Translations:

Všechny služby

Léčba šedého zákalu

Na klinice Lexum se zaměřujeme také na léčbu jednoho z nejčastějších onemocnění očí, na léčbu šedého zákalu. V současné době neexistují žádné léky či speciální brýle, které by mohly šedý zákal odstranit. Jedinou možností je operační zákrok, během něhož vám bude z oka vyjmuta zakalená čočka, která bude následně nahrazena čočkou umělou. Díky nejmodernějším čočkám se tak můžete vrátit do doby, kdy jste viděli ostře a bez sebemenších problémů.

Co je šedý zákal?

Jedná se o poruchu průhlednosti oční čočky, která snižuje kvalitu vidění. Často se vyskytuje především u lidí starších šedesáti let. Toto onemocnění začíná mírným stupněm zakalení čočky, které zpočátku nemusí vidění výrazně ovlivňovat. Pokud není problém řešen, zkalení se zvětšuje a dochází k podstatnému zhoršení zraku. To se projevuje například zamlženým viděním a může dojít k částečnému zkreslení pozorovaného obrazu nebo vnímaných barev.

Jak mít svůj zrak v kondici i po 50!

Samotný zákrok se provádí ambulantně v tzv. topické anestézii, při které je oko znecitlivěno kapkami. Celý operační výkon trvá kolem 15 minut. Lékaři na očních klinikách Lexum se specializují na implantaci trifokálních čoček, které umožňují ostré vidění na všechny vzdálenosti, takže pacient nemusí nosit brýle nebo kontaktní čočky.

Zeptejte se lékaře na klinice LEXUM
během vstupního vyšetření, jak získat kvalitnější čočku, která vám umožní:

 • zvolit si vzdálenost, na kterou chcete vidět ostře, případně zvolit si čočku, která umožní vidět bez problému na všechny vzdálenosti
 • lepší a ostřejší vidění při sledování Vašich oblíbených televizních pořadů
 • řídit komfortně auto za šera, tmy a za snížené viditelnosti
 • vnímat ostře všechny detaily při vašich oblíbených volnočasových aktivitách, například při vaření, zahradničení, kutilství nebo sportování.
 • číst bez brýlí nebo čoček knížky či sledovat text na počítači
 • zlepšení kontrastu

Doplňkové programy léčby šedého zákalu

Vidím bez brýlí na 3 vzdálenosti

Komfortní vidění bez brýlí po celý život umožňuje trifokální nitrooční čočka. Neustálé střídání brýlí (na dálku, počítač nebo blízko) se může stát minulostí. Budete moci aktivně sportovat, řídit auto, pohodlně číst knihu nebo se dívat na televizi. A to vše bez nutnosti jakékoli brýlové korekce.

Vidím bez brýlí na 2 vzdálenosti

Toužíte vidět ostře na dálku nebo blízko bez brýlí? Díky špičkové multifokální (bifokální) čočce uvidíte ostře vše, na co se podíváte, ať už jde o o oblíbený časopis ve vašich rukou nebo v dálce se rýsující pamětihodnost.

Vidím bez brýlí na 2 vzdálenosti - torická

Multifokální torická čočka má spoustu předností. Kromě toho, že si poradí se šedým zákalem a umožní vám skvěle vidět na blízko i dálky, umí odstranit i určitý stupeň astigmatismu, vady zraku způsobené zakřivením rohovky, která má za následek deformaci obrazu.

Vidím na 1 vzdálenost

Ostré vidění do dálky nebo na blízko dle vlastní preference a zároveň i ostré vidění za šera, vám umožní kvalitní asférická čočka. Ideálním řešením je zejména pro řidiče. Její výhody poznáte také při večerním sledování televize.

Vidím na 1 vzdálenost - torická

Šedý zákal a určitý stupeň astigmatismu dokáže odstranit monofokální torická čočka. Už se nemusíte trápit vadou zraku způsobenou nesymetrickým tvarem rohovky. Při astigmatismu můžete opět vidět bez brýlí a to na vámi preferovanou vzdálenost.

Program OCHRANA ROHOVKY

Tento program zahrnuje aplikaci speciálního viscoelastického materiálu k ochraně rohovky při zákroku.

CENÍK LÉČBY ŠEDÉHO ZÁKALU

Operace šedého zákalu Cena pro pojištěnce ZP Cena pro samoplátce
Vstupní vyšetření* 0 Kč 3 000 Kč
Katarakta MONO 0 Kč 18 000 Kč
Limbální relaxační incize LRI 3 000 Kč 3 000 Kč
Ochrana rohovky - speciální viscoelastický materiál 1 500 Kč 1 500 Kč
Monovision (řešení pro obě oči) 3 000 Kč 3 000 Kč
Anestezie - celková 4 800  Kč 4 800 Kč
Anestezie - dohled 2 400 Kč 2 400 Kč
Kontrola (druhá a další kontroly) 0 Kč 700 Kč
Konzultace lékař 500 Kč 500 Kč

Ceny jsou uvedeny pro jedno oko (pokud není uvedeno jinak).
* Vstupní vyšetření je komplexní předoperační přístrojové a lékařské vyšetření pro obě oči. Toto vyšetření má platnost 6 měsíců. Po uplynutí této doby je nutné vyšetření opakovat.

Podrobný ceník ke stažení

CENÍK DOPLŇKOVÝCH PROGRAMŮ

 Cena

 • 7 000 KčVIDÍM BEZ BRÝLÍ NA 1 VZDÁLENOST
 • VIDÍM BEZ BRÝLÍ NA 1 VZDÁLENOST SE ŽLUTÝM FILTREM8 500 Kč
 • (pro klienty pojišťovny VZP) VIDÍM BEZ BRÝLÍ NA 1 VZDÁLENOST s řešením astigmatismu ≥ 2 D (pro klienty pojišťovny VZP)8 000 Kč
 • (pro klienty pojišťovny VZP) VIDÍM BEZ BRÝLÍ NA 1 VZDÁLENOST s řešením astigmatismu ≤ 1,99 D (pro klienty pojišťovny VZP)9 800 Kč 
 • (pro klienty ostatních pojišťoven) VIDÍM BEZ BRÝLÍ NA 1 VZDÁLENOST s řešením astigmatismu (pro klienty ostatních pojišťoven)9 800 Kč
 • VIDÍM BEZ BRÝLÍ NA 2 VZDÁLENOSTI15 000 Kč
 • VIDÍM BEZ BRÝLÍ NA 2 VZDÁLENOSTI s řešením astigmatismu21 000 Kč
 • VIDÍM BEZ BRÝLÍ NA 3 VZDÁLENOSTI25 000 Kč
 • VIDÍM BEZ BRÝLÍ NA 3 VZDÁLENOSTI s řešením astigmatismu33 000 Kč
 • INDIVIDUÁLNĚ KALKULOVANÁ ČOČKA
Podrobný ceník ke stažení

Získejte zpět ostrý zrak!

 • zakalená čočka se nahradí čirým implantátem
 • rychlé zotavení zraku
 • návrat do práce po 2 až 4 dnech
 • osvobození od nutnosti nosit brýle nebo kontaktní čočky

Proč na oční klinice Lexum?

 • používáme nejmodernější technologie
 • věnovat se vám bude zkušený profesionální tým
 • používáme prémiové nitrooční čočky, splňující nejvyšší standardy kvality
 • spolupracujeme se všemi tuzemskými zdravotními pojišťovnami

ŠEDÝ ZÁKAL NA KLINICE LEXUM
BEZPEČNĚ VYLÉČÍME


Šedý zákal je jedním z nejčastějších onemocnění očí, zejména u starších lidí. Tvorbě kvalitního obrazu na sítnici brání zákal čočky, kterému se navíc nedá předcházet. Zjednodušeně lze říci, že šedému zákalu s největší pravděpodobností nikdo neunikneme - nejrizikovější skupinou jsou totiž lidé starší 65 let. Ve věkové skupině nad 75 let jím trpí dokonce až 70 % populace.

„Šedý zákal ovšem může postihnout i děti nebo dokonce novorozence. V České republice se tak problematika šedého zákalu týká až půl milionu lidí,“ upozorňuje primář operačních sálů a glaukomového centra MUDr. Martin Fučík z pražské oční kliniky Lexum, který patří mezi přední české oční mikrochirurgy s nejvyšším počtem provedených zákroků. Pan primář se specializuje na mikrochirurgii katarakty, refrakční nitrooční chirurgii, diagnostiku a léčbu glaukomu.
primář MUDr. Martin Fučík
Evropská oční klinika Lexum v Praze


Jak se vlastně šedý zákal v současné době léčí?
Šedý zákal je jedním z nejčastějších onemocnění očí, zejména u starších lidí. Tvorbě kvalitního obrazu na sítnici brání zákal čočky, kterému se navíc nedá předcházet. Zjednodušeně lze říci, že šedému zákalu s největší pravděpodobností nikdo neunikneme - nejrizikovější skupinou jsou totiž lidé starší 65 let. Ve věkové skupině nad 75 let jím trpí dokonce až 70 % populace.

Jaké jsou moderní trendy v oblasti operací šedého zákalu? Můžete zmínit nějakou zajímavou novinku?
Především jde o to, že nečekáme na pokročilá stádia šedého zákalu, kdy bývá čočka velmi zkalená a tvrdá. Včasná léčba nejméně zatěžuje oko a dosahuje výborných výsledků. V oblasti čoček jsou nejnovějším přínosem tzv. trifokální nitrooční čočky, které umožňují vidění bez brýlí na různé vzdálenosti. Po operaci si tedy pacienti mohou číst bez brýlí knížku, pracovat, sledovat televizi či počítač, sportovat či řídit auto.

Má operace katarakty trvalý výsledek? Není možné, že bude klient muset za několik let opět na operaci?
Operace katarakty s kvalitní nitrooční čočkou má trvalý výsledek, čočka se v čase již nemění a žádná další operace čočky není nutná. Někdy se můžeme setkats tzv. sekundární kataraktou, ale to již není onemocnění čočky, ale původního čočkového pouzdra, které může s přibývajícími roky také zašednout. Léčba tohoto zákalu je také velice efektivní, rychlá a bezbolestná a používá se k ní laser.

KDE NÁS NAJDETE

Brno

České Budějovice

Ostrava

Praha

Tábor