinical Ophtalmology, June 9th 2016
Posterior-chamber phakic implantable collamer lenses with a central port: a review. Robert Montes-Mico et al., Acta Ophthalmol. 2021: 99: e288–e301
Phakic Posterior Chamber Intraocular Lens with a Central Hole in Treating Patients with Moderate to High Myopia: A Meta-Analysis. Ying Tang and Jian Ye et al., The Daping Hospital and Research Institute of Surgery of Army Medical University (Third Military Medical University), Chongqing 400042, China Journal of Ophtalmology, Published 30 October 2019
Staar Surgical: www.staar.com

MGR. REGINA CHLUMSKÁ

Zakladatelka a hlavní odborný konzultant MY EYE s více než 20letou profesionální zkušenosti s lidmi, kteří procházejí rozhodovacím procesem, jak vyřešit své problémy se zrakem. Průkopnice optometrie v ČR v oblasti precizní diagnostiky a možností konzervativní i chirurgické léčby zrakových vad v rámci klinického oboru laserové a nitrooční refrakční chirurgie a chirurgie šedého zákalu. Zastánce medicíny založené na datech více než na dojmech a současně celoživotní student psychologie a východní filosofie. Zastává názor, že celostní, empatický a respektu plný přístup k člověku jsou pro dobrý výsledek stejně důležité jako odborné know-how.

Další články

Monovision metoda korekce očí. Vše co potřebujete vědět od A do Z

Jak funguje korekce očí metodou monovision, dokáže vyřešit několik párů brýlí a potíže s viděním na blízko? A čím se liší od metody Presbyond?

Seriál „Fakta a mýty o laserových operacích“ 5. díl

Mám málo dioptrií. Laserová operace očí je riziko a zbytečný zásah do oka! Existuje nějaká hranice, kdy už má smysl přemýšlet o operaci?

Kontaktní čočky obsahují nebezpečné „věčné chemikálie“ PFAS, zjistil výzkum

Nedávný spotřebitelský výzkum 18 druhů kontaktních čoček od renomovaných výrobců odhalil až 50 000x vyšší koncentraci PFAS než je limit pro pitnou vodu.